Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 01.06.2020 SAAT 15:30:30
Advert
Advert
 

Ünlü gurme program için Kocaeli'ne geldi

Elif ile Lezzet Yolculuğu programının yapımcısı ve sunucusu Elif Edes Tapan, Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği’nin daveti üzerine İzmit'in yöresel yemeklerini tanıttı
Ünlü gurme program için Kocaeli'ne geldi
Advert

YURT içi ve yurt dışında birçok ülkede yayınlanan “Elif ile Lezzet Yolculuğu” programı, İzmit’in yöresel lezzetlerini, tarihi ve turistik değerlerini ve geleneksel el sanatlarını tanıtmak için ilimize geldi. Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği’nin daveti üzerine programın prodüksiyon ekibi ile birlikte İzmit’e gelen Elif Edes Tapan’ın anlatımıyla gerçekleşen çekimlerin, yöresel yemeklerin tanıtıldığı ilk bölümü İzmit’e bağlı Gökçe Ören Köyü’nde gerçekleştirildi. 

NAFİ BAĞI PİŞİRDİ
Yoğun kar yağışı altında köy halkının yoğun ilgi gösterdiği çekimlerde Ramada Plaza İzmit Otel Şef Aşçısı Naif Bağı’nın hazırladığı tariflerle, İzmit yöresine özgü mancarlı pide ve keser köfte köyün odun fırınında pişirildi. Bunun yanı sıra köy halkının evlerinde özel olarak hazırladıkları 30 çeşit yöresel yemek köy evinde sunuldu.


 

HERKES İZLEYECEK
Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği tarafından koordine edilen çekimlerin ikinci gününde ilk durak, İzmit’in meşhur ve dünyanın en uzun tatlısı pişmaniye oldu. Yağ, un ve şekerin birbirine karışmasıyla başlayıp kutularda son bulan üretim sürecinin her aşamasının gösterildiği çekimlerin ardından Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde kentin kuruluşundan günümüze uzanan 3.000 yıllık tarihi Kocaeli Müze Müdürü Rıdvan Gölcük tarafından anlatıldı. 
KASIRDA ÇEKİMLER
Ardından toplamda 52 kez İzmit'ten geçen ve ziyaret eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 16 Ocak 1923'te yerli ve yabancı gazetecilerle biraraya geldiği basın toplantısında, hilafet yerine cumhuriyet rejiminin getirileceğini ve yeni başkentin düşünüldüğü gibi İstanbul yerine Ankara olacağını ilk kez açıkladığı yer olan Kasr-ı Hümayun çekimleri yapıldı. 
TARİH TURU ATILDI
Program, Türkiye’nin sayılı olan fetih camilerinden biri olan Tarihi Orhan Camii, İzmit Belediyesi’nin 10 yıldır yapımını sürdürdüğü ve kent turizmine kazandırdığı İzmit Tarihi Koridoru, Kapanca Sokak ve İzmit Belediyesi tarafından restore edilip unutulmaya yüz tutmuş geleneksel Hereke Halısı’nın yaşatıldığı Yeşil Konak’ta yapılan çekimlerle son buldu. “Elif İle Lezzet Yolculuğu” programının İzmit bölümü ocak ayı içerisinde yurtiçi ve yurtdışında birçok ülkede yüzbinlerce izleyici ile buluşacak.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA