Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 02.04.2020 SAAT 15:49:50
Advert
 

Verem tedavi edilebilir

Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Ahmet Kazım Zorlu, hava yoluyla bulaşan verem hastalığının önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi
Verem tedavi edilebilir
rek

KOCAELİ Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Ahmet Kazım Zorlu, 06-12 Ocak Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’nda halkımıza verem hastalığı konusunda çok önemli bilgiler aktardı. Zorlu; “Verem hastalığı, 2-3 haftadan uzun süren öksürük, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, aşırı balgam çıkarma, balgamın kanlı gelmesi, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı ve çocuklarda kilo alamama gibi belirtilerle ortaya çıkar. Türkiye genelinde 2005-2006 yıllarında yaklaşık 21 bin verem vakası varken, 2017 yılında verem savaşı dispanserlerine kayıtlı toplam verem vaka sayısı 12 bin 046'a düşmüştür. Erkeklerde daha sık görülür. Vakaların yüzde 66’sı akciğer tüberkülozu, yüzde 34’ü akciğer dışı tüberkülozdur.

KORUNMA YOLLARI

Ülkemizde yeni tespit edilen tüberküloz hasta sayısı her yıl yaklaşık yüzde 6-7 oranında azalmaktadır. Tüberküloz vakalarının özellikle de bulaştırıcılığı en fazla olan akciğer tüberkülozu vakalarının başarı ile tedavi edilmesi tüberküloz kontrolünde en önemli hususlardan birisidir. Yukarıda belirtilen şikâyetleri olanların en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekmektedir. Verem hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hastalıktan korunmak için düzenli olarak  ellerinizi yüzünüzü yıkayın, bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın, sigara içmeyin ve yanınızda içilmesine izin vermeyin,  dengeli beslenin, öksürürken veya aksırırken mendille ağzınızı bir kapatın.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.6892 TL 6.6625 TL
Euro
EURO
7.3089 TL 7.2798 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA