Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 20.01.2019 SAAT 07:02:06
Advert
 
Advert

Verem tedavi edilebilir

Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Ahmet Kazım Zorlu, hava yoluyla bulaşan verem hastalığının önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu söyledi
Verem tedavi edilebilir

KOCAELİ Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Ahmet Kazım Zorlu, 06-12 Ocak Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’nda halkımıza verem hastalığı konusunda çok önemli bilgiler aktardı. Zorlu; “Verem hastalığı, 2-3 haftadan uzun süren öksürük, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, aşırı balgam çıkarma, balgamın kanlı gelmesi, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı ve çocuklarda kilo alamama gibi belirtilerle ortaya çıkar. Türkiye genelinde 2005-2006 yıllarında yaklaşık 21 bin verem vakası varken, 2017 yılında verem savaşı dispanserlerine kayıtlı toplam verem vaka sayısı 12 bin 046'a düşmüştür. Erkeklerde daha sık görülür. Vakaların yüzde 66’sı akciğer tüberkülozu, yüzde 34’ü akciğer dışı tüberkülozdur.

KORUNMA YOLLARI

Ülkemizde yeni tespit edilen tüberküloz hasta sayısı her yıl yaklaşık yüzde 6-7 oranında azalmaktadır. Tüberküloz vakalarının özellikle de bulaştırıcılığı en fazla olan akciğer tüberkülozu vakalarının başarı ile tedavi edilmesi tüberküloz kontrolünde en önemli hususlardan birisidir. Yukarıda belirtilen şikâyetleri olanların en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekmektedir. Verem hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hastalıktan korunmak için düzenli olarak  ellerinizi yüzünüzü yıkayın, bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın, sigara içmeyin ve yanınızda içilmesine izin vermeyin,  dengeli beslenin, öksürürken veya aksırırken mendille ağzınızı bir kapatın.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3606 TL 5.3392 TL
Euro
EURO
6.1109 TL 6.0865 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA