Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 28.05.2020 SAAT 10:05:49
Advert
Advert
 

Genç İzmitliler’den zulme büyük tepki

Genç İzmitliler Platformu, Doğu Türkistan’la ilgili yaptığı açıklamada, Çin zulmüne büyük tepki gösterdi
Genç İzmitliler’den zulme büyük tepki
Advert

Genç İzmitliler Platformu, Doğu Türkistan’la ilgili basın açıklaması yayınladı. Açıklamada Çin zulmünden bahsedilirken, şu ifadeler kullanıldı: “Bugün dünyada dev olma adına her şeyi mubah sayan Çin 1949 senesinden bu yana işgali altında tuttuğu Doğu Türkistan’da zulmünü her geçen gün artırarak devam ediyor. 70 senedir ellerinde tuttukları Doğu Türkistan’da soydaşlarımız katlediliyor. Her şeyden önce dili, dini, ırkı ne olursa olsun insanlık katlediliyor. Lakin Çin Devleti’nin uyguladığı diplomasi politikalarıyla bu zulümlerin üstü örtülüyor ve dünya kamuoyundan saklanıyor. 

 

MAHRUM EDİLİYOR


Can, mal, nesil, akıl, namus, inanç, eğitim, vb. her alanda onlarca senedir devam eden baskı ve zulmün yanına, ‘toplama kampları’ adıyla bir yenisi daha eklendi. Uluslararası Af Örgütü rakamlarına göre Eylül 2018 itibariyle 1 milyondan fazla kişi toplama kamplarında alıkonulmaktadır. Çin’in sırf Müslüman ve Türk oldukları için Doğu Türkistanlı soydaşlarımıza zulmetmesi hiçbir hak ve vicdana sığmamaktadır. Soydaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerinden dahi mahrum edildiği bilgileri her geçen gün içimizdeki koru yangına çevirmektedir. 

 

İNSANLIK MESELESİ


Dünya’da insan haklarını ve devletlerin hukukunu korumak adına kurulan (sözde) Birleşmiş Milletler gibi iki yüzlü örgütler de bu zulmün karşısında ne yazık ki sessiz kalmaktadır. Doğu Türkistan Türk milletinin kalbidir. Müslüman coğrafyanın bir iklimidir. Ata toprağıdır. Lakin her şeyden önce insanlık meselesidir. Şu husus kesinlikle unutulmamalıdır ki; dünyada barış ve adaletin tahsisi için ne varsa bu gün Çin tarafından katledilmektedir. Bugün mazlum Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin meselesi sadece Türk ve Müslüman dünyanın meselesi değil; insanlığın, yeryüzünün ve tüm vicdan sahiplerinin meselesi olmak zorundadır. Çin derhal bu soykırımdan vazgeçmelidir. Aksi takdirde gönül coğrafyamızın Çin ile arasına set çekmesi kaçınılmazdır. Yapılan soykırımın hiçbir izahatı yoktur. 

 

ÖZGÜRLÜK ÇAĞRISI 


Tüm dünya bu zulüm karşısında bilinçli olmalı ve sesini yükseltmelidir. Bu vesileyle Çin’in Uygur Türkleri’ne uyguladığı zulmü ve soykırımı en ağır ifadelerle lanetliyor, kardeşlerimize en kıza zamanda özgürlük ve ferah temenni ediyoruz. Tüm dünyayı da bu vahşet derecesine ulaşan zulme karşı ayağa kalkmaya ve dur demeye davet ediyoruz.”

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7831 TL 6.7560 TL
Euro
EURO
7.4544 TL 7.4247 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA