Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 01.06.2020 SAAT 17:31:04
Advert
Advert
 

Sürpriz değil ama ilginç liste

Sürpriz değil ama ilginç liste
Advert

Ak Parti’nin ilçe belediye başkan adayları belli oldu.

İzmit - Sibel Gönül
Kartepe - Mustafa Kocaman
Derince - Zeki Aygün 
Karamürsel - İsmail Yıldırım 
Gölcük - Ali Yıldırım Sezer 
Kandıra - Adnan Turan
Başiskele - Yasin Özlü
Körfez - Şener Söğüt 
Dilovası - Hamza Şayir
Gebze - Zinnur Büyükgöz
Darıca - Muzaffer Bıyık 
Çayırova - Bünyamin Çiftçi

***

Bu liste sürpriz mi?

Hayır değil. Yaklaşık bir hafta önce Olay’da arkadaşlar bu listeyi yayınladı. Listelerin havada uçuştuğu bir dönemde bu liste çok ciddiye alınmasa da, kaynağı ve alınış şeklini bildiğim için ben önemsedim.

Üç gün önce de bu listeyi Süriye Çatak Tek’in kendi kaynaklarından teyit ettiğini biliyorum.

***

Öyleyse neden yayınlamadık?

Çünkü liste ile ilgili bilgi veren her kaynak “bunlar olabilir” diyor. “bunlar” demiyor.

Ankara, İstanbul ve Trabzon örneklerinde olduğu gibi de son dakikada değişiklikler de olabiliyor. Bunun için beklemeyi tercih ettik.

Yanlış yazmaktansa yazmamış olmak doğru geldi.

***

Liste üzerinde düşüncelerimi kısaca yazmak isterim.

BİR- Değişim çok büyük. Belediye başkanlarının performansından ziyade halkın değişim beklentisi öne alınmış.

İKİ- Biliyorsunuz Ak Parti’de 7 ilçe başkanı adaylık sürecinde istifa etmiş altısı adaylık başvurusu yapmıştı. Sadece iki ilçe başkanı aday olabildi. Zaten beklenti en fazla üç ismin olması yönündeydi. Ama bunun teşkilatlara hareket getireceğini düşünüyorum. Teşkilatlarda görev yapanlar, kendilerine yeni hedefler koyabilecekler.

ÜÇ- Sibel Gönül ve Zeki Aygün gibi eski vekiller tekrar sahaya dönüyor. Bu da bir kenarda kaldığı düşünülen eski isimlerden de yararlanılabileceğini gösteriyor.

DÖRT- MHP’ye listede yer verilmemiş. Bunun etkileri ne olacak göreceğiz. Bence MHP’lilerde ciddi bir şok var.

***

Çayırova adayı Bünyamin Çiftçi, Dilovası adayı Hamza Şayır ve Gebze adayı Zinnur Büyükgöz, Başiskele adayı Yasin Özlü, Körfez adayı Şener Söğüt  ve Kandıra adayı Adnan Turan için yorumumu sonraya bırakarak  tahmini listedeki diğer isimler üzerinde ise ilk yorumlarımı yapmak isterim:

Bir de adaylara şöyle bir bakalım:

İZMİT: SİBEL GÖNÜLSibel Hanımın adını dolaylı da olsa ilk zikreden gazeteciyim. Parti içinde emeği büyük isimlerden biri ama uzun zamandır aktif görevi yoktu. Adı çok öne çıkınca son günlerde eleştirler duymaya başlamıştık. Hatta yerine isim arandığı da iddia edilmişti. Ama Fatma Kaplan Hürriyet’in kadın aday avantajını elinden almak ağır basmışa benziyor. İzmit’te çok ilginç bir seçim olacak.

DERİNCE: ZEKİ AYGÜN-  Bana sorarsanız Ali Haydar Bulut ya da Adnan Pala, Sertif Gökçe’ye karşı daha avantajlı adaylardı. Her iki ismin de kişisel ve güçlü ilişkileri var. Bulut, seçimlerde rakiplerine en çok fark atan kişiydi. Adnan Pala’nın da ciddi bir seveni vardı. Zeki Aygün Ak Parti’de il başkanlığı, milletvekilliği ve MKYK üyeliği yapmış değerli bir isim. Önünde 80 gün var. Olumlu imajı ile kısa zamanda tabanı toparlayacaktır.

KARAMÜRSEL: İSMAİL YILDIRIM-  Yerini korumasını bekliyorduk. Doğru bir seçim oldu. İsmail Yıldırım enerjisi, vizyonu ve tarzıyla Karamürsel’i kolayca kazanacaktır.

DARICA: MUZAFFER BIYIK- İlçe başkanlarından aday yapılacak isimlerin başına yazmıştım.  Şükrü Karabacak’ın yerine bir başkası aday yapılsaydı Darıca’da ciddi sıkıntı olurdu. Şimdi Yakup Törk ile Muzaffer Bıyık arasında kıyasıya bir yarış olacak.

KARTEPE: MUSTAFA KOCAMAN- Hüseyin Üzülmez ile Şükrü Karabalık arasında 2014 yılından başlayan büyük rekabetin yıpratıcı olduğu öngörülmüş olmalı ki, sevilen bir isim olan ilçe başkanı Mustafa Kocaman, Kartepe’ye aday yapıldı. Enteresan seçim olacak 1.97’lik Mustafa Kocaman ile 1.92’lik Cumhur Karakadılar, yarışacak. Sizin anlayacağınız en “uzun” seçim Kartepe’de olacak! Ancak Kocaman, ilçede parti tabanındaki tartışmaları azaltacağı için çok daha avantajlı.

GÖLCÜK: ALİ YILDIRIM SEZER- Başarılı bir avukat. Ak Parti’nin sürekli değerlendirmek istediği ama buluşamadığı bir isimdi. Bu kez Gölcük’ten aday oluyor. Elif gibi dimdik bir adam; siyasetin en zor kulvarı belediye başkanlığı ve adaylığında nasıl bir profil çizecek merak ediyorum.

KÖRFEZ: ŞENER SÖĞÜT- Gençlik kollarından gelen, teşkilatın bildiği bir isim meclis üyeliği de yaptı. Körfez’de sıkıntı MHP’nin güçlü bir isim ile uzun zamandır çalışıyor olmasıydı. Azmi Cihat Hatipoğlu’na kilitlenen seçmen nasıl ikna edilir bilmiyorum.

KANDIRA: ADNAN TURAN- İlçenin MHP’ye bırakılma ihtimali son ana kadar tartışıldı. Bunun sonuçları ne olacak göreceğiz. Turan, aday adayının bol olduğu ilçede birlik ve beraberliği sağlamada zorlanabilir.

BAŞİSKELE: YASİN ÖZLÜ- Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Park A.Ş Genel Müdürlüğü yaptı. İlçede tam bir güç savaşı yaşandı. Her güçlü ismin desteklediği bir aday vardı. Sonuçta İbrahim Karaosmanoğlu’nun prensi denen Özlü aday yapıldı. Ama Zafer Mutlu faktörünü unutmamak gerekiyor.

GEBZE: ZİNNUR BÜYÜKGÖZ- Beni en şaşırtan isim. Doğrusu beklemiyordum. 5 yıl Gebze Belediye Başkan Yardımcılığı yaptı. Performansını en çok merak ettiğim isim.

ÇAYIROVA: BÜNYAMİN ÇİFTÇİ- Şevki Demirci’yi bekliyordum. Şaşırdım. Çiftçi Çayırova’da 20 yıldır serbest inşaat mühendisliği yapıyor. Onun da performansını merak ediyorum.

DİLOVASI: HAMZA ŞAYİR- Performansını merak ediyorum. Dilovası çok ilginç bir seçime sahne olacak.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylık programı ile ilgili izlenimlerimi de yarın aktaracağım.

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8283 TL 6.8011 TL
Euro
EURO
7.5974 TL 7.5671 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA