Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 21.01.2019 SAAT 17:56:45
Advert
 
Advert

Tüpraş'tan zorunlu mola

Tüpraş periyodik bakım çalışması için 26 Şubat'tan itibaren üretime 90 gün zorunlu ara vereceğini duyurdu. Ara nedeniyle aylık toplam üretim yaklaşık yüzde 3 azalacak
Tüpraş'tan zorunlu mola

Üretimden satışlarda 51.1 milyar lirayla Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu olan Tüpraş üretime 26 Şubat'tan itibaren 90 gün zorunlu ara verecek. Duruş nedeniyle aylık toplam üretimin yaklaşık yüzde 3 azalması ve aylık yaklaşık 40 milyon doları tutarında Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar kaybı oluşacağı öngörüldü. 

 

11 OCAK'TA AÇIKLADI


Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamaya göre Tüpraş, 2015 yılında devreye alınan İzmit Rafinesi FuelOil Dönüşüm Tesisi'nde, teknik olarak dört yılda bir yapılması ve tüm ünitelerde faaliyetin durmasını gerektiren periyodik bakım çalışması nedeniyle duruş planlıyor. Açıklamaya göre duruş esnasında, bazı iyileştirme projeleri kapsamında ekipman değişiklikleri de yapılacak. Tesiste toplam duruş süresi 90 gün olarak öngörülüyor.


KAYIP NE OLACAK?


Şirket, duruş nedeniyle üretimde yaşanacak azalmanın ithalatla ikame edileceğini ve nihai satış hacmine doğrudan bir etki öngörülmediğini kaydetti. Ancak üretim azalışına bağlı olarak aylık yaklaşık 40 milyon dolar tutarında Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK) kaybı bekleniyor. Tüpraş'tan yapılan açıklamada "Duruş nedeniyle üretimde ayda yaklaşık 290 bin ton azalma öngörülmekle birlikte, söz konusu azalmanın ithalat hacmindeki artış ile kompanse edilmesi suretiyle satış miktarında herhangi bir etki beklenmemektedir" denildi.


KARI 1.9 MİLYAR LİRA


Şirketin internet sitesinde yer alan bilgilere göre Tüpraş 2018 yılı 3. çeyrek satış hasılatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre ham petrol fiyatındaki ortalama yüzde 44 artış ve kurdaki ortalama yüzde 60'lık yükselişin de etkisiyle yüzde 110.9 artarak, 30.2 milyar lira, net kar ise yüzde 45 azalarak, 551 milyon lira düzeyinde gerçekleşti. Bu doğrultuda, ilk 9 ay net kar 1 milyar 973 milyon lira oldu. Yılın ilk 9 ayında, rafinaj için toplam 97 milyon dolar yatırım harcaması yapıldı

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3546 TL 5.3332 TL
Euro
EURO
6.0914 TL 6.0671 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA