Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 03.07.2020 SAAT 16:19:16
Advert
Advert Advert
 

Sözleşmenin ayrıntıları

Sözleşmenin ayrıntıları
Advert

Lastik-İş Sendikası’nın işverene verdiği toplu iş sözleşmesi taslağında kadrolu ve destek hizmetleri işçilerine istenilen zam ve hak talepleri sözleşmenin seyri açışından büyük öneme taşıyor. İşte sözleşmenin ayrıntıları

PİRELLİ, Brissa, Goodyear Adapazarı ve İzmit fabrikalarında çalışan yaklaşık 3 bin 700 kadrolu işçi için ilk 6 aylık dilimde yüzde 10, ikinci 6 aylık dönemde ise enflasyon artı 1 puan oranında zam istendi. İlk yıl ortalama yüzde 16’ya denk gelen ücret zammı dışında sosyal haklara ise yüzde 20 ile 25 arasında zam istendi. Bu dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bir ilke imza atıldı. Sendika tarafından fabrikalardaki taşeron işçilerin işverenin asıl işçileri haline getirilmesinin ardından yapılan ilk toplu sözleşmeden sonra ikinci toplu sözleşme asıl kadrolu işçilerle yapılmasına karar verildi.

DESTEK HİZMETLERİNE YÜZDE 25

Pirelli, Brissa, Goodyear Adapazarı ve İzmit fabrikalarında çalışan yaklaşık bin 300 destek hizmetleri grubu işçisinin ücretlerine ilk 6 ay yüzde 19, ikinci 6 ay enflasyon artı 1 puan olmak üzere yıllık yaklaşık yüzde 25 oranında zam istendi. Sosyal yardımlara ilk yıl yüzde 25 ile yüzde 85 oranında zam talep edildi. İzin, yakacak ve bayram harçlıklarından oluşan pakete ise ilk yıl yüze 40 oranında zam talep edildi. Destek grubuna ilk yıl 4 sefer verilmek üzere 20 günlük ikramiye, ikinci yıl ise 4 kere verilmek üzere 25 günlük ikramiye talep edildi. Toplu sözleşmede mevcut olan yılbaşı, bayram tatilleri, borç para, yıllık izinlerin artırılması, fazla mesai ücretlerinin artırılması, temizlik ve deterjan maddeleri, mazeret izinleri destek grubu için de istendi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Genel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA