Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 15.07.2020 SAAT 11:10:10
Advert
Advert Advert Advert
 

57 fabrikada grev zamanı

57 fabrikada grev zamanı
Advert Advert

Metal iş kolu sözleşmelerinde anlaşma çıkmadı. En büyük işçi örgütü olan Türk Metal ile Birleşik Metal-İş, 2 Şubat'ta greve çıkma kararı aldı

Süriye ÇATAK TEK  - TÜRKİYE genelinde 120 bin, Kocaeli genelinde ise 20 bin işçiyi ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanmaması üzerine sendikalar grev kararını almaya başladı. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Bursa’da yaptığı toplantıda 2 Şubat’ta greve çıkacaklarını açıkladı. Aynı gün Birleşik Metal-İş Sendikası’nın da greve çıkması bekleniyor. Kocaeli’de Türk Metal, Birleşik Metal-İş Sendikası ve Çelik-İş’in örgütlü olduğu toplam 57 fabrika 2 Şubat itibariyle greve çıkacak.

İŞÇİNİN TALEBİNİ KARŞILAMADI

MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde Türk Metal yüzde 38, Birleşik Metal-İş Sendikası ise yüzde 30 oranında zam istedi. Bu zam tekliflerine karşı MESS ilk olarak ilk olarak masaya yüzde 3,2 oranında zam teklifi getirdi. Ardından Arabulucu sürecinde anlaşma çıkmadı ve arabulucu görüşmelerinin ardından yapılan bir görüşmede ise MESS bu teklifini yüzde 6,4’e çıkardı. Sendikalar işveren sendikasının verdiği zam teklifinin işçilerin taleplerini karşılamayacağını belirterek kabul etmedi. Önceki gün sendikalara gelen arabulucunun anlaşmazlık raporunun sendikalara ulaşması ile grev kararları alınmaya başladı.

İLK BİRLEŞİK METAL AÇIKLADI

Arabulucu raporunun sendikalara ulaşmasının ardından yeni eylem kararlarını ilk açıklayan Birleşik Metal-İş Sendikası oldu. Grev tarihini vermeyen ancak Türk Metal ile birlikte 2 Şubat’ta greve çıkması beklenen Birleşik Metal-İş, bu süreye kadar fabrika ve kent meydanlarında bir dizi eyleme imza atacak. İstanbul’da Genel Başkan Adnan Serdaroğlu başkanlığında cuma günü yapılan toplantıda pazartesi günü grev tarihinin açıklanacağı, 25 Ocak’ta ise metal işçilerinin fabrikalarından çıkarak PTT önlerinde Başbakanlığa grev haklarına dokunulmaması için telgraf çekilmesi kararı alındı. 4 Şubat’a ise Gebze merkezli büyük bir işçi mitingi yapılacak.

TÜRK METAL ÇOK SERT

Çarşamba günü sendikalara ulaşan arabulucu raporunun ardından hemen kararlar alınmaya başlandı. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, tüm şube başkanlarını Bursa’da toplayarak grev kararını ve grev uygulamasının yapılacağı tarihe kadar yapılacak eylemleri açıkladı. 2 Şubat’a greve çıkacaklarını açıklayan Kavlak, bu süreçte daha önce başlattıkları 5 dakikalık durma eylemini 10 dakikaya çıkartacaklarını kaydetti. Sendika grev kararını açıklayan Kavlak, OHAL’e rağmen greve çıkacaklarını ve istedikleri zammı alana kadar fabrikalarda iş barışının sağlanmayacağını belirtti.

 

GREVE ÇIKILACAK FABRİKALAR

Birleşik Metal Gebze: Sarkuysan, Kroman Çelik, Çayırova Boru, Makine Takım, Bosal, Arpek, Arkesan, Federal Mogul TP, RS Saks, NCG Metal, Aperam, Fontana Kalıp, Cengiz Makine.

Birleşik Metal Kocaeli: Standart Depo.

Türk Metal Kocaeli ve Gölcük: Ford Otosan, Magna Otomotiv, Federal Mogul Kuruçeşme-Sekbanlı-Kartepe, Kalibre Boru, Scotolini, Ak Press, Çelik Halat, Myzer Izgara

Türk Metal Gebze: Alarko Carrier, Arçelik LG, Aygaz A.Ş., Beyçelik, Deka, Ferro, Kale Oto, Linde Epsan, Mauser Ambalaj, Opsan Orijinal, Pür Kompozit, Pür Trim, Pür Metal, Sönmez Trafo, Ti Otomotiv, Zatel Pres

Türk Metal Dilovası: Adient Otomotiv, Altaş Alüminyum, Autoliv, Autoliv Direk,

Autoliv Metal, Bando Kayış, Çolakoğlu, Erdemir Çelik, Farba, Hamaş, Hanon Otomotiv, Hisar Çelik, Kale Balata, MPS Plastik, Takosan, VLE Elektronik

Çelik-İş: Bekaret Kartepe

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Genel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8751 TL 6.8476 TL
Euro
EURO
7.8072 TL 7.7761 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA