Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 19:35:51
Advert
Advert
 

Başkanı halk seçiyorsa kararları da o verecek

SP Başiskele Belediye Başkan Adayı Zafer Mutlu, yönetim tarzının ortak akıl olacağını ifade ederken, “Başkana yetkili halk veriyorsa, kendisini ilgilendiren projelerde de söz sahibi halk olacak” dedi
Başkanı halk seçiyorsa kararları da o verecek
Advert

Mevlüt SOYSAL

SAADET Partisi (SP), en güçlü olduğu ilçelerin başında gelen Başiskele’de, partinin ve bölgenin sevilen isimlerinden Zafer Mutlu’yu aday olarak gösterdi.

Bölgede geniş bir kesimin desteğini alan Mutlu, kampanyasını “Temiz İnsan” başlığıyla yürütüyor.

Geçmişi karalamadan ve herkesimi kucaklayarak süreci götüreceğini kaydeden Mutlu, “Biz oluşturulmaya çalışılan 7 Yıldızlı Kent imajının altındaki eksiklikleri doldurmak için gayret edeceğiz” dedi.

Mutlu, yönetim tarzının ortak akıl olacağını ifade ederken, “Başkana yetkili halk veriyorsa, kendisini ilgilendiren projelerde de söz sahibi halk olacak” ifadelerini kullandı.

 

 

Zafer Mutlu Başiskele’ye ne vaat ediyor? Başiskele’de ne kötü ne iyi olacak?

Öncelikle ne kötü ifadesine karşılığmız çok net: Biz oluşturulmaya çalışılan 7 Yıldızlı Kent imajının altındaki eksiklikleri doldurmak için gayret edeceğiz. Geçmiş yönetimi suçlayarak bir süreç götüremeyeceğiz. Başiskele 4 beldenin birleşmesiyle kurulan yeni bir ilçe. Öncelikle beldelerin mahallelerin kaynaşması noktasında bize çok görev düşüyor. Başiskele’nin ilçe hüviyeti taşıması noktasında eksiklikleri var. Henüz bir ilçe merkezi yok. Bunun için elbette ki zamana ihtiyaç var. Bunun yanı sıra beldeler arası ulaşımın kolaylaştırılmasına ihtiyaç var. İşimiz öncelikle bir ilçe merkezi oluşturmak. Bu merkeze gerekirse bir alışveriş merkezi gelmeli.

Yer neresi olacak?ı

Eski belediye binasının olduğu yer tam göbek. Bizce merkez için uygun. Ama bizim bir yönetim anlayışımız var. Bu da istişare… Kararlarımızı halkımızla birlikte alacağız. Buna akademik çevreleri, sivil toplum kuruluşları ve muhtarlarımızı ekleyeceğiz. Belediye başkanlarına yetkiyi halk veriyor. Bu neden halk, yönetimin her adımında karar merciinde olmalı. Biz bunu sağlayacağız. Bizler de vatandaşla birlikte yönetmek için geliyoruz. Başişkele aynı zamanda İzmit’te sınır. Tramvay noktasında da Büyükşehir’e bazı girişimlerde bulunacağız. Çünkü Başiskele çok hızlı göç alıyor, çok hızlı yapılaşıyor. İlerleyen yıllarda araziler çok daha pahalanacak, kamulaştırmaya ihtiyaç olacak ve tramvay için maliyet çok artacak. Gölcük Devlet Hastanesi’nden İzmit’e kadar raylı sistem olmalı. Bugün yapmazsan yarın çok geç ve pahalı olacak. Bizler bu konuda ısrarcı olacağız.

Yani, öncelik kentleşme ve ulaşım…

Tabii ki ama istihdamdan kadınlara, yerel ekonomiden hayvancılığa kadar çok önemli projelerimiz var. Tarım ve hayvancılığı çok önemsiyoruz. Organik hayvansal ürünler için çalışma yapıyoruz. Her geçen gün hayvancılıkla uğraşan insan sayımız azalıyor. Her taraf siteleşiyor ve çiftçimiz site kenarlarında kalıyor. Bu nedenle de yaptıkları işten uzaklaşıyorlar. Ciddi manada işsizlikten bahsettiğimiz bu süreçte hayvancılığı önemsemeliyiz. Biz hayvancılık için geniş bir alan tahsis edip, belki 30-40 kişinin faaliyetlerini sürdürdüğü bir girişime imza atmak istiyoruz. Buradan çıkan organik ürünleri de belediye olarak alıp halkımıza uygun fiyatla sunabiliriz. Bu şekilde hem hayvancılığı destekler hem de halkımıza ucuz fiyata organik ürün sunmuş oluruz. Öte yandan Başiskele’de imar açıdan sorun ve adaletsizlikler var. Çözmek zorundayız. İlçeye bir devlet hastanesi gelmeli, bankalar gelmeli gibi birçok sorunu çözeceğiz.

Mega proje var mı?

Elbette var ama bunları beyannamemizi açıklarken halkımıza sunacağız. Henüz çalışmalarımız devam ediyor. Halkımıza 2024 vizyon projelerimizi sunacağız.

 

İttifak sahada yapılmalıdır

SP dışında bir ittifak var. Buna nasıl bakıyorsunuz?

Geçen seçimde oluşan ittifak milletimizin bazı kesimlerinde bir tepki oluşturdu. Bunu biz sahada gördük. Özellikle AK Parti’den bize gelecek seçmen büyük bir tepki içindeydi. Bizler ittifakın sahada olması gerektiğine inanıyoruz. Bunu genel başkanımız da ifade etti. Seçmen, öne çıkan iki aday etrafında birleşebilmeli. Diğer partilerin “Kazanma ihtimalimiz yok ama aday çıkarıp yarışalım” anlayışını sahipleneceklerini düşünmüyorum. Bizler önemli bir mesafe aldık. Yürüyüşümüzün desteklenmesini tüm siyasi partilerden bekleriz. Ve şunu ifade ediyorum: Belki başkan Saadet Partili olacak ama meclisimizde her ses olacak. Biz sadece bir çatı olacağız. Bölgelerde kimler etkiliyse onu listemize koyacağız. Bu kişilerin hangi siyasi partiden olması önemli oklayacak. Biz teklifimizi yapacağız.

SP’nin rakibi bu defa belediye başkanı değil. Bu bir avantaj mı?

İster istemez bu bir avantaj. Mevcut başkanın kurduğu ilişkiler var. Güçlü bir kitlesi var. Mevcut başkanın aday olmaması şartları eşitliyor. Bu anlamda kim kendini daha iyi ifade ederse seçimi kazanır. Mevcut başkanlar yarışa her zaman 1-0 önde başlar. Hele de bu Hüseyin Ayaz’sa maç 2-0’la başlar. Çünkü onu seven ciddi bir kitle var.

Başka neler söylemek istersiniz?

Bu bir yerel seçim. Vatandaşımızın böyle bakmasını istiyoruz. Ülke her yerel seçim öncesi gerginleştiriliyor ve adaylar ikinci planda kalıyor. Oysaki önemli olan kişilerdir, o kişilerin vizyonu ve kadrosudur. Vatandaşın da seçime böyle yaklaşmasını istiyoruz.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA