Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 18.02.2019 SAAT 02:05:00
Advert
 
Advert Advert

Kılıç alıp, kuşak bağladılar

Gebzeyi Yörüklerin programına katılan Vali Hüseyin Aksoy, eski Vali Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'na kılıç hediye edildi, kuşak bağlandı
Kılıç alıp, kuşak bağladılar

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Yörük Türkmen Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen Kocaeli Gebze Sığırlık Merası Tarih Yörük Obası Kaybolan Değerimiz Yörük Toyu programına katıldı. Vali Hüseyin Aksoy ile 4 yıl Kocaeli Valiliği yapan Mülkiye Başmüfettişi Ercan Topaca’nın da hazır bulunduğu programda protokole, Yörüklere olan katkısı ve emekleri dolayısıyla kılıç hediye edildi, kuşak bağlandı. 

 

YOĞUN KATILIM


Gebze Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen programa Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Türkiye Yörük Federasyonu Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu, Oğuz Türk Konfederasyonu Başkanı Mehmet Özer, Gebze Yörük ve Türk Derneği Başkanı Cemil Karateke ve çok sayıda davetli katıldı. Oğuz Türk Konfederasyonu Başkanı Mehmet Özer’in açılış konuşmasının ardından önde gelen Yörüklere, kuşak ve kılıç takdimi gerçekleştirildi.

 


MEDENİYET TİMSALİ


"Binlerce yıllık kültür ve medeniyetin temsilcisi olan Yörüklerimiz, Orta Asya’dan Balkanlar’a kadar olan geniş coğrafyada şanla ve şerefle aziz milletimizi temsil etmişler" diyen Karaosmanoğlu, “Osmanlı Devleti’yle birlikte Söğüt’ten yanan o büyük adalet aşkı, dünyaya medeniyet timsali olmuştur. Bir ulu çınarın başlangıç nüvesi olan Süleyman Şah’ı, Ertuğrul Gazi’yi, Şeyh Edebâli’yi, Osman Gazi ve diğer gazileri, alperenleri bugün de saygıyla ve hürmetle anıyorum. Kaybolan Değerimiz Yörük Toyu’nuz bu bakımdan tarihimizin yâd edilmesi, gençlerimize hatırlatılması ve anlatılması açısından çok önemli bir organizasyondur” şeklinde konuştu.


BOLLUK GETİRSİN


"Yörük obaları, yardımlaşmanın, dayanışmanın, kardeşlik ve dostluğun, bolluk ve bereketin,vatan ve millet için çarpan yüreklerin diyarıdır" diyerek konuşmasını sürdüren Karaosmanoğlu, “Yörük; özüyle, sözüyle, duasıyla, oturup kalkmasıyla, giyimi kuşamıyla, üzerinde gökkuşağının renklerini taşıyan poşusuyla, insanı insan yapan bütün değerleri içinde barındıran örnek insandır, en samimi dosttur. Yörük sevgidir, mertliktir, yiğitliktir. Yörük, cephede en önden giden, gönül dünyasına önem veren, milleti, memleketi için çalışan, didinen kişidir. Bu güzel etkinliklerin Yörük kardeşlerimize, obamıza, yaylamıza ve Kocaeli’mize bolluk bereket getirmesini temenni ediyorum” ifadesini kullandı.

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.2775 TL 5.2564 TL
Euro
EURO
5.9531 TL 5.9293 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA