Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 09.07.2020 SAAT 11:30:03
Advert
Advert Advert
 

Doğu Türkistan’dan geldi fabrika kurdu

Doğu Türkistan’dan gelip Kocaeli Üniversitesinde okuyan Abdülhalik Tahir, genç girişimcilere destek vermek amacı ile İzmit Belediyesi tarafından kurulan Genç Girişimciler Merkezinden aldığı destek ile fabrika kurdu
Doğu Türkistan’dan geldi fabrika kurdu
Advert

Süriye ÇATAK TEK  -İzmit Belediyesi tarafından gençlerin girişimcilik fikirlerinin değerlendirilmesi ve gençlerin önünü açılması amacı ile açılan Genç Girişimciler Merkezi, 3 yıllık hizmet sürecinde çok önemli başarılara imza attı. Merkezden destek alarak fikirlerini hayata geçiren gençlerden 29’u şu anda kendi kurdukları işlerinin başındalar. Ancak merkezde verilen eğitim ve destekle fabrika kuranda var. Doğu Türkistan’da gelip Kocaeli Üniversitesinde okuyan 28 yaşındaki Abdülhalik Tahir, Başiskele’de kurduğu fabrika ile paket gıdada yurt dışına ihracata hazırlanıyor. 

 

OKUYAMAYA GELDİ 


İzmit Belediyesi’nin gençlere yönelik en önemli hizmetlerinden biri olan Genç Girişiciler Merkezi kentti yeni bir fabrika kazandırdı. 2012 yılında Doğu Türkistan’dan gelip Kocaeli Üniversitesi’nde Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği okumaya başlayan Abdülhalik Tahir, Türkiye’ye evli olduğu eşi ile birlikte geldi. 2 çocuğu olan Tahir, evini geçindirmek ve çocuklarına bakmak için çalışmak zorunda olduğunu ve bunun üzerine başladığı arayışların sonucunda Genç Girişimciler Merkezi ile tanıştığını söyledi. 

 

TERCÜMANLIKLA BAŞLADI 


Her zaman bir iş kurma hayali olduğunu söyleyen Tahir, İzmit Belediyesi’nin fikri lan gençlere olanak sağladığını duyduğunu ve başvuru yaptığını belirtti. Yapılan mülakattın ardından Genç Girişimciler Merkezi’nde dış ticaret, e-ticaret ve tercümanlık üzerine çalışmaya başladığını kaydetti. 10 ay boyunca başta tercümanlık olmak üzere e-ticaret ve dış ticaret üzerine çalıştığını ifade eden Tahir, “Daha sonra üretim yapmak gerekiğini düşündüm ve bunun yönde çalışma yaptım. 

 

 

YÜK OLMAMAMIZ LAZIM


Düşük maliyetle bir iş yapmak istiyordum. Türkiye’de çok az satışı olan Noodle (Hazır Makarna) işine girmeyi planladım. Benim tek başına tesis kurma gücüm yoktu. Bu nedenle çevremde yatırımcı aramaya başladım. Fikir benden, yatırım onlardan olsun diye. Doğu Türkistan’da yaşamak çok zor. Türkiye bize ev sahipliği yapıyor ve olanak sağlıyor. Yük olmamak gerektiğini düşünüyorum. Bu bakış açısı ile bir Doğu Türkistanlı yatırımcı buldum ve yatırım yapmaya karar verdi. 

 

DENEME ÜRETİMİ BAŞLADI 


Yatırımcı olan arkadaşımızla üretim tesisini İstanbul’da mı yoksa İzmit’e mi kurmakla ilgili tartışmalar yaptık ve ben İzmit’e eğitim aldığım için burada olmasına karar verdik. Başiskele’de tesisimizi kurduk. Şu anda deneme üretimlerimizi yapıyoruz. 8 işçi arkadaşımız var. Deneme üretimleri bittikten sonra işçi sayısı da yükselecek. Makinemizi yurt dışından getirdik. Yüzde 95 yabancı sermaye bir yatırım, Yurt dışına ihraç etmek için üretim yapacağız, aynı zamanda bunları yurt içi piyasasına da vereceğiz” dedi. 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8750 TL 6.8475 TL
Euro
EURO
7.7563 TL 7.7254 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA