Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 23.08.2019 SAAT 00:25:09
Advert
Advert
 

O personel için belediyeden açıklama

CHP Grubu’nun meclis toplantısında gündeme getirdiği N.K. isimli personelle ilgili İzmit Belediyesi’nden açıklama geldi, “Konunun siyaset malzemesi yapılması, tamamen kurumumuzu yıpratma çabasından ibarettir” denildi
O personel için belediyeden açıklama

İzmit Belediyesi’nden basında yer alan bir personelleri N.K. ile ilgili açıklama yapıldı. Belediyenin İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Belediyemiz personeli N.K. ile ilgili 08/01/2019 tarihli meclis toplantısında CHP Grubu tarafından yazılı soru önergesi verilmesinin ardından, henüz soru önergesine cevap verilmeden yerel ve ulusal basın yayın kuruluşlarında konuyla ilgili haberler yer almıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür. Bahse konu N.K. isimli personel, Milli Eğitim Bakanlığı Meslek Yüksekokulu diplomasına (Kırşehir MYO İşletme-Muhasebe bölümü-1982) sahibi olup Atatürk Üniversitesi’nden 1993 tarihinde aldığı Pedagoji Sertifikası ile aynı yıl pedagog kadrosuna atanmıştır. 


MAHKEME REDDETTİ


Kişi, 2006-2010 yılları arasında belediyemizin değişik birimlerinde görev yaptıktan sonra 17/10/2016 tarihinde Pedagog görev tanımı ile 11 mahallemize hizmet veren Şahinler Mahallesi Cavit Akarsu Kültür Merkezi’nde görevlendirilmiştir. N.K. bunun üzerine yürütmenin durdurulması talebi ile Kocaeli 2. İdare Mahkemesi’ne başvurmuş, talebi reddedilince bu sefer aynı taleple İstanbul Bölge İdare Mahkemesine itirazda bulunmuştur. Kocaeli 2. İdare Mahkemesi ve ardından İstanbul Bölge İdare Mahkemesi kişinin yürütmeyi durdurma talebini reddetmiştir. Dava derdest olup, halen devam etmektedir.


HEDEF BAHANE ÜRETİP, İŞ YAPMAMAK


Her kurumda olduğu gibi belediyemizde de sorunlu kişiler vardır. Söz konusu kişi, pedagog kadrosuna atanmak için Mahalli İdareler Görevde Yükselme Yönetmeliğince gerekli olan Pedagoji Lisans diplomasına sahip olmadığından, memur kadrosuna yapılan atama işlemi ile ilgili de aksine bir yargı kararı bulunmadığından memur kadrosundadır. Pedagog; çocukların özellikle zihinsel gelişimini ve psikolojisini takip eden, olası problemlere karşı danışmanlık yaparak çözüm üreten uzmanlara denir. Pedagog olabilmek için üniversitelerin psikoloji veya Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bu nedenle; kişinin, asgari bir lisans eğitimi alıp, pedagog olarak görev yapabilmesi gereken bir alanda, mevcut eğitimi ile bu hizmeti vermesi ve bu kadroda bulunması uygun görülmemiştir. Kişinin Pedagog kadrosunda olduğunu iddia etmesi gerçeği yansıtmamaktadır. Kişi, pedagog olmadığı gibi, Pedagog kadrosunda değil, memur kadrosundadır. Konu yargıya intikal ettiğinden, nihai kararı yargı verecektir. 

 
ÇALIŞMA BARIŞI VARDIR


Basın ve yayın organlarında belirtildiği gibi kişinin eşi yakın bir tarihte değil, 20 yıl önce vefat etmiş ve 2 çocuğu da eğitimlerini tamamlayarak meslek sahibi olmuş yetişkin insanlardır. Bu çocuklarından birisi de serbest avukat olup, kendisinin avukatlığını üstlenmiş bulunmaktadır. Şahinler Cavit Akarsu Kültür Merkezi’ne İzmit merkezinden ulaşım tek vasıta ile sağlanmaktadır. Kültür merkezine yürüme mesafesinde market ve hemen bitişik mahalle olan Hakkaniye’de de petrol istasyonu ve market bulunmaktadır. Belediyemizin bin 450 çalışanı vardır. Tabi ki her yerde olduğu gibi bu tür bazı sorunlu kişiler bulunmaktadır. Belediyemizin çalışanlarıyla kavgalı olması gibi bir durum söz konusu değildir. 


AYNI HİZMET VERİLİYOR 


Büyükşehir statüsüne geçiş ile birlikte 5 belediye İzmit Belediyesi adı altında birleşmiş ve köylerimiz mahalle statüsüne kavuşmuştur. Vizyonumuz gereği şehir merkezimizde ne tür hizmet veriliyorsa bu hizmetin aynısı mahallelere dönüştürülen köylerimizde de verilmektedir.  Ancak, bu hizmetleri yürütmek için yaptığımız görevlendirmelerde personelimizden bazıları iptal için yürütmenin durdurulması talebi ile idare mahkemelerine başvurabilmektedir. Adı geçenin personelin görevlendirildiği Şahinler Cavit Akarsu Kültür Merkezi ve diğer kültür merkezlerimiz, haftanın belirli günlerinde temizlik ekiplerimizce temizlenerek ihtiyaçları karşılanmaktadır. N.K.’nın temizlik yaptığı ile ilgili iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.  N.K.’nın görevli olduğu kültür merkezinde mevsimsel talep ve dalgalanmalara bağlı olarak personel sayısı azalıp artmakta, bu sayı 2 ile 5 kişi arasında değişmektedir. Hiçbir zaman birimde tek kişi görevlendirilmemiştir. 


MAHKEME KARARI UYGULANDI


Kişinin birlikte çalıştığı mesai arkadaşlarıyla da sorunları olmaktadır. Kendisini taciz ettiği iddiası kapsamında mahkemece alınan uzaklaştırma kararı derhal uygulanmış ve ilgili hakkında idari soruşturma başlatılmıştır. Edinilen ön bilgilere göre, kişinin çalışma arkadaşı tarafından tacizi ile ilgili iddiasını ispata yönelik bir tanık ve belge bulunmamaktadır. Soruşturma tamamlandığında konu açığa kavuşmuş olacaktır. 08.01.2019 tarihindeki Meclis Toplantısında muhalefet grubunun verdiği soru önergesine kurumumuz tarafından henüz bir yazılı cevap verilmeden, konunun basın yayın kuruluşları aracığıyla gündeme getirilmesi, sendikanın müdahil olması ve konunun siyaset malzemesi yapılması, tamamen kurumumuzu yıpratma çabasından ibarettir. İzmit Belediyesi, çalışanlarının huzurlu olduğu bir belediyedir. İşini yapan, sorumluluğunu bilen herkesin çalışmak istediği bir kurumdur. Konu siyasi malzeme yapılıyor. Tam yerel seçimlere gidildiği dönemde bu konunun gündeme getirilmesi manidardır. Kamuoyuna duyurulur.”

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7668 TL 5.7438 TL
Euro
EURO
6.3933 TL 6.3678 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA