Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 18.08.2019 SAAT 12:32:59
Advert
Advert
 

Millet ittifakı son noktayı pazar günü koyacak

Millet ittifakı son noktayı pazar günü koyacak

İttifakları önemsediğimi ve zaruriyet olarak gördüğümü sürekli yazıyorum ama ne kadar zor olduğunun da farkındayım. Düşünün Türkiye’de kaç belediye var. Bunları paylaşacaksınız:

Büyükşehir belediyesi sayısı: 30

İl belediyesi sayısı: 51

İlçe sayısı: 519’u büyükşehirlerde olmak üzere toplam 919

Belde belediyesi sayısı: 397

Bu kadar çok parçalı bir bulmacanın kusursuz çözülmesi mümkün mü? İnsan birbirini çok seven karı koca ya da çok iyi anlaşan kardeş bile olsa bu kadar çok şeyi sorunsuz- sağlıklı paylaşamaz.

***

Ak Parti ve MHP İttifakında sorunlar aşıldı. İki güçlü liderin tavrı, tabanda kolay olmayan bir paylaşımı olumlu hale getirdi. Samsun olayı da “Bir müsibet bin nasihatten iyidir” noktasında herkese ders oldu.

Kocaeli özelinde –normalde- MHP’ye ilçe verilmemesinin süyük sorun olacağı konuşuluyordu. Ancak liderler bunu engelledi.

Elbette bunu tabana anlatmak kolay değil.

MHP tabanı sadece meclis üyelikleriyle nasıl yetinecek, ne kadar yetinecek göreceğiz.

Bu seçim çalışmasının önemli bir ayağını oluşturacak.

***

Ya CHP ve İYİ Parti’de durum nasıl?

Bu haftanın sorusu bu…

Biliyorsunuz, Muğla’nın Bodrum, Denizli’nin Pamukkale, Aydın’ın Efeler, Kocaeli’nin Çayırova ve Körfez ilçeleri başta olmak üzere iki partinin anlaşamadığı yerler vardı.

Bu nedenle  mesele daha da karışık; daha doğrusu karışıktı. Ama artık olumlu bir sonuca ulaşıldı gibi duruyor.

***

Şimdi size Ankara’dan elde ettiğim son bilgileri aktarmak istiyorum. İşte CHP ve İYİ Parti ittifakında son durum:

BİR- Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli’de de mesele 27 Ocak Pazar akşamı çözülecek. Bu net. Ve tüm Türkiye aynı anda açıklanacak. Bu tarihin de 27 Ocak olmasını bekliyorum. Pazar sabahı önce CHP MYK toplanacak öğleden sonra da saat 15.00’te de Parti Meclisi son noktayı koyacak.

İKİ- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, pazartesi akşamı yemek yediler ve gelen ilk bilgilere göre genelde uzlaştılar.

ÜÇ- Siz bu satırları okuduğunuz sırada -22 Ocak Salı akşamı- CHP İzmit İlçe Yönetimi ve SKM’si, İYİ Parti İzmit İlçe Yönetimi’ni ziyaret etti.

DÖRT- Genel merkezler düzeyinde Saadet Partisi’ni bu ittifaka katma çabaları sürüyor. Ancak Kocaeli’de Başiskele meselesi yerelde çözülecek. Eğer CHP ve İYİ Parti yönetimleri uzlaşırsa  Başiskele’de SP adayı Zafer Mutlu’nun açık ya da zımni desteklenmesi ihtimali de var.

BEŞ- En önemli bilgi ittifak il genelinde olacak. Kandıra ve İzmit adayları konusunda kesin mutabakat var. Ancak diğer yerler ile ilgili bir tasarrufta bulunulması söz konusu olabilir. ALTI- Körfez ilçenin İYİ Parti’ye bırakılması konusunda görüş birliği var.

YEDİ-Çayırova ile ilgili yerelde uzlaşma sağlanamadı. Son kararı iki genel başkanın verdiği belirtiliyor. Ancak bu kararın ne olduğu henüz belli değil.

***

Tablo bu…

Yerelde iki partinin yöneticilerinin ağzını da bıçak açmıyor. Ama genel hava yaşanılan sıkıntılı sürecin aşıldığı yönünde.

Çözüm formülünün tam olarak ne olduğunu da Pazar akşamı göreceğiz.

Gerçek seçim de 28 Ocak Pazartesi günü başlamış olacak.

 

 

Genel seçim sloganı gibi…

 

MHP'nin seçim sloganı belli oldu.

MHP, 31 Mart yerel seçimlerinin kampanya sloganı şöyle:

 "Beka için milli karar, Cumhur için istikrar."

Çok genel değil mi?

Yani yerel seçim için fazla majör bir bakış açısı konmamış mı?

Sanki MHP birçok yerde aday çıkarmamalarını seçmene anlatmaya çalışıyor gibi…

Ne dersiniz?

 

 

Yaktığı mum 26 yıldır ışık veriyor

 

Dün gibi…

Ama 26 yıl olmuş.

Kıbrıs’tan dönmüşüm, Sevgili Şenol Zencir’in Alemdar Caddesi’ndeki bürosuna uğradım. Uzum zamandır görüşmemişiz. Hasretle sarılacağız ama suratında bir tuhaflık var. Bana uzun uzun baktı:

-Mumcu’yu öldürdüler.

Hava soğuk; yüreğim de soğudu.

***

Mumcu, mesleğe aşık olmama neden olan örnek kalemlerin en başında geliyordu. Birçok yazısını ve kitabını okudum. Sadece onun için gazete aldığım çok gün oldu.

Dile kolay Uğur Mumcu’yu 26 yıl önce kaybettik.

Uğur Mumcu örnekti çünkü en iyi bilgiyi o toplardı.

Uğur Mumcu örnekti çünkü; en teknik detayları bile inanılmaz bir estetik ile yazardı.

Uğur Mumcu örnekti çünkü; cesurdu, en sıkıntılı konuların bile üzerine kararlılıkla giderdi.

Uğur Mumcu“Bir kişiye yapılan haksızlık, bütün bir topluma, bütün insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur, çağımızda. Susmayı, bir yaşam biçimi olarak benimseyen insanlar vardır. Her adaletsizlik onların eylemsizliklerinden güç alır biraz da. Gözlerin açıksa göreceksin! Kulağın sağır değilse duyacaksın” diyordu.

***

Mesleğini inanılmaz bir aşkla seven mumcu’nun gazetecilik tarifi de “cuk” oturur.

Milliyet’te 3 Mayıs 1992 tarihindeki “Gazeteci” başlıklı son yazısında o tarifi şöyle yapar:

“Gazeteciyi nasıl tanımlarsınız? Kimdir gazeteci, ne yapar? İşlevi nedir? Gazeteci, her konuda fikir ileri süren, her şeyi bilen insan demek midir? Hayır. Nereden bilecek gazeteci her şeyi?

Ben kendime göre bir tanım yapayım:

– Gazeteci, haber ve bilgi kaynağına en çabuk ulaşan ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlara sunan insan demektir.

Gazetecinin bu görevini yapabilmesi için habere, olaya, olguya, belgeye ve bilgiye dayalı yazılar yazması gerekir. Bunun için de gazetecinin güvenilir kişi olması zorunludur. Sır saklayan, haber ve bilgi kaynağını gizlemesini bilen, gerektiğinde hükümetlere ve güç odaklarına karşı savaşmayı göze alan insan, gazetecidir.”

***

O öyle yaptı.

Türkiye’deki araştırmacı gazeteciliğin en önde gelen ismi Uğur Mumcu gerçek bir aydın, korkusuz bir gazeteciydi. Yaptığı araştırmalar, haberler, röportajlar yazdığı kitaplar hepsi gazetecilikte zirve niteliğinde eserlerdi.

Uğur Mumcu tam da böyle bir gazeteciydi. Habere en çabuk ulaşan ve bu haberleri halka sunan insandı. Gerektiğinde hükümetle de, güç odaklarıyla, kontgerillayla hepsiyle savaştı. Siyaset- Tarikat- Ticaret üçgeninde ülkenin başına bela olacak herşeyi çok önceden yazdı.

24 Ocak 1993’te, evinin önünde katlettiler.

Ne diyordu “Sesleniş” yazısının finalinde:

“Korkmadan öldük ey halkım, unutma bizi…

Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi…! Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi.

Özgürlüge adanmış bir top çiçek gibiyiz şimdi, hep birlikteyiz, ey halkım, unutma bizi, unutma bizi, unutma bizi, UNUTMA BİZİ ….”

Unutmadık.

26 yıl geçmiş ama unutmadık.

24 Ocak Perşembe günü saat 11.00’de anıtı başında olacağız.

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5581 TL 5.5359 TL
Euro
EURO
6.1617 TL 6.1371 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA