Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 16.02.2019 SAAT 17:32:06
Advert
 
Advert Advert

KESK: OHAL Komisyonu lağvedilmelidir

KESK üyeleri Sabri Yalım Parkı’nda toplanarak OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nu protesto etti
KESK: OHAL Komisyonu lağvedilmelidir

Boran KAYALAR  -Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu(KESK) üyeleri Sabri Yalım Parkı’nda toplanarak OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nu protesto etti. Basın açıklamasını Yapı Yol Sen Şube Başkanı Etem Kartal gerçekleştirdi. Kartal açıklamasında, “15 Temmuz’da yapılan darbe girişimi her şeyden önce ezilenlerin, emekçilerin ülkemizde on yıllardır büyük bedeller ödeyerek elde ettikleri demokratik kazanımlara yönelik gerçekleştirilmiştir. 20 Temmuz sivil darbesi sonrası OHAL Kararnameleri ile de OHAL döneminde bile askıya alınamayacak olan ve anayasanın 15. maddesinde güvence altına alınan temel hak ve özgürlükler çiğnenmiş, darbe girişimi her tür anti demokratik uygulamanın bahanesi haline getirilmiştir. Sadece darbe girişimi ile ilgili olarak, sınırlı süre için “tedbirler” alması gereken düzenlemeler yerine Türkiye’nin siyasal, toplumsal yapısını değiştirmeye dönük kalıcı düzenlemeler KHK’Ier eliyle yapılmıştır. Şimdi de Cumhurbaşkanlığı Kararnameleriyle yapılmaktadır. OHAL’in sadece adı kalkmış, ruhu ve uygulamaları korunmuştur” ifadelerini kullandı. 

 

 

KARARLARIN KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Açıklamasını sürdüren Kartal, “Bugüne kadar haklarında soruşturma yürütülen, savcılıklar tarafından takipsizlik ya da mahkemeler tarafından beraat kararı verilen binlerce kamu emekçisinin görevlerine geri dönmelerinin önünde herhangi bir yasal engel olmamasına rağmen, başvuruları ret edilerek hukuksuz bir şekilde görevlerine başlatılmamaktadır. Oysa Konfederasyonumuza da ulaşan somut belge, bilgilere göre bu durumdaki kamu emekçilerinin haklarında açılan bu soruşturmalar ihraçlarına gerekçe olarak gösterilmiştir. Komisyon kendisini yargı üstü görürken, “iltisaklı” olmayı keyfi ve iktidarın kadrolaşma hedeflerine uygun şekilde yorumlamakta, buna göre kararlar vermektedir. OHAL komisyonunun kendisini mahkemelerin yerine koyarak karar vermesi hukuksuzdur. Bu şekilde verilen kararların kabul edilmesi mümkün değildir. 

 

 

KOMİSYONUN BAĞIMSIZ ÇALIŞMA OLANAĞI YOKTUR
Kartal açıklamasını, “Hukuk niteliği tartışmalı olan OHAL Komisyonu'nun, Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasal kurumları olan mahkemeleri yok sayarak karar vermesi açık bir Anayasa ihlalidir ve suçtur. Hakkında suça bulaştığı iddia edilen kamu görevlileri ile ilgili tüm hukuki işlemler, kendisini mahkemelerin yerine koyan OHAL Komisyonunca değil, mevcut hukuk sistemi içinde yer alan mahkemeler aracılığıyla yürütülmelidir. Çünkü o komisyon Türkiye’nin hukuk sistemi içinde mevzuatça belirlenmiş bir yargı mercii değildir. Komisyonun oluşma şekli Venedik Komisyon görüşüne aykırı olup Cumhurbaşkanlığının komisyon üyelerini görevden alma yetkisi ve komisyon üyelerinin atanma usulleri, tüm kurumlar üzerindeki iktidarın açık baskısı gibi nedenlerden dolayı komisyonun tarafsız ve bağımsız çalışma olanağı yoktur” ifadeleriyle sonlandırdı. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.2775 TL 5.2564 TL
Euro
EURO
5.9531 TL 5.9293 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA