Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.08.2019 SAAT 23:55:58
Advert
Advert
 

Dilovası için önemli yatırım

Çevre kirliliği ile tanınan Dilovası’nda başta sanayinin olmak üzere atık suların İzmit Körfez’ine verilmemesi için yapılan İleri Teknoloji Arıtma Tesisi resmen açılıyor. 58 milyona mal olan tesis ileri arıtma dışında gri su da üretecek
Dilovası için önemli yatırım

Süriye ÇATAK TEK  -Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yan kuruluşu olan İSU tarafından Dilovası’nda yapılan İleri Biyolojik Arıtma Tesisi bugün resmen açılıyor. Geçtiğimiz aylarda devreye alınan tesis, Türkiye’de adını çevre kirliliği ile duyuran Dilovası açısından büyük öneme sahip. Çevre kirliliğine neden olan sanayinin atık suları burada arıtılarak denize gönderilecek. Bu tesis yapılmadan önce sanayinin atık suları Gebze OSB’nin arıtmasına ücretli gönderiliyordu. Tesis bugün saat 14.00’te yapılacak törenle resmen devreye alınacak. 

 

58 MİLYONA MAL OLDU 


Sık sık çevre kirliliği ile gündeme gelen ve bu yönü ile bilinen Dilovası’nda çevre ile ilgili Büyükşehir belediyesi birçok alanda projeler üretti. Ancak en son İSU tarafından yapılan ve 58 milyona mal olan İleri Biyolojik Atık Arıtma tesisi, İzmit Körfez açısından da büyük öneme sahip. Büyükşehir tesisi yapmadan önce Körfez’e fabrikaların atıklarının atılmaması için Gebze OSB’nin tesisine bu atıkları taşıyarak ücretli arıtılmasını sağladı. Ancak yeni yapılan tesisi hem modern hem de arıtmayı ileri teknoloji ile yapan özelliğe sahip. 

 

 

ÇOK GENİŞ BİR ALANA HİTAP EDECEK


Tesis, Dilovası’nın tamamı ve Gebze’nin Arapçeşme, Tavşanlı, Kirazpınar, Pelitli, İnönü mahallelerinin tamamı, Barış Mahallesinin yüzde 10, Güzeller Mahallesinin yüzde 50, Sultan Orhan Mahallesinin yüzde 30, Yenikent Mahallesinin yüzde 50, Gaziler Mahallesinin ise yüzde 70 oranındaki atık suyunu arıtacak. Tesis, atık suların arıtımın yapıldığı ileri düzeyde azot ve fosfor giderimi yapabilen uzun havalandırmalı aktif çamur sistemine sahip bir atık su arıtma tesisidir.

 

 

GRİ SU DA ÜRETİLECEK


Geçtiğimiz aylarda hizmete giren tesis 2022 yılına kadar 222 bin nüfusa hizmet edebilecek kapasitede. Tesis günlük 40 bin metreküp suyu arıtma kapasitesine sahip. Tesis bünyesinde günlük 25 bin metreküp UV dezenfeksiyon ünitesi bulunmakta. Bu ünitede ileri arıtmaya tabi tutulan sular yeşil alan sulaması için kullanılabilecek düzeye getirilmekte. Hatta bu sular fabrikalara da satılabilecek. 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7668 TL 5.7438 TL
Euro
EURO
6.3933 TL 6.3678 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA