Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 15.07.2020 SAAT 10:35:19
Advert
Advert Advert Advert
 

Lastik'te görüşmeler zorlu geçecek

Lastik'te görüşmeler zorlu geçecek
Advert Advert

Lastik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Pirelli, Brissa, Goodyear Adapazarı ve İzmit Fabrikalarında çalışan yaklaşık 5 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ikinci oturumu başladı. Taraflar kalan 36 madde üzerinde görüşme yapılacak

Süriye ÇATAK TEK - Lastik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Pirelli, Brissa, Goodyear Adapazarı ve İzmit Fabrikalarında çalışan yaklaşık 5 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ikinci oturumu yapıldı. Derbent uygulama otelinde gerçekleştirilen toplantıya Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, İzmit ve Adapazarı Şube başkanları, yöneticileri ve iş yeri temsilcileri, Brisa’dan Genel Müdür Danışmanı Dr. Uğurtan Doğan, İK Direktörü Nilgün Özcan, Pirelli’den İK Direktörü Alper Tokalp, İK Müdürü Can Güler, Goodyear’dan İK Direktörü Selda Kalleci, İK Müdürü Hüseyin Düzgeç katıldı.

İDARİ MADDELER GÖRÜŞÜLDÜ

11 Ocak’ta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde 59 maddeden oluşan toplu sözleşmenin 23 idari maddesi üzerinde anlaşma sağlandı. İkinci oturumda ise taraflar kalan idari maddeler üzerinde görüştü. İşverenin asaya ücret tekli getirmediği görüşmenin ardından üçüncü görüşmede ücret teklifini masaya getirmesi bekleniyor. Bugün yapılan görüşmede 9 idari madde geçti. 3 görüşme ise 1 Şubat'ta 14.00'da gerçekleştirilecek. Görüşmede yaşanan tartışmalar sürecin zorlu geçeceğini gösteriyor. 

KADROLU İŞÇİYE YÜZDE 16

Pirelli, Brissa, Goodyear Adapazarı ve İzmit Fabrikalarında çalışan yaklaşık 3 bin 700 kadrolu işçi için ilk 6 aylık dilimde yüzde 10, ikinci 6 aylık dönemde ise enflasyon artı 1 puan oranında zam istendi. İlk yıl ortalama yüzde 16’ya denk gelen ücret zammı dışında sosyal haklara ise yüzde 20 ile 25 arasında zam istendi. Bu dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bir ilke imza atıldı. Sendika tarafından fabrikalardaki taşeron işçilerin işverenin asıl işçileri haline getirilmesinin ardından yapılan ilk toplu sözleşmeden sonra ikinci toplu sözleşme asıl kadrolu işçilerle yapılmasına karar verildi.

  

DESTEK HİZMETLERİNE YÜZDE 25

Pirelli, Brissa, Goodyear Adapazarı ve İzmit Fabrikalarında çalışan yaklaşık 1300 destek hizmetleri grubu işçisinin ücretlerine ilk 6 ay yüzde 19, ikinci 6 ay enflasyon artı 1 puan olmak üzere yıllık yaklaşık yüzde 25 oranında zam istendi. Sosyal yardımlara ilk yıl yüzde 25 ile yüzde 85 oranında zam talep edildi. İzin, yakacak ve bayram harçlıklarından oluşan pakete ise ilk yıl yüze 40 oranında zam talep edildi. Destek grubuna ilk yıl 4 sefer verilmek üzere 20 günlük ikramiye, ikinci yıl ise 4 kere verilmek üzere 25 günlük ikramiye verilmesi istendi. Toplu sözleşmede mevcut olan yılbaşı, bayram tatilleri, borç para, yıllık izinlerin artırılması, fazla mesai ücretlerinin artırılması, temizlik ve deterjan maddeleri, mazeret izinleri destek grubu için de istendi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Genel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8751 TL 6.8476 TL
Euro
EURO
7.8072 TL 7.7761 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA