Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 19.08.2019 SAAT 15:39:56
Advert
Advert
 

Ergüney ücretsiz kanser taramalarına davet etti

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Şenol Ergüney, kanser hastalığının erken teşhis ve taramalar ile önlenebilir hastalıklar arasında yer aldığını dile getirerek vatandaşları kanser erken teşhis ve tarama merkezlerine davet etti
Ergüney ücretsiz kanser taramalarına davet etti

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, kanser hastalığı hakkında genel bilgiler ile erken teşhiste taramaların önemi hakkında bilgi verdi. Kanserden korunmanın kanserin tedavisinden daha önemli bir unsur olduğunu ifade eden Ergüney,  “Korunmada, başta sigara ve alkol olmak üzere, kanser yapıcı çevresel etkenlerden uzak durmak önemli. Bunun dışında düzenli spor yapmak, aşırı güneş ışığından sakınmak, özellikle meyve ve sebze ağırlıklı uygun bir diyet uygulamak ve doğal gıdalarla beslenmek kanser sıklığını azaltabilir. Kanser bulaşıcı bir hastalık olmayıp, erken tanı ile tedavisi mümkün olan bir hastalık grubudur. 


ERKEN TEŞHIS HAYAT KURTARIR


Kanser taramaları ile hastalık erken teşhis ile önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hal almaktadır. Erken teşhis tedavi şansını artırır, tedaviyi kolaylaştırır, tedavi giderlerini azaltır, doku ve organ kaybını önler, sakatlık bırakmaz. Kısacası erken teşhis hayat kurtarır. Kanser kontrolünde erken tanı çok önemli olup, meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolorektal kanser erken teşhis ile önlenebilmektedir” diyerek ilimizde yürütülen koruyucu çalışmaları anlattı.

 


ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR 


Ergüney sözlerine şöyle devam etti: “İlimizde kanserle mücadele çalışmaları arasında bulunan Tütün Kontrol Çalışmaları, Türkiye Alkol Kontrol Eylem Planı, Türkiye Obezite ile Mücadele ve Kontrol Programları ve çeşitli koruyucu, erken teşhis ve tarama programları yürütülmektedir. Bunlara ek olarak Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitimi Programı ile ilimizdeki tüm kadınların eğitilmesi hedeflenerek, bu alanda önemli bilinci geliştirerek koruyucu tedbirler alınması desteklenmektedir. Sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik toplumun sağlığını geliştirmek, bireylerin sağlıklarını korumak amacıyla Aile Hekimleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri, İzmit, Darıca, Gölcük, Derince, Gebze, Körfez ilçelerindeki Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)  tarafından taramalar ücretsiz olarak yapılmaktadır. 


ULAŞILMAYAN KALMASIN


Bu kapsamda; 50-70 yaş aralığındaki kadın ile erkeklere gaitada gizli kan testi yapılarak kolorektal kanser, 40-69 yaş kadınlara mamografi çekimi yapılarak meme kanseri ve 30-65 yaş kadınlara pap-smear ve HPV testi ile Rahim Ağzı Kanseri Taraması yapılmaktadır. Kanser taramalarında ulaşılmayan kalmasın diyerek tüm vatandaşlarımızı gerekli kontrollerini yaptırmak üzere aile hekimlikleri ile kanser erken teşhis ve tarama merkezlerine davet ediyoruz.”

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5959 TL 5.5736 TL
Euro
EURO
6.2126 TL 6.1878 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA