Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 18.02.2019 SAAT 02:18:25
Advert
 
Advert Advert

Çocuk istismarının önü açılacak

Çocuk istismarcılarına evlilik affı getiren yasa taslağının bir kez daha TBMM gündemine getirilmek istenmesine karşı kadınlar bir kez daha sokağa çıktı. Kadın Platformu, bu taslağın suçu özendireceğini ve daha çok çocuk istismarının önünü açacağını belirterek, taslağın meclise dahi getirilmemesini istedi
Çocuk istismarının önü açılacak

Süriye ÇATAK TEK  -TBMM gündemine yeniden getirilmek istenen Çocuk İstismarcısına Evlilik Affı Yasası’nın geri çekilmesi için kadınlar bir kez daha sokağa çıkmaya başladı. Kocaeli Kadın Platformu, Belediye İş Hanı önünde yaptığı basın açıklamasında, 3 yıl önce gündeme getirilen ve kadınların tepkileri ile geri çekilen yasanın yeniden gündeme getirilmesinin mandar olduğuna dikkat çekti. Çocukların istismarını önlemek yerine istismarcısı ile evlenmelerinin önü açılarak daha çok çocuğun istismara maruz kalmasına neden olunacağı belirtildi.


YENİDEN GÜNDEMDE


Platform adına açıklama yapan Sibel Yılmaz, çocuklara cinsel istismar suçlarında mağdur ve faalin evlenmesi halinde, cezanın ertelenmesini ya da hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını öngören düzenlemenin yeniden TBMM gündeminde olduğunu belirtti. Çocuk istismarının tanımını yapan Yılmaz, “Kadınların ve kamuoyunun mücadeleleri ile üç yıl önce geri çekilen çocuk istismarcısına evlilik affı düzenlemesiyle çocuklarda onarılması güç travmalara yol açacak çocuk yaşta evliliklerin yaygınlaşmasına neden olacaktır.

 


ÖZENDİRİCİ OLACAK


Türkiye’nin taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi, Avrupa Konseyi çocukların cinsel sömürü ve istismara karşı korunması sözleşmesi ve İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere uluslararası sözleşmelere uygun düzenlemeler yapılmalıdır. Çocuğa yönelik cinsel istismarı ortaya çıkaran sebepleri ortadan kaldırmak, koruyucu-önleyici ve çocukluktan güçlendirici uygulamalar ve hizmetler gerçekleştirilmelidir. Yapılacak düzenleme ile cezaevinde bulunan 10 bin kişi tahliye edilecek. Bu af ile suçu işleyenler cezasız kalacak ve yeni faillerin içinde özendirici olmasına neden olacaktır. 


MÜCADELEYE DEVAM


Biz kadınlar, siyasi iktidarın geçirmekte ısrarlı olduğu bu yasa tasarısına karşı; mücadelemizi yükselterek devam edeceğiz. Çocuk düşmanı politikalara karşı durmaya, istismarcıları aklayanlar hesap verene kadar mücadele edeceğiz. Karaman ve Adıyaman’da meydana gelen çocuk istismarlarından başta Ensar Vakfı olmak üzere bu durumu meşrulaştıran tüm anlayışlara karşı mücadele ettik, bundan sonra da devam edeceğiz” dedi. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.2775 TL 5.2564 TL
Euro
EURO
5.9531 TL 5.9293 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA