Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 18.02.2019 SAAT 02:17:15
Advert
 
Advert Advert

Nazım Hikmet şiirlerle anıldı

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği tarafından “Nazım 117 Yaşında Aramızda” başlığı altında şiir ve müzik dinletisi gerçekleştirildi. Programda konuşan KYÖD Başkanı Didem Oral Turan “Bugün Nazım 117 yaşında Bizimle beraber yaşamaya devam ediyor” dedi.
Nazım Hikmet şiirlerle anıldı

Arif BULUT  -Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD)  tarafından “Nazım 117 Yaşında Aramızda” başlığı altında şiir ve müzik dinletisi gerçekleştirildi.  KYÖD Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen programa KYÖD Başkanı Didem Oral Turan,CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İYİ Parti İzmit İlçe Başkanı Pelin Coştur Filiz, Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, KYÖD yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katılım gösterdi. Programda Nazım Hikmet’in şiirleri; Deniz İnan, Ramazan Gecenoğlu, Tunç Toker, Büşra Çiçekli, Yiğit Timur, Derya Koç ve Hakan Yılmaz tarafından okundu.  Etkinlikte ayrıca Ufuk Pekmertol ve Fethi Çaçan tarafından Nazım Hikmet Ran’ın şiirlerinden bestelenen şarkılar seslendirildi. 

 


SONRA ŞAİRDİR 


“Nazım 117 Yaşında Aramızda” adlı programın açılışında konuşan KYÖD Başkanı Didem Oral Turan, “Nazım Hikmet'in sanatını anlamak, önce, Nazım Hikmet'i anlamaktan geçer.Nazım, edebi yapıtlarının yanı sıra kendini ifade ettiği çeşitli anı ve izlenimlerinden de gördüğümüz üzere "şeffaf" bir kişiliktir. "Önce insandır." Sevgi doludur. Her şeyi, herkesi sever. İnsanları, kadınları, dostları, toprağı, devrimi ve en önemlisi yaşamı. "Sonra şairdir." Bir insanın olabileceği en üst düzeyde duyarlıdır. Bu duyarlılığını edebiyatın en üst dallarından birinde, şiirde dile getirir” dedi. 

 


YAŞAMAYA DEVAM EDİYOR


Turan açılış konuşmasının devamında  “ Nazım Hikmet komünisttir.Komünistliği en sonradır. Aslında disiplinsiz bir komünisttir. Kendi bildiği, kendi duyduğu biçimde komünisttir. Bu nedenle de, dönemin resmi komünist partisi tarafından itilip kakılır. Nazım Hikmet insanlığı, vatanseverliği ve komünistliği şiirlerinde yaşayan bir abide. 3 Haziran 1963 ta hayata veda eden Nazım 61 yıllık ömrünün 17 yılı hapishanelerde,  12 yılı yurda dönüş yolları kapalı olarak yurt dışında Nazım Hikmet ardında onurlu bir ad ve ulusumuz için büyük övünç kaynağı olan yapıtlar bırakmıştır. Bugün Nazım  117 yaşında Bizimle beraber yaşamaya devam ediyor” ifadelerini kullandı. 

 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.2775 TL 5.2564 TL
Euro
EURO
5.9531 TL 5.9293 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA