Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 05.07.2020 SAAT 20:29:30
Advert
Advert Advert
 

Aleviler dayanışma gecesinde buluştu

Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi eğitim bursu dayanışma gecesi düzenledi. Katılımın yüksek olduğu gecede konuşan Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam, “Bizim derneğimiz emekçilerin, işçilerin, öğrencilerin, ezilen her kesimin derneğidir” dedi
Aleviler dayanışma gecesinde buluştu
Advert

Başkanlığını Birol Sağlam’ın yaptığı Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi dün gece eğitim bursu dayanışma gecesi düzenledi. Tanyıldız Restaurantta düzenlenen geceye Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hasan Hüseyin Güzelgül, Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, AKD Genel Başkan Yardıcısı Zeynal Odabaş, AKD Genel Başkan Yardıcısı Hüseyin Çam, HBVAKV Genel Sekreteri Hüseyin Gülseven, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, CHP Kartepe Belediye Başkan Adayı Cumhur Karakadılar, CHP Kartepe İlçe Başkanı Şeref Kırmızı, CHP Körfez İlçe Başkanı Cavit Dağdeviren, CHP Körfez Belediye Başkan Adayı Bozkurt Uslu, CHP Gebze Belediye Başkan Adayı Recep Dursun, CHP Gölcük Belediye Başkan Adayı İsmet İşeri, CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, HDP İl Başkanı Şahabettin Işık ve çok sayıda sendika temsilcisi ve vatandaş katıldı.

 

 

28 YILLIK GEÇMİŞ


Etkinlikte ilk olarak konuşan Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam şunları söyledi: “Alevi Kültür Dernekleri 28 yıllık geçmişiyle demokrasi, özgürlük ve hak ihlalleri konusundaki bütün baskılara ve ayrıştırmalara rağmen asla ödün vermeden mücadelesine devam etmiştir. Böylesine kuşatılmış bir süreçte en çok zararı gören bu ülkenin farklılıkları, düşünceleri ve renkleridir.  Aleviler bu kadim coğrafyada hak nasıl talep ediliyorsa yüzyıllardır öyle hakkını talep etmiştir. Meydanlarda hak mücadelesini verirken çözümünde sokak sokak çalışmaktan geçtiğini iyi biliyoruz. Aleviler neden meydanlarda diyenler bilmelidir ki, kindar değil özgür nesiller için meydanlardayız. Irkçı asimilasyoncu eğitime karşı laik parasız anadilde bilimsel eğitim için meydanlardayız. Cinsiyetçi eğitim müfredatına hayır demek için meydanlardayız. Zorunlu din derslerine hayır demek için meydanlardayız.

 

 

BİR TEK VATAN HAİNLERİNİ SEVMEYİZ


Sonrasında konuşan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, “Bu dönem zor bir süreçten geçiyoruz ama Türkiye’de her zaman zor bir süreç var. Hele Aleviler için, Kürtler için, azınlıklar için, bu ülkenin ötekileri için her zaman zor bir süreç var. Bizim kimseye karşı bir düşmanlığımız yok. Kimseyi ötekileştirmek gibi bir derdimiz olmaz. Bu ülkede yaşayan 81 milyon insanların tamamının kardeşçe, dostça, barış içerisinde yaşamasını istiyoruz. Biz bu ülkenin çağdaş, laik, cumhuriyetçi olan her kesimini sırtımızda taşımaya razıyız. Biz bu ülkede bir tek vatan hainlerini sevmeyiz. Katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür ediyor saygılar sunuyorum” dedi. Konuşmalardan sonra sevilen halk müziği sanatçısı Ali Ekber Eren sahne alarak birbirinden güzel türkülerle katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8648 TL 6.8374 TL
Euro
EURO
7.7113 TL 7.6805 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA