Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 18.08.2019 SAAT 12:40:45
Advert
Advert
 

Artık herkes emlakçılık yapamayacak

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, sektörleri adına imza attıkları yenilikleri aktararak “ Hayata geçirilen yenilikler sayesinde herkesin emlakçılık yapamayacağını, artık sadece uygun şartları yerine getirebilenlerin emlakçılık sektörün içerisi de var olabileceğini söyledi.
Artık herkes emlakçılık yapamayacak

Arif BULUT  -Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, emlakçılık sektöründe meydana gelen yenilikler ve mevcut durumla ilgili açıklamalarda bulundu. Hayata geçirilen yenilikler sayesinde herkesin emlakçılık yapamayacağını, artık sadece uygun şartları yerine getirebilenlerin emlakçılık sektörün içerisi de var olabileceğini ifade eden Hacıoğlu “Evrakta sahtecilik yapanlar, ticari bir ahlaksız yapanlar zaten emlakçılık yapamıyor. Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği çıktıktan sonra 5 Aralık’a kadar yetki belgesi alınması lazım. Şahıs yada şirket olmak çok önemli değil. Sadece ve sadece tabelamda emlak yada gayrimenkul yazacak, başka bir şey olmayacak. 5 Aralık 2019’a kadar yetki belgesi almazsa o işyeri kapatılacak. Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği 22 madde olarak çıktı. Biz bu 22 maddenin 11 tanesinin düzenlenmesini istedik. Bu 11 maddenin de 6’sı değişti. Diğer bazı maddelerle de görüşmeler yapıyoruz. Yeni çıkan bir yönetmelik. Bunu her yerde anlatıyorum. Müşterilerimizle sözleşme yapma zorunluluğumuz var bizim.  Oda üyelerine bu sözleşmeleri veriyoruz” şeklinde konuştu 


YETKİ BELGESİNİN SÜRESİ 5 YIL


“Devlet tarafından yetki belgesine sahip olan bir emlak ofisi tescilli bir emlak ofisidir” diyen Hacıoğlu, “ Çünkü biz bunu yıllardır anlattık. Bizim sektörün başıboş, bizim sektöre düzenleme gelmesi lazım dedik. Bugün bir babanın evladına vermediği yetkiyi insanlar bizlere veriyorlar. Bu gayrimenkulümü al sat diyor. Parasını sen alıyorsun, vekaletnameyle işlem yapıyorsun, ama burada bir suiistimal olduğunda karşınızda bir muhatap bulamıyorsunuz. Yasal boyutlarla ilgili sıkıntılarımız vardı. Biz isteriz ki hata yapan herkes hatasının bedelini ödesin. Bu yönetmelikte para cezası da var, meslekten men de var, ticaretin engeli de var. Yetki belgesinin süresi 5 yıl” dedi. 


EZBERLER DEĞİŞTİ


Sözlerine devam eden Hacıoğlu “Bizim aktif kayıtlı olan 950 üyemiz var. Bu üyelerimizin 280 tanesi yetki belgesi almış durumda.  Bize ne kadar kayıtlı üye varsa yarısı kadar da üye olmayıp bu işi yapanlar var. Bu ciddi bir rakam. Şirket olup ticaret odası kaydı olanlar da var. Bana göre toplam 3 bin 500 – 4 bin kişi Kocaeli’nde gayrimenkul ticaretini yönlendiriyor. Bu yönetmelikten memnunum.  Bu yeni doğan bir bebek, yeni doğan bir bebekten maraton koşmasını bekleyemezsiniz. Bunu beraber yetiştireceğiz. Eski ezberler değişti artık sektör daha güzel bir hale gelecek” şeklinde konuştu.


AFİŞLERE CEZA


“Ağaçlara, direklere, duraklara gelişigüzel bir şekilde satılı, kiralık afişleri asıyorlar” diyen Hacıoğlu” Örneğin bir terzi camında beş tane satılık ilanı var. Bu uygun değil. Bunun tespitlerini yaptığımızda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zabıta Amirliği bize destek veriyor. Her ilçede esnaflara uyarılarımızı yaptık. Bazılarına para cezaları da kesildi. Bizim insanımız yasal işleme maruz kalınca çekiniyor. Her üye yapılacak kişiden vergi levhasını, esnaf odası kaydını, şirket ise ticaret odası kaydının istenmesi konusunda bakanlık bir uygulama getirdi” dedi.


YETKİ BELGESİ OLMAK ZORUNDA 


Sözlerini sürdüren Hacıoğlu “O sürecin ardından internet sitelerine üyelik anlamında düşüşler yaşandı. Bunun ardından siteler fiyat artışına geçti. Eğer bir emlak ofisinin üyeliği aktif hale getirilecekse internet sitesi olarak, yetki belgesi olmak zorunda. Hürriyet Emlak, birçok internet sitesinden daha eski. Bu anlamda birçok ilde olduğu gibi bizde mevcut emlak sitelerine karşı fiyatları makul bir seviyede olan Hürriyet Emlak ile bir araya getirdik. Amacımız üyelerimizin ilanlarını rahatça yayınlayabilmesi, pazar ortamını sağlaya bilmesi için daha avantajlı fiyatları sunmak istedik.Çabalarımızın sonucunda bu ortamı oluşturduk. 950 üyemizden 120 üyemiz Hürriyet Emlak’a ile imzaladığımız protokole katılım gösterdi” dedi.


YÜKSEK FAİZ ORANLARI SEKTÖRÜ DURGUNLAŞTIRIYOR


Esnafa verilen kredi ile ilgilide konuşan Hacıoğlu “ Devletimizin esnafımızı rahatlatmak için sağladı bu kredinin koşulları gerçekten çok iyi. Bizim sektörümüzde de gerçekten bir durağanlık var. Bu krediden yararlanmak isteyen her gün 1 üyemiz geliyor. Şuana kadar yüzde 20 civarında bir ilgi var. Bu ilginin daha da artacağını düşünüyoruz. Faizlerin çok yüksek olması işlerimizde ki durgunluğun en büyük nedenlerinden bir tanesi. Aynı zamanda piyasanın şişmesi de sektörümüzün durgunlaşmasına neden olan bir başka neden. Ancak bu durgunluğun ardından önümüzde ki günlerde sektörün yeniden canlanmasını bekliyoruz. 2019 yılı tüm sektörler için olduğu gibi bizim içinde sancılı geçebilir” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5581 TL 5.5359 TL
Euro
EURO
6.1617 TL 6.1371 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA