Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 18:54:41
Advert
Advert
 

Proje adayı değil halkın adayıyım

AK Parti’de uzun yıllar siyaset yapan ancak 3 yıl önce Başiskele İlçe Başkan Yardımcılığından istifa eden Muharrem Can, Başikele Bağımsız Belediye Başkan adayı oldu. Can, eleştirildiği gibi proje değil, halkın adayı olduğunu söyledi
Proje adayı değil halkın adayıyım
Advert

Süriye ÇATAK TEK  -31 Mart Yerel Seçimlerine 2 ay gibi kısa bir süre kala seçim çalışmaları hızlandı. Başiskele’de AK Parti’nin adayı Yasin Özlü, Saadet Parti’sinden Zafer Mutlu’nun belediye başkanlığı yarışına, Parti adayı olmayan Muharrem Can’da dahil oldu. Bağımsız aday olan Muharrem Can, seçmenlerin artık farklı bir fikre, siyasetten arınmış gerçekten belediye başkanlığı yapacak isimlere ihtiyaç olduğunu düşündüğünü belirtti. Bu talebi görerek yola çıktığını söyleyen Can, neden aday olduğunu, Başiskele’ye yapacağı projelerin bir bölümünü gazetemize anlattı. Can, aynı zamanda kendisi ile ilgili iddialara da yanıt vererek, seçimden önce kimseden yana çekilmeyeceğini, kimsenin proje adayı olmadığının altını çizdi.

 

 

FIRSAT VERİLMEDİ

Başiskele’de AK Parti ve Saadet Parti’sinden iki güçlü ismin yarışı varken siz neden aday oldunuz?

Belediye başkanlığı görevini almak için aday oldum. Genç yaşta siyasete başladım. Siyasette kendimizi yetiştirdik ve bunu hizmet boyutuna götürmek gerektiğini düşündük. Siyasi partiler içinde enerjimizi ortaya koymayı denedik. Siyasi partiler belli yerlerden yönetildiğini için bize bu fırsat verilmedi. Birçok siyasi büyüğümüzün siyasi tecrübesinin bu düşünceler içinde yok olup gittiğini gördüğümüz için biz de siyasetten hizmetimizi vatandaşımızla buluşturmak için bağımsız adaylık başvurusunu yaptık. Kendimizi ifade etmek için görüşmelere başladık.

 

 

Daha önce hangi siyasi partilerde görev yaptınız?

AK Parti Gençlik Kollarından, mahalle başkanlığına ve ilçe başkan yardımcılığına kadar çeşitli kademelerde görev yaptım. Birçok STK’da başkanlık ve yöneticilik yaptım, spor kulüplerinde başkan ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundum.

 

 

AK Parti’den neden ayrıldınız?

3 yıl önce ilçe yönetimindeyken görevimden istifa ettim. 3 yıldır siyasi arenayı takip ediyorum. Son 1 yılda da tamamen ince bir şekilde Başiskele’yi analiz ettim. Bağımsız belediye başkanlığı adaylığımın doğru olacağını düşünerek yoluma devam ettim.

 

 

HALK TEVECCÜH GÖSTERİYOR

Partinizden istifa etmenizin gerekçesiniz neydi?

Projelerimizin, içimizdeki olan enerji her seferinde yazılı ve sözlü sunmamıza rağmen karşılığını bulamadı. Adamcılık ön planda olduğundan başarıyı ulaşamayacağımızı hissettiğim için daha fazla zaman kaybı olmasın diye istifa ettim.

 

 

Çalışmalarınız nasıl gidiyor? Vatandaşın bağımsız adaya tepkisi nasıl?

Başiskele’nin 37 mahallesi ile irtibata geçtik. Daha gitmediğimiz, gideceğimiz komşularımız var. Çok olumlu tepkiler alıyoruz. Vatandaşımızın değersizleştirmeye çalışılan oylarının değerli olduğunu onlara anlatıyoruz. Başiskele halkı bize büyük bir teveccüh gösteriyor. Çalışmalarımızın karışlığını ve vatandaşın duasını alıyoruz.

 

 

 

GERİ DÖNÜŞÜMDEN PARA KAZANACAK

Çalışmalarınızda Başiskele ile ilgili en fazla karşılaştığınız sorun nedir?

Başiskele’de en çok karşılaştığımız sorun dayatma siyasetin bitmemesi. Çok büyük projelere gerek yok. İnsanlar kendilerine değer verilmesi en büyük arzuları. Biz de bağımsız belediye başkan adayı olarak bu değeri onlara vereceğimizi ifade ediyoruz.

 

 

Vatandaşa giderken ne vaat ediyorsunuz? Sizi neden seçsinler?

81 ilden gelen vatandaşlarımızın yaşadığı bir Başiskele’yi huzurlu ve yaşanılır bir Başiskele yapmayı vaat ediyoruz. Bununla ilgili öncelikle ev hanımlarının aylık asgari ücretin 5’te 1’i kadar gelir elde etmelerini sağlayacağız. Evsel atık projemizle geri dönüşümde ev hanımlarına mutfak masrafı kolaylığı sağlamak için güzel projelerimiz var. Günlük evsel atıkları uzman ekiplerimizle vatandaşımızın evinden alıp geri dönüşümde değerlendirerek yapılan kar miktarını yüzde 50’sini ev kadınlarına iade edeceğiz. Mevcut parklar ve yeni parkları akıllı park sistemine çevireceğiz. Güvenlik içine alınıp güvenlik kameraları ile donatılacak. Emniyet ve vatandaşlarımızın cep telefonu ve bilgisayarlarından parkları izleme şansı vereceğiz.

 

 

BİZİM DESTEKÇİMİZ HALK

Sizinle ilgili proje adayı, Hüseyin Ayaz destekli aday ve AK Parti’nin Zafer Mutlu’nun oylarını bölmek amacı ile çıkarttığı bir aday olarak eleştiriler var. Bu konuda ne diyeceksiniz. Bu iddialar doğru mu?

Siyasetin cilveleri olarak bakıyorum. Bazen de karalama kampanyası olduğunu düşünüyorum. Benim destekçim öncelikle ailem, sonra yakın çevrem ve Başiskele halkıdır. Bunun haricinde hiçbir siyasi destekçimiz yoktur. Özellikle olmaması içinde hassas davranıyoruz.

 

 

AK Parti’nin adayı Yasin Özlü ve Saadet Partisi’nin adayı Zafer Mutlu ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Aynı bölgeyi paylaşıyoruz. Sahada sürekli karşılaşıyoruz. Siyasi olarak siyasetin tam anlamı ile içinden gelen aday olarak kendimizi görüyoruz. Diğer arkadaşların siyasetin içinde tam anlamı ile yoğrulduklarını düşünmüyorum. Kendilerine başarılar diliyorum.

 

 

Kazanacağınızı düşünüyor musunuz?

Kazanacağıma eminim.

 

 

Nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?

Sahada gezdikçe insanların düşüncelerini karşılıklı oturup aldığımda bu inancım artıyor. Siyasi partilerin yaptığı hata ve yanlışlar insanların artık siyasi bir görüşe kızgınlığının ortaya çıkarıyor. Artık içimizden birinin Başiskele halkının belediye başkanı olmasını ve siyasi konjonktürün değişmesini istiyor. Bu bizim inancımızı her geçen gün artırıyor ve doğruluyor.

 

 

ASLA ÇEKİLMEYECEĞİM

Seçime kısa bir süre her hangi bir adayın lehine çekilecek misiniz? Böyle bir meyil söz konusu mu?

Yola çıktığımız gün kararımız neyse 31 Mart sabahı sandığa gidip oyumuzu kullanana kadar kararımız değişmeyecektir. Hiçbir anlaşma ve geri dönüş söz konusu değildir.

 

31 Mart seçimlerinde seçilirseniz daha sonra bir siyasi partiye gitmek gibi bir fikriniz var mı?

Her siyasi görüşten halkımızın bize verdiği destek nedeniyle 5 yıl boyunca hiçbir siyasi partinin rozetini takmadan görevime devam edeceğim.

 

 

 

MUHARREM CAN KİMDİR:

1980 Kullar doğdu. İlköğretimi Kullar beldesinde tamamladı. Kocaeli Endüstri Meslek Lisesi Kimya Bölümü'nde eğitimine devam etti. 2002'de AK Parti Mahalle Gençlik Kolları Başkanlığıyla siyasete başlayan Can, Belde Gençlik Kolları Başkanlığı, Belde Yöneticiliği, İlçe Yöneticiliği, İlçe Başkan yardımcılığı, İlçe Başkan Adaylığına kadar yükseldi. Kullar Spor Kulübü Başkanlığı ve Başkan Yardımcılığı görevlerinde yer alan Can, kendi kurduğu şirketin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Can, evli ve 3 çocuk babası.

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA