Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 23.08.2019 SAAT 00:00:41
Advert
Advert
 

Isınan siyaset kazanı ve ‘Millet’in aday tanıtımı

Isınan siyaset kazanı ve ‘Millet’in aday tanıtımı

Siyaset iyice ısındı…

İnanın yazı yazmaya fırsatı zor buluyorum. Size Salı günün öyküsünü yazacağım. Siyasetin nasıl ısındığını anlayabilirsiniz.

Biliyorsunuz, artık partiler adaylarını basının ve seçmenin huzuruna çıkarıyor.

Bu bir yerel seçim de olsa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin getirisi olarak koalisyonlar yerini ittifaklara bıraktı.

Artık birliktelikler seçim öncesi kuruluyor.

MHP’li hiç aday olmasa da Cumhur İttifakı’nın Ak Partili adayları tek tek seçmenin karşısına çıkıyor.

Seçilen salonlar büyük büyük…

Binlerce kişi katılıyor.

Coşku var.

 

LOKOMOTİF BÜYÜKAKIN

Hemen söyleyeyim, AK Parti’de seçimin lokomotifi Tahir Büyükkakın oldu

Büyükakın her geçen gün siyaset arenasında büyüyor.

Derince’deki son tanıtım toplantısındaki ilginin nedeni de bence Tahir Büyükakın. Derince’deki sıkıntıların üzerine varlığıyla bir şal örtmüş. Çünkü Ali Haydar Bulut’un  ve bazı aday adaylarının kırgın olduğu ilçede toplanan kalabalığın gerekçesi Büyükşehir adayının yarattığı heyecandır.

Aynı şeyi ilçelerin adaylarının tamamı için şimdiden söylemem mümkün değil.

 

MİLLET İTTİFAKI YÖRÜNGEYE OTURDU

Seçimin iki kutubu var.

Cumhur İttifakı bir yanda Millet İttifakı bir yanda…

Cumhur İttifakında durumu kısaca özetledikten sonra gelelim Millet İttifakı’ndaki duruma…

Çayırova’da iki partinin aday çıkarmasını mantıklı bulmasam da gelinen nokta ittifak açısından başarı kabul edilebilir. Çünkü öyle bir hal almıştı ki neredeyse Büyükşehir, Kandıra ve İzmit ile sınırlı “güdük” bir ittifak ortaya çıkacaktı.

Atlattılar.

Körfez’de sarsıntı geçirse bile Millet İttifakı, Kocaeli’de bir yörüngeye oturdu.

 

BÜYÜK HEDEFE KÜÇÜK SALON OLMAZ

Gelelim, Otel Asya’daki adayların tanıtım toplantısına…

12 ilçe artı Büyükşehir adayının basınla buluşacağı bir nevi iki partinin etle tırnak olduğunu gösterme toplantısı için Otel Asya’nın salonu küçük. Sonuçta tıkış tıkış bir ortam ortaya çıktı.

Toplantının mimarı bildiğim kadarıyla Serdar Kaman ev sahibi ise İki partinin il başkanları. Tahsin Tarhan’ın davet edilmesinin unutulması enteresan. İYİ Partilileri toplantıda bir aksilik olmasın diye daha gayretli çalışırken gördüm. SKM Başkanı Kaan Dilmen salonda koşturdu durdu…

Ama aynı işi garsonlar için söyleyemeyeceğim.

Neyse geçelim.

Biliyorum, her yerde salon bulunamıyor, vermiyorlar. Korkudan salonunu açmayan işletmeler de var. Ancak ne olursa olsun böylesi bir toplantı için daha büyük bir salon seçilmeliydi.

Çünkü hedefiniz büyükse bunu sözleriniz kadar mekanlar ve tercihler ile de göstereceksiniz.

***

Toplantıda İsmet Çiğit, Sadun Çetin, Tanju Cılızoğlu, Nurettin Kolaylı, Cemalettin Öztürk ve İlker Akşit ile aynı masada oturduk. Biz gazetecilerin zamanı kıymetli. Bence siyasetçilerin de öyle olmalı. Ama 10’da başlayacak olan toplantının kahvaltı faslı uzun sürünce konuşmaların başlaması 11.00’i buldu.

Gazetecilerin bir kısmı tüm konuşmaların dinlemeden ayrılmak zorunda kaldı.

 

DİKKATİMİ ÇEKEN SÖZLER

Gelelim konuşmalara…

Ben en çok Lütfü Türkkan, Fatma Kaplan Hürriyet ve Yakup Törk’ün konuşmasını beğendim. Kürsüye ilk çıkan Törk üç cümle kurdu ama seçime olan inancını vurguladı bıraktı. Basın toplantısında basına “Bizi iyi takip edin” dedi.

Yeter mi yeter…

İddia böyle ortaya konur.

***

Türkkan da samimi akıcı ve vurucu bir konuşma yaptı, “Farklı siyasi partileriz ama memleket için o kadar endişeliyiz ki farkların bir önemi kalmadı” dedi.

İbrahim Karaosmanoğlu için “İyi insan ama yetmez. Sabah yürüyüşleri yapmak yetmez. İyi insan yetiyorsa keşke annemi başkan yapsaydık” dedi.

Tahir Büyükakın’ın aday yapılmasıyla ilgili “Kendi içlerinden aday çıkaramadılar” demesi ise ilginçti. 15 yıl belediyede üst düzey görev yapmış Kocaelili bir ismi sadece bir yıl Bilecik’te kaldı diye “yabancı” kategorisine sokmak konuşma bütünlüğü içine oturmadı.

***

Kuşkusuz günün yıldızı Fatma Kaplan Hürriyet’ti. Birçok İYİ Partili ve CHP’li onunla fotoğraf çektirdi. Hürriyet konuşmasında ortak akıl vurgusu yaptı. Onun da kürsü hakimiyeti çok iyiydi.

***

İki il başkanının konuşmasında ise dikkatimi çeken vurgular vardı.

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, “tek adam vurgusu” yaptı. “Bunu kazanamazsak bir daha seçim bile olur mu, bilmiyorum” dedi. Yani genel bir bakış açısı ortaya koydu. Yerel seçimlerde yerel meseleler ortaya konsa daha iyi olur, diye düşünüyorum. Ancak Yıldız’ın konuşması bu vurgu dışında iyiydi. Çünkü çok toparlayıcıydı:

Güzel insanlar bir araya geldi. Ufak tefek sıkıntılar olsa da çözüldü ve netice alacağız. Her programda olacağız. Hangi parti düzenledi diye bakmayacağız.”

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için “Başkanlık Sistemi” demeyi uygun buldu.

Bu dikkatimi çekti.

Bunun ötesinde o da toparlayıcı bir dil kullandı: “Ama, lakin, fakat demeden, hiç kimseyi ötelemeden beraber olacağız” dedi.

Bunlar söylenmesi gereken sözlerdi.

 

TEK KÖTÜ KONUŞMA SALİH ŞİRİN’DEN GELDİ

Bence günün en kötü konuşması Körfez Adayı Salih Şirin’den geldi.

Toparlayıcı olmak yerine sorunları öne çıkarmayı tercih etti.

Çok gereksiz bir dil seçimiydi.

Millet İttifakı bir an önce Körfez’de ortak bir dile kavuşmalı.

 

KAMAN MOTİVE EDİCİ BİR KONUŞMA YAPTI

Ve elbette günün en önemli ismi Serdar Kaman’dı.

Kaman’ın söylemi herkesten çok daha toparlayıcı ve motive ediciydi.

BİR- Millet İttifakına olan inancını çok önceden beri söylediğini hatırlattı.

İKİ- “Son ana kadar çok çalışacağım” dedi, kararlılık gösterdi.

ÜÇ- Hem İYİ Partili hem de CHP’li başarılı belediyeleri hatırlattı.

Bakın, Eskişehir bir dünya şehri haline geldi. Mersin, bir akdeniz incisi… Aydın, Ege’de parlıyor. Kocaeli’de ne kentsel dönüşüm becerilebilmiş ne de ulaşım sorunu çözülmüş. CHP döneminde yapılan büyük yatırımların üzerine ne koydular? Hiçbir şey. Bakın 13 belediye başkanından 12’sini tekrar aday yapmadılar.”

DÖRT- 13-0’ın kabul edilemezliğine vurgu yaparak “Bu durumu mutlaka değiştireceğiz” dedi ve oy yelpazesini genişletti: “Bu kentte öteki ilan edilmiş herkesin umuduyuz.”

BEŞ- CHP’lilerin kendisini sahiplenişine ayrı parantez açtı:

“Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini bana genel başkanım ve il yönetimim tevdi ettiler. Gururluyum. Ama en az bu gurur kadar adaylığımın ilanından sonra CHP’lilerden gördüğüm büyük destek ile gurur duyuyorum. Bu beni daha enerjik hissettiriyor. El ele kol kola mücadele edeceğiz. Bu kent için en iyisini yapmak için akıl ve gönül beraberliği yapacağız.”

ALTI- İlçe belediye başkanlarına sahip çıktı. Kaman “İlçe belediye başkan adaylarımız da çok güçlü isimlerden oluştu. İyi bir ekibiz. Güçlü bir kadroyuz” dedi.

Özetle Kaman’ın konuşması da iyiydi.

 

 

AKAR, “CHP’Yİ BIRAKIN DİĞERLERİNE BAKIN”

Toplantı sonunda CHP Kocaeli Milletvekili ve PM Üyesi Haydar Akar ile gazetede sohbet ettik.

Çıkışta Mevlüt Soysal ile beraber yaptığımız kahve teklifini kırmadı geldi.

Ama gazetede son PM toplantısı ve ortaya çıkan istifalar üzerinden “demokrasi” sorularına muhatap oldu.

Akar, CHP’nin demokrasiyi işletmeye çalıştığının altını çizdi. Uzun toplantıdan herkesin saygı çerçevesinde görüşlerini ve tercihlerini sandığa yansıttığını söyledi. “Bunun adı demokrasi değilse nedir” diye de sordu.

Yetmedi. Diğer partilerin uygulamalarını hatırlattı. Adayların, adaylıklarını televizyondan öğrendiği bir sisteme göre CHP’nin çok özenli olduğunu vurguladı.

Haklı.

Ancak ortaya çıkan kaos görüntüsünün yıpratıcı olduğunu da unutmamak gerek.

 

 

ALTERNATİFLERİNİZ DE VAR

Ancak iki kutuplu dediğimiz bu seçim için alternatif olmaya çalışanlar da var.

Saadet Partisi kurumsal olarak adaylarını çıkarıyor.

Önceki gün ziyaretimize Bağımsız olarak Başiskele Başkan Adayı Muharrem Can geldi. Ak Parti’de yöneticilik yapmış bir isim. Gazetemizdeki söyleşisini okumanızı tavsiye ederim.

Kimsenin adayı olmadığını, kimsenin lehine de çekilmeyeceğini söylüyor.

Bir diğer ziyaretçimiz de DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül ve DP’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nail Baki’ydi.

Baki, DP’nin 1946’dan bu yana var olan köklü bir parti olduğuna dikkat çekerek projelerini anlattı. Onları da ilerleyen günlerde Mevlüt’ün kaleminden okuyacaksınız.

 

SİYASET ISINDI

Günü özetlemek gerekirse.

Siyaset ısındı.

Adaylar, ittifaklar tamam.

Şimdi seçmeni ikna etme zamanı.

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7668 TL 5.7438 TL
Euro
EURO
6.3933 TL 6.3678 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA