Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 18.08.2019 SAAT 12:40:40
Advert
Advert
 

17 Ağustos’ların kaderini değiştirebiliriz

KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Çuhadar deprem ve kentsel dönüşüm konusu hakkında yaptığı sunumda, “El birliğiyle 17 Ağustos’ların ‘kaderi’ni de ‘kederi’ni de değiştirebiliriz” dedi.
17 Ağustos’ların kaderini değiştirebiliriz

Arif BULUT  -KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Çuhadar KOTO Ocak Ayı Meclis Toplantısında deprem ve kentsel dönüşüm konusu hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. Çuhadar konuşmasında, “ Kentsel dönüşüm, son yıllarda oldukça fazla duyduğumuz bir kavram. Mayıs 2012’de kabul edilen “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” ile başlayan kentsel dönüşüm süreci, günümüzde de tüm hızıyla devam ediyor. Peki, çokça duyduğumuz bu kavram hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz? “Kentsel dönüşüm nedir? Kentsel dönüşüm neden önemlidir? Kentsel dönüşümün nedenleri nelerdir? sorularının cevabı, başta şehrimiz ve tüm ülkemiz için oldukça önem arz ediyor” dedi.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI

“Kentimizde kentsel dönüşüm ve uygulamalarına dikkat çekmek istiyoruz” diyen Çuhadar, “ Kentsel dönüşümün ana aktörleri; yaşam alanı riskli alan ilan edilmiş vatandaş, riskli alanın sınırlarından sorumlu belediye ve bu riskli alanı dönüştürecek olan yapacak olan yüklenicidir. Kentsel dönüşümün ilk etki alanında olan vatandaşlar; yaşadığı alan riskli alan ilan edildiğinden çok fazla itiraz hakkı olmayıp, güven duyacağı adımlar atılmasını bekleyen, karşısında çok iyi bir yüklenici olsa da bir şekilde devlet güvencesi isteyen taraftır. Belediyelerin görevi; riskli alanları ilan edilmiş yer ve yerlerin planlamasını doğru yaparak, kamumun, vatandaşın ve yüklenicinin menfaatini korumak, vatandaş ile yüklenici arasında köprü kurmak, sulh ortamında kaliteli yaşam alanları inşa edilmesine aracılık etmektir” şeklinde konuştu.

 

İNŞAAT SEKTÖRÜ DEMEKTİR

Çuhadar, sözlerini, “Yüklenici tarafın sorumluluğu ise; hem madden, hem manen büyük zorunluluklar doğurmaktadır. Kentsel dönüşümün başka bir karşılığı inşaat sektörü demektir. İnşaat sektörünün de içinde bulunduğu durumu doğru analiz etmeden üretilen çözümlerin gerçekçi olmayacağını düşünmekteyiz. Bunun için öncelikle dönüşümü gerçekleştirecek olan müteahhit kavramı tam olarak tanımlanmalıdır. Maalesef yasalarımızda bu kavram tam olarak tanımlanmamış olup her şirket kuran kişiler müteahhitlik yapmaktadır. Geride bıraktığımız 2018 yılı içerisinde müteahhit kavramının tanımlanması adına çok ciddi çalışmalar yapıldığını hatta sona yaklaşıldığını görmekteyiz”ifadeleriyle sürdürdü.

 

KOCAELİ’DEKİ MİMAR VE MÜHENDSİLER YAPMALI

Kentsel dönüşümün Kocaeli’deki mimar ve mühendisler tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Abdurrahman Çuhadar, “Daha  önceleri riskli alan ilan edilen İzmit Cedit Mahallesi’nin bir kısmının yanına, Veli Ahmet ve Hacıhızır mahalleleri de eklenmiştir. Ancak bunların yetersiz olduğu kanaatindeyiz. Bu mahallere ilave, çarpık yapılaşmaları ve düzensiz kentleşme yapılmış Gültepe, Yenidoğan ve Cedit Mahallesi’nin kalan kısmı da riskli alan olarak ilan edilmeli ve yeniden planlanmalıdır. Bunların yanı sıra plansız yapılaşmış olan Tavşantepe Mahallesi de riskli alan ilan edilmeli ve bütün bu mahalleler yeniden planlanmalıdır.Riskli alan ilan edilmiş alanların planlaması; Kocaeli Ticaret Odası’na kayıtlı merkezi Kocaeli’nde olan, şehir plancı arkadaşlarımız tarafından planlanmalıRiskli alan ilan edilmiş alanların projelendirilmesi; Kocaeli Ticaret Odası’na kayıtlı merkezi Kocaeli’nde olan, mimar ve mühendis arkadaşlarımız tarafından yapılmalı” dedi.

 

KEDERİNİ DEĞİŞTİREBİLİRİZ”

Çuhadar sözlerini, “Riskli alan ilan edilmiş alanların müteahhitliği; Kocaeli Ticaret Odası’na kayıtlı merkezi Kocaeli’nde olan müteahhit arkadaşlarımız tarafından yapılmalı. Şehir plancı, mühendis ve mimar arkadaşlarımız bu çalışmaları yapacak kalite ve bilgi düzeylerine sahip olmasının yanında, müteahhitlerimiz de bu yapıları yıkıp yeniden yapacak kalite yeterliliğe sahiptir.Bu noktada gerek merkezi hükümet, gerek mahalli belediyeler ile işbirliği içerisinde kentimizin yapı kalitesini arttırmamızın mümkün olduğunu bir kez daha ifade ediyor, el birliğiyle 17 Ağustos’ların ‘kaderi’ni de ‘kederi’ni de değiştirebileceğimizi bir kez daha vurguluyoruz” diyerek sonlandırdı.

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5581 TL 5.5359 TL
Euro
EURO
6.1617 TL 6.1371 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA