Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 18.02.2019 SAAT 02:15:40
Advert
 
Advert Advert

Bilgi Evleri’nde bilimsel dakikalar

Kartepe Belediyesi Bilgi Evleri’nde verilen bilimsel eğitimler Kartepeli miniklerin büyük ilgisini çekiyor
Bilgi Evleri’nde bilimsel dakikalar

Kartepe Belediyesi çocukların donanımlı yetiştirilmesi amacıyla hayata geçirdiği bilgi evlerinde eğitimler aralıksız devam ediyor. İlkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen atölye çalışmalarında, sunumlar, belgesel gösterimleri ve modellemeleri içeren alternatif bilim eğitimleri miniklerin dikkatini çekiyor. Çocukların dokunarak, hissederek ve deneyerek doğadaki olguları keşfetmeleri, altında yatan bilimsel gerçekleri öğrenmeleri amaçlanan etkinlikler yoğun katılımla aralıksız devam ediyor. 

 

 

İNCELEME YAPTILAR


Rahmiye İbn-i Sina Bilgi Evi’nde, Newtonsal Olmayan Akışkanlar Deneyi gerçekleştirilirken, öğrenciler su ile mısır nişastası karışımı ile elde ettikleri akışkan maddeyi incelediler. Kayma hızı arttıkça akışkanlıkları değişen bu tarz sıvıların üzerine uygulanan ani basınç ile bu basınç karşısında ani olarak katılaşan sıvıların tepkileri gözlemledi. Malzeme biliminde ilgi çeken Newtonyen davranış göstermeyen akışkanlar, deneyinde çocuklar farklı etkilere karşı ilginç tepkiler ve beklenmedik davranışlar sergileyen maddelerle karşılaştılar. 

 

 

YENİ BİLGİLER ÖĞRENDİLER


Eşme Mimar Sinan Bilgi Evi’nde yanardağın lav püskürtmesini gözlemleyen öğrenciler yanardağlar hakkında bilgiler edinirken, tarih öncesi çağlardan ve yanardağların etkilerinden söz edilirken, neden lav püskürttüğü açıklandı. Sirke ve Karbonatın tepkimesi ile balonu şişirme deneyi ve boş balonun su dolu balona göre ısıya dayanıklılığını ölçen öğrenciler bilgi evinde keyifli dakikalar geçirirken, hem eğlendiler hem de uygulamalı eğitim ile yeni bilgiler öğrendiler. 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.2775 TL 5.2564 TL
Euro
EURO
5.9531 TL 5.9293 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA