Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.07.2019 SAAT 06:40:33
Advert
 
Advert

Stok ve fırsatçılara izin vermeyeceğiz

Büyükşehir'in düzenlediği "İyi Uygulama Örnekleri" konulu çalıştaya katılan Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, "Ne olursa olsun stok ve fırsatçılara izin vermeyeceğiz” dedi
Stok ve fırsatçılara izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde 2. 100 günlük eylem planını açıklamıştı. Eylem planı içinde yer alan tüketicinin korunması yönünde yeni projeler hayata geçirildi. Ticaret Bakanlığı Tüketicini Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından da “Tüketici Haklarının Yerel Yönetimlere yaygınlaştırılması” projesi başlatıldı. Proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı'nca “İyi Uygulama Örnekleri” konulu bir çalıştay gerçekleştirildi.

 

4 İLDEN KATILIM


Çalıştaya; Ticaret Bakanlığı Tüketicini Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Avni Dilber, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Zabıta Daire Başkanlığı yöneticileri, 12 ilçe belediyesinden zabıta personeli, İstanbul, Sakarya ve Tekirdağ belediyelerinden zabıta yetkilileri katıldı.

 


5 MİLYON ÖĞRENCİ


Çalıştayda söz alan Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı İhtisas Zabıta Şube Müdürü Faruk Tarı; “Zabıta olarak 198 yıllık bir geçmişimiz var. Bizim üzerimize düşen görev 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun bize verdiği yetkiyi kullanmak. Bu kapsamda tüketici haklarının korunması için sürekli denetimler yapıyoruz. Kocaeli’nde tüm okullarda bu konularda eğitimler veriyoruz. Bu güne kadar 5 milyon öğrenciye eğitim verdik” dedi.


AMAÇ CEZA DEĞİL


Çalıştaya katılan Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya ise “Kocaeli Türkiye’nin ekonomisinin 5’te 1’ine karşılayan bir il. Bu yüzden üzerimize düşen bir görev var. Biz bu görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. 2018 yılı içerisinde bin 264 denetim gerçekleştirdik. Bu denetimlerde 60 bin 26 ürün denetledik ve 45 bin TL ceza kestik. Bizim amacımız sadece ceza kesmek değil. Rehber olmak, bazı durumları vatandaşlara ve firmalara öğretmek. Ama ne olursa olsun stok ve fırsatçılara izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.


TÜKETİCİ KORUNMALI


Avni Dilber de; “Cumhurbaşkanımızca açıklanan 2. 100 günlük eylem planı içerisinde yer alan tüketici haklarının korunması ve yaygınlaştırılması için buradayız. Zabıta teşkilatının tüketici mevzuatı ile bilinçlendirilmesi için hazırlanan faaliyeti icra ediyoruz. Biz aslında eğiticilerin eğitimini yapıyoruz. 2011'deki yeniden teşkilatlanma ile birlikte teftiş kurullarımız, rehberlik ve teftiş başkanlığı olarak yapılandırıldı. Niyetimiz doğrudan ceza kesmek değil, ama aykırılığı görmemezlikten gelemeyiz. Tutanağını tutacaksınız ama mümkün olduğunca rehberlik etmeyi ön plana çıkaracaksınız. Vatandaşımızı korumak zorundayız. Çünkü vatandaş profesyonel satıcılar karşısında kendi özgür iradesini kullanma noktasında zaman zaman sıkıntı yaşıyor” dedi. 

 


GÜN BOYU EĞİTİMLER


Konuşmaların ardından katılımcılara Ticaret Uzmanı Kadir Yılmaz tarafından 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Kapsamında Belediyeler Tarafından Yapılan Denetimler  ve 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Kapsamında Belediyeler Tarafından Yapılan Fiyat Etiketi Denetimleri, Ticaret Uzmanı Doğu Canooğlu, tarafından 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Kapsamında Belediyeler Tarafından Yapılan Haksız Fiyat Artışı Denetimleri, İBB Zabıta Daire Başkanlığı Tüketici Hakları Zabıta Personeli Murat Çakır İstanbul B.Ş.B. Zabıta Dairesi Başkanlığı İyi Uygulama Örnekleri eğitimi verildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.6502 TL 5.6276 TL
Euro
EURO
6.3550 TL 6.3296 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA