Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 18.02.2019 SAAT 02:04:37
Advert
 
Advert Advert

Aile hekimliği nereye gidiyor?

Aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi çalışanlarının sorunlarını anlatan Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım, sistemin tıkanma noktasına geldiğini vurguladı
Aile hekimliği nereye gidiyor?

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım, aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi çalışanlarının sorunlarını ele aldı. Başkan Yıldırım yaptığı açıklamada; "Birinci basamak sağlık hizmeti sunan Aile Sağlığı Merkezlerimiz koruyucu odaklı olması gerekirken, geldiğimiz noktada tedavi edici ve hastane odaklı oluyor. Aile hekimi ile ASM çalışanlarının görev tanımlarının net olarak ortaya konması gerekiyor. Buna bağlı olarak da aile hekiminin iş güvencesinin korunması ve kamu dışı ASM çalışanlarına iş güvencesinin sağlanması şart" dedi.

 

RAPOR VERMEZLER


Sürdürülebilir sağlık sistemi için aile hekimliğine genel sağlık sistemi içerisinde gerekli önemin verilmesi gerektiğine dikkat çeken Yıldırım, "ASM’ lerimizde rapor talepleri karşılanamaz durumda olup, raporlara sınırlama getirilmelidir. Asli görevleri koruyucu hizmet vermek olan aile hekimlerimizin rapor hekimi hüviyetine büründürmek istenmesi kabul edilemez. Süresi dolan ilaç raporlarının yazdırılmasından tutun da özel hastanelerden alınan reçeteleri SGK’nın karşılaması için yazdırmak isteyenler ya da başkası için siparişle ilaç yazdırmak isteyenler aile hekimlerimize baskı yapıyor. Aile hekimliğinin amacı dışına çıkarılmak istenmesi de kabul edilemez bir durumdur.

 


SORUNLAR DİZ BOYU


Aile hekimlerimiz için sadece yıllık izin değil doğum izni, süt izni kullanımı bile sorun oluyor. Yıllık izne çıkarken yerlerine vekalet edecek meslektaşlarını bulmaları gerekiyor. Bu da vekalet eden doktorun iş yükünün iki kat artması anlamına geliyor. Artan kiralar ve işletmeyle ilgili ödenen cari giderler aile hekimleri üzerinden giderilmeye çalışılması hekimlerimizi yıpratıyor. Personelin de yan birim görevlendirmeleri ile hasta sayısı iki katına çıkıyor. Okul taramalarının da eklenmesi ile iyice ağırlaşan iş yükü altında ezilen personel asıl görevini yapamaz hale geliyor" dedi.


YOĞUN İŞ YÜKÜ VAR


"Sağlık sisteminin önemli saç ayağı olan aile hekimlerimiz ve çalışanlarımızın sorunlarının çözümü noktasında Sağlık-Sen olarak her zaman yanlarındayız" diyen Yıldırım, iş yoğunluğunun azaltılması, aile hekimliği birimleri için gerekli sağlık personeli desteğinin sağlanması, ASM’de çalışan A sınıfı işçi maaşına yüzde 26 oranında zam yapılırken aile hekimlerine yüzde 10 oranındaki zam adaletsizliği, aile sağlığı merkezi çalışanı ve aile hekimlerinin planlanan performans kriterleri de dikkate alınarak katsayıların artırılması isteğine temas ederken, ASM'lerde bulunması gereken zorunlu ilaçların temininde yaşanan sıkıntıların da bir an önce giderilmesini talep etti.

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.2775 TL 5.2564 TL
Euro
EURO
5.9531 TL 5.9293 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA