Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.08.2019 SAAT 23:55:40
Advert
Advert
 

Aile hekimi e-devlet mağduriyeti yaşıyor

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, aile hekimlerinin e-devlet üzerinden seçilebilmesini sağlayan sistemin doktorları mağdur ettiğini vurguladı
Aile hekimi e-devlet mağduriyeti yaşıyor

Türk Sağlık Sen Kocaeli Aile Hekimliği Komisyonu, vatandaşların e-devlet üzerinden kayıt yaptırmaları nedeniyle mağduriyet ve hak kaybı yaşayan aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi çalışanlarının sorununu gidermek amacıyla bir araya geldi. Komisyon Başkanı Recep Pehlivan başkanlığındaki toplantıya üyeler Funda Düven, Akay Demir, Hacer Gündüz ve Şengül Özgür ile Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Ömer Çeker katıldı. Toplantıda e-devlet üzerinden yapılan kayıtların getirdiği sorunlar masaya yatırıldı. Ardından da Ömer Çeker açıklama yaptı. Çeker şunları söyledi:

 

YANLIŞ UYGULAMA


"Aile hekimlerinin e-devlet üzerinden seçilebilmesini sağlayan bir sistem hayata geçirildi. Bu kolay tercih yöntemi her ne kadar vatandaşlarımızın için olumlu bir uygulama gibi gözükse de ASM'lerde görev yapan aile hekimleri ve çalışanlar açısından sağlıklı bir şekilde yürümüyor. Özellikle aşırı iş yükü nedeniyle fiziksel olarak vatandaşların sağlık yönünden kayıtlarının takibinin neredeyse imkansız hale geldiği ASM'lerde görev yapan sağlık çalışanları tarafından zaman zaman ifade ediliyor. Adresi farklı bir ilde bulunan kişilerin dahi e-devlet platformu üzerinden aile hekimlerimize kaydolduğu görülüyor. Bununla ilgili bir çok örnek vermek mümkündür.


AMACININ DIŞINDA


Tüm bunlar ciddi halk sağlığı sorunlarını da beraberinde getiriyor. Aşılama, kronik hastalıklar, raporlu hastaların takibi v.b durumlarda hastaya ulaşmak için ulaşım bilgileri olmadığından hastaya ulaşmak mümkün olmuyor. Bu nedenle de aile hekimi ve ASM çalışanının maaşından kesinti yapılıyor. Aile hekimliğinin temel amacı, bireylerin ve aile fertlerinin ikamet yerlerinin yakınlarında ya da kolaylıkla ulaşabilecekleri bir yerde bulunan, ilk başvuracakları, kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerine ulaşımının sağlanmasıdır. 


ÇÖZÜM YOLU BELLİ


E-devletteki bu düzenleme ile sistem temel amacından dışarı çıkmış durumdadır. Ayrıca 4 binin üstünde hastası olan aile hekimlerine ve ASM çalışanlarına da herhangi bir ücret ödenmemesi de bir haksızlık olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu sorunların bir an önce çözülmesi gerekli. Uygulamanın etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli önemlerin alınmasını talep ettik. Aile hekimlerine ve çalışanlara 4 binin üzerinde kişi kaydının önüne geçilmesi gerekli görüldüğü takdirde yeni birim/birimler oluşturulması için gerekli çalışmaların yapılması ve kişi kayıtlarının ikametgah adresine bağlı olarak yapılabilmesi için gerekli düzenlemeleri talep ettik."

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7668 TL 5.7438 TL
Euro
EURO
6.3933 TL 6.3678 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA