Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 18.02.2019 SAAT 02:04:06
Advert
 
Advert Advert

Aile hekimi e-devlet mağduriyeti yaşıyor

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, aile hekimlerinin e-devlet üzerinden seçilebilmesini sağlayan sistemin doktorları mağdur ettiğini vurguladı
Aile hekimi e-devlet mağduriyeti yaşıyor

Türk Sağlık Sen Kocaeli Aile Hekimliği Komisyonu, vatandaşların e-devlet üzerinden kayıt yaptırmaları nedeniyle mağduriyet ve hak kaybı yaşayan aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi çalışanlarının sorununu gidermek amacıyla bir araya geldi. Komisyon Başkanı Recep Pehlivan başkanlığındaki toplantıya üyeler Funda Düven, Akay Demir, Hacer Gündüz ve Şengül Özgür ile Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Ömer Çeker katıldı. Toplantıda e-devlet üzerinden yapılan kayıtların getirdiği sorunlar masaya yatırıldı. Ardından da Ömer Çeker açıklama yaptı. Çeker şunları söyledi:

 

YANLIŞ UYGULAMA


"Aile hekimlerinin e-devlet üzerinden seçilebilmesini sağlayan bir sistem hayata geçirildi. Bu kolay tercih yöntemi her ne kadar vatandaşlarımızın için olumlu bir uygulama gibi gözükse de ASM'lerde görev yapan aile hekimleri ve çalışanlar açısından sağlıklı bir şekilde yürümüyor. Özellikle aşırı iş yükü nedeniyle fiziksel olarak vatandaşların sağlık yönünden kayıtlarının takibinin neredeyse imkansız hale geldiği ASM'lerde görev yapan sağlık çalışanları tarafından zaman zaman ifade ediliyor. Adresi farklı bir ilde bulunan kişilerin dahi e-devlet platformu üzerinden aile hekimlerimize kaydolduğu görülüyor. Bununla ilgili bir çok örnek vermek mümkündür.


AMACININ DIŞINDA


Tüm bunlar ciddi halk sağlığı sorunlarını da beraberinde getiriyor. Aşılama, kronik hastalıklar, raporlu hastaların takibi v.b durumlarda hastaya ulaşmak için ulaşım bilgileri olmadığından hastaya ulaşmak mümkün olmuyor. Bu nedenle de aile hekimi ve ASM çalışanının maaşından kesinti yapılıyor. Aile hekimliğinin temel amacı, bireylerin ve aile fertlerinin ikamet yerlerinin yakınlarında ya da kolaylıkla ulaşabilecekleri bir yerde bulunan, ilk başvuracakları, kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerine ulaşımının sağlanmasıdır. 


ÇÖZÜM YOLU BELLİ


E-devletteki bu düzenleme ile sistem temel amacından dışarı çıkmış durumdadır. Ayrıca 4 binin üstünde hastası olan aile hekimlerine ve ASM çalışanlarına da herhangi bir ücret ödenmemesi de bir haksızlık olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu sorunların bir an önce çözülmesi gerekli. Uygulamanın etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli önemlerin alınmasını talep ettik. Aile hekimlerine ve çalışanlara 4 binin üzerinde kişi kaydının önüne geçilmesi gerekli görüldüğü takdirde yeni birim/birimler oluşturulması için gerekli çalışmaların yapılması ve kişi kayıtlarının ikametgah adresine bağlı olarak yapılabilmesi için gerekli düzenlemeleri talep ettik."

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.2775 TL 5.2564 TL
Euro
EURO
5.9531 TL 5.9293 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA