Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.08.2019 SAAT 06:19:50
Advert
Advert
 

Okullarda vaat edilen olmadı

Eski Cezaevinin yerine yapılan kampüs okulda 2 lise pazartesi günü eğitim ve öğretime başlayacak. Taşınan Yavuz Mesleki ve Teknik Lisesi’nin yerine Pazar ve otopark yapılması projesi değil 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu taşınacak. Gazi Lisesi ise bu dönem taşınmayacak
Okullarda vaat edilen olmadı

Süriye ÇATAK TEK  -Kent merkezinin trafiğini rahatlatmak, öğrencileri daha güvenli ve sağlıklı alanlarda eğitim görmesi için başlatılan kampus okul projesinin ilk örneği olan Nuh Eğitim Kampüsü yarım dönemlik bir gecikmenin ardından eğitim ve öğretime başlayacak. Eğitim kampüsüne İzmit merkezden taşınacak olan okulların yerine ise başka okullar geliyor. Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi ve İl Milli Eğitim’in ortak projesine göre taşınan okulların tarihi mekanları dışında tüm mekanları yıkılacak ve kent merkezi rahatlatılacaktı. Ancak beklenen olmadı. 

 

İKİ LİSE TAŞINACAK


Pazartesi günü 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın ikinci yarısı başlayacak. 15 günlük tatilin ardından tekrar ders başı yapacak olan öğrencilerin bir kısmı yeni okullarına geçecek. Nuh Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından Yenimahalle’de eski Cezaevi’nin yerine yapılan kampüste eğitim Pazartesi günü başlayacak. Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İzmit ve Gazi Lisesi’nin taşınması planlanan kampüse Gazi Lisesi yıl sonu diğer iki lise ise pazartesiye kadar taşınacak. 

 

 

PLANLANAN OLMADI


Cezaevinin yerine yapılan kampüs, İzmit kent merkezinde bulunan 3 lisenin okul döneminde yarattığı trafiği rahatlatmak, kent merkezindeki yoğunluğu azaltmak ve öğrencilerin daha güvenli alanlarda eğitim görmesi için planlandı. Okulların taşınması ile Gazi ve İzmit Lisesi’nin tarihi mekanları dışında sonradan yapılan tüm binaları ve Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tamamı yıkılacak ve kent rahatlatılacaktı. Ancak kampüsün tamamlanması ile bu süreç planlandığı gibi olmadığı ortaya çıktı. 

 

İZMİT ORTAOKULU OLACAK


Kampüse alınacak olan okullar arasında yer alan Gazi Lisesi yılsonuna kadar taşınmayacak. İzmit Lisesi ise taşınma çalışmalarının sonuna geldi. Taşınan İzmit lisesi’nin yerine Hızır Reis Ortaokulu getirilecek ve adı İzmit Ortaokulu olacak. Hızırreis’te ise sadece ilkokul bölümü kalacak ve bu okulun adı da Hızır Reis İlkokulu olarak devam edecek. Her iki okulda bu taşına ile tekli eğitime geçilecek. 

 

 

50’İNCİ YIL TAŞINACAK


Taşınma süreci tartışmaya neden olan ve öğrencilerini ciddi sorunların beklediği Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi atölyelerini taşıya devam ediyor. Meslek Lisesi taşındıktan sonra yerine 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu gelecek. Meslek lisesi tamamen taşındıktan sonra okulda yaklaşık 10 gün sürecek bir tadilat yapılacak ve ardından 50. Yıl taşınacak. Ancak daha önce açıklanan projede Meslek Lisesinin yerine bölgede kurulan Pazar Pazarını alacak bir kapalı Pazar alanı ve otopark düşünülüyordu. 

 

RAM TAŞINACAK


50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu’ndan boşalan binaya İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün taşınması planlanıyor. İlçe Milli eğitim’den boşalacak olan Nuh Çimento İmam Hatip Ortaokulu’nun yanındaki binaya ise Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin (RAM) taşınması bekleniyor. 

 

 

GÖÇ MÜZESİ OLACAK


Kapanca Sokağın girişinde bulunan ve eski İstiklal İlkokulu olan RAM’ın binasının da Tarih Koridoruna eklenmesi bekleniyor. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği binanın Göç Müzesi olarak planlanması için daha önce Valiliğe talepte bulunmuştu. Bu talep dikkate alınırsa RAM’ın boşalttığı bina da kentte yapılan göçlerin hikayelerinin korunduğu Göç Müzesi haline getirilecek. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7285 TL 5.7056 TL
Euro
EURO
6.3568 TL 6.3314 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA