Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 20:11:18
Advert
Advert
 

Merkez sağ seçmeni yuvasına dönecek

DP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nail Baki, Demokratların bayrağı kaldırdığını ifade ederek, “Merkez sağ seçmeni yuvasına dönecek” dedi. Baki, projeleri olan tek Büyükşehir Adayının da kendisi olduğunu ifade etti
Merkez sağ seçmeni yuvasına dönecek
Advert

Mevlüt SOYSAL

KOCAELİ’de belediyecilikte en tecrübeli isimlerden biri olan Nail Baki, Demokrat Parti’nin (DP) Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.

Sefa Sirmen’in belediye başkanlığı döneminde belediyede önemli görevler alan ve birçok projede görev alan Baki, çok iddialı…

“Biz halkta ittifak yapmayı seçtik. Ben Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak tüm seçmenlerden oy alabileceğimi düşünüyorum” diyen Baki, rakiplerinin proje üretmediğini kaydederek, “Halkı ayrıştırarak oy istiyorlar” dedi.

Baki, Demokratların bayrağı kaldırdığını ifade ederek, “Merkez sağ seçmeni yuvasına dönecek” diye konuştu.

Kocaeli’nin 15 yılda çok şey kaybettiğini kaydeden Baki, “Bizimle beraber bu kent, kaybettiklerini geri kazanacak” dedi.

 

İki tane büyük yapı var; Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı. Bu şartlarda DP niye aday çıkartıyor?

Biz bir kere halkın bu şekilde ayrıştırılmasına karşıyız. Biz halkta ittifak yapmayı seçtik. Ben Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak tüm seçmenlerden oy alabileceğimi düşünüyorum. Öncelikle bizim AK Parti’de emanet oylarımız var ve onları alacağız. Biz DP bayrağını kaldırdık ve merkez sağ seçmenini yuvalarına davet ediyoruz. Eski Demokratlar bu bayrağın kalktığını görünce de çok heyecanlanıyorlar. Bir ivme yakaladık. Biz artık merkez sağda bir alternatif, bir umut olmak istiyoruz. Ülkemiz siyasi kamplaşmadan yoruldu.

 

Bu kutuplaşmada oy almak zor değil mi?

Toplumu siyasiler ikiye bölmeye çalışıyorlar. Ve bundan halk bıktı. Halk slogan değil sorunlarının çözülmesini bekliyor. Biz bu kentin sorunlarına eğilmek istiyoruz. Şu kente ve yönetime bir bakın: AK Parti Genel Merkezinin tüm kentler için belirlediği standart projeler uygulanıyor. Kentlerin dokuları ve kültürleri ikinci plana atılıyor. Örneğin bu kentin stadyuma ihtiyacı var mıydı? Vardı elbet ama şimdi değildi. Öte yandan bu bir genel seçim. Hükümeti seçmiyoruz. Bunun için ben adayların projelerini anlatmasını bekliyorum.

 

Halk, Büyükakın ve Kaman yerine neden sizi seçsin?

Gittiğimiz her yerde projelerimizi anlatıyoruz ve halk memnun kalıyor. Diğerleri ise bunu yapmıyor. Kaman çok iyi bir doktor ve kendisini seviyoruz. Ama belediyecilik tecrübesi yok. Proje vizyonu yok. Büyükakın da kendisinin ürettiği bir proje yok. Genel başkanın oyuyla gelmiş bir başkanın bana göre validen farkı yok. Büyükakın, kentin sorunlarını dosyalayıp genel başkanına götüremez. Ben bu kentte seçilirsem güçlü bir belediye başkanı olurum. Halka ittifak yaparak gelen kişi Ankara’da herkesin kapısını çalar. Çünkü arkasında halk olur.

Nail Baki’nin nesi var?

Ben ilk önce Sefa Sirmen’in yanında çalıştım. Fakat elinde yetiştiğim kişi, efsane belediyeci Kadri Veziroğlu’dur. Türkiye’ye örnek bir belediyeci olmuştur. Deprem günlerinde Belza Plaza’ya kimse giremezken bir iki kişi oradaydık. Birçok projede yer aldım. Üniversitede proje üzerine danışmanlık yaptım. Birçok belediyeye danışmanlık yaptım. Bu benim gönül işim. Belediyeciliği ve bu kentin sorunlarını çok iyi biliyorum.

 

15 yıl heba oldu

Birkaç projenizi sayar mısınız?

Bu kentin 15 yılı heba oldu. Genel merkez projeleriyle problemleri çözülemez ve çözülemedi. Bir örnek vereyim. Bu kent geçen yıl 120 milyar milli geride katkıda bulundu. Vergi tahsilatında birinciyiz. Bu kent bunun karşılığında ne aldı?

 

Bu sorunu herkes dillendiriliyor ama nasıl çözülecek? Bu vergi sistemiyle alakalı... Başkan nasıl çözecek?

Bu halk neden belediye başkanı seçer. Ankara’da sorunları çözsün diye. Benim farkım işte bu. Ben yaparım. Ben, bu kentin sorunlarını iyi anlatıp çözerim. Bu sorun amir memur ilişkisiyle çözülemez. Sayın Başkana kendiniz sorun. Acaba sorunlarla alakalı kaç kere Cumhurbaşkanı ile görüştü. Bence görüşmedi. Kurumlar Vergi Dairesi bu kent için çok önemli. Büyükşehir bu işi önemserse çözer. Bu kenti kirleten sanayilerin vergilerini bu kente vermeleri gerekiyor. Bu kent bunu hak ediyor. Örneğin biz Amsterdam’a gittik ve anlaşmaları yaptık. 1 milyon avroya tramvayı yapacaktık. Tramvay Yürüyüş Yolu’ndan gidecekti. O bölüm araç trafiğine kapatılacaktı. Entegre bir çalışma olacaktı. Diğer yandan halkın denize ulaşması kolaylaştırılacak. Çan çan yaptıracağız ve insanlar yürüyerek denize ulaşacaklar. Kocaelispor hak ettiği yere bizimle gelecek. Kocaelispor olmadan bu kenti marka kent yapamayız. Bizim kardeş kentlerimiz var. Örneğin Amsterdam… Oradaki kulüplerle birlikte alt yapı kuracağız. Seka Kağıt Fabrikası’nı kesinlikle açacağım. Gerekirse büyük sanayi kuruluşlarından destek alacağız. Bu kent kaybettiği değerleri geri alacak. Bunun yanında tarım ve hayvancılığı güçlendireceğiz. Bu kente çiftlikler kuracağız. Kuracağımız üretim çiftlikleriyle 20 liraya et yiyecek halkımız. Çöp fabrikası yerine yerinden ayrıştırmanın önünü açacağız. Biz belediyeyi yönetirken Avrupa standartlarında belediyecilik yaptık ve Avrupa Kenti ödülü aldık. Yine yapabiliriz. Ayrıştırma tesisi ile çöp tesisinin önüne geçeceğiz. Kocaeli Fuarı kentin en güzel yerinde ve değerlendirilmiyor. Biz orayı gençlere açacağız. Her mahallede spor tesisleri yapacağız. Önemli projelerimizden biri de, Nikomedya Sarayı… Bunu gelir gelmez hayata geçireceğiz. Bacalı sanayiye bu kent doldu. Başkan olursam asla izin vermeyeceğim. Artık kültür, turizm ve sanat kenti olacağız.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA