Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 15.07.2020 SAAT 11:16:17
Advert
Advert Advert Advert
 

Yılmaz: Hedeflere eğitimli nesille ulaşırız

Yılmaz: Hedeflere eğitimli nesille ulaşırız
Advert Advert

Türkiye Öğrenci Kurultayı Meclisi’ne katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye’nin hedeflerine ulaşması için beşeri sermayesini geliştirmesi gerektiğini belirtti. Hedeflere ancak eğitimli nesille ulaşılacağının altını çizdi

Süriye ÇATAK TEK - Milli Eğitim Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından Türkiye’nin 25 ilinden seçilmiş önder vasfına sahip 500 İmam Hatip Lisesi öğrenci Kocaeli’de buluştu. The Ness Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu ve İlim Yayma Cemiyeti Mütevelli Heyeti Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan, Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan katıldı.

IŞIK VE İKİ BAKAN KATILACAK

İki gün sürecek olan programda bugün saat 11.00’de Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, saat 15.00’te Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak katılacak. Kuran-i Kerim Tilaveti ile başlayan programın açılış programını Önder Gençlikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Ceylan yaptı. Isparta’da İmam Hatip mezunu olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bizim İmam Hatiplere gittiğimiz dönemlerde mahalle baskısı vardı.

İMAM HATİPLİYİM DEMEK ZORDU

İmam Hatip’e gittiğini söylemek zordu. İtilmişlik kakılmışlık gibiydi. Bazı iktidarlar gelip kapattılar. Ama Allah’ın ardımı ile yeniden filizlendi. Cumhurbaşkanımızın örnek azmi, inancı ve kararlılığı ile bugün İmam Hatip nesli artık Türkiye’nin öncü, model, kabul edilen, umut bağlanan bir nesil haline geldi. İmam Hatiplerin başlangıcı daha zordu. O günlerde zor şartlar altında İmam Hatipleri kuranları unutmamız gerekiyor” dedi.

KENDİNİZE GÜVENİN

Geleceği emanet edildiği gençlerin en iyi şekilde yetişmesinin en büyük hedefleri olduğunu söyleyen Vali Hüseyin Aksoy, “Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin önüne belirli hedefler kodu. Bu hedeflerin hayata geçirilmesinde siz gençlerin çalışması büyük önem taşıyor. Ülkemizde ve çevremizde yaşanan olaylara batkımızda milli birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bir süreç aşıyoruz. Sevgili gençler önce kendinize güveneceksiniz ve bu duygu ile ileriye doğru yürüyeceksiniz. Bugün ülkemizin gücünü ve değerlerini dünyaya haykıran bir Cumhurbaşkanımız var. Bu ülkeye bir kez daha gücünü göstermiştir. Sizlerde kendinize güvenin ve sadece kendi alanınızdaki sorunlara değil bilim ve teknolojiye katkılar koyun” dedi.

BEŞERİ SERMAEYE YATIRIM YAPIYORUZ

Gençlere güvendiklerini söyleyen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Bu gençler Akif’in dediği gibi Asım’ın neslidir. Ülkelerin gücü iyi eğitimli insandan gelir. Gençlerimizin eleştirel ve analitik dünce sistemine sahip olarak yetişmesini istiyoruz. Bu ülkenin en büyük yatırımı beşeri sermaye yapılan yatırımdır. Ekonomi için eğitim önemlidir demokrasinin gelişmesi ve kökleşmesi de kaliteli bir eğitimle mümkündür. Bu doğrultuda insanımızın yaşam standartlarını yükseltmek için 10’uncu kalkınma planında eğitime önemli yer verildi.

HEDEFLERE ULAŞILIYOR

Eğitimde iller arasında beşeri ve alt yapı çalışmalarında farkı kaldırmak gerektiği hedef olarak konuldu. Bu çok öneli oranda yapıldı. Derslik başına düşen öğrenci sayısı indirildi. İller arasında en büyük pay doğu illerine ayrıldı ve pozitif ayrım yapıldı. Orta öğretimde eğitim yüzde 100’e ulaştırmak için 1 milyon 300 bin öğrencimizi taşıyoruz. Sürekli değişen bilgi ve teknoloji çağında eğitim programı güncellendi. En demokratik katılım ile müfredatımızı güncelledik.

EN BÜYÜK PAYI BİZ AYIRIYORUZ

Milli gelirden eğitime yüzde 6 ayırıyoruz. Avrupa’da en büyük payı biz ayırıyoruz. Okul öncesi eğitim oranı yüzde 39 civarından, geçen yıl yüzde 59’un üzerine çıktı. Bu yıl da belirlenen hedeflerin üzerine çıkacağımıza inanıyorum. Öğrencilerin kendi muhitlerinde eğitim alması için TEOG’un kaldırılması gerekiyordu şimdi evlatlarımızı kendi evlerine akın okullara yerleştireceğiz. Bu dönemde her alanda olduğu gibi eğitimde daha önceki dönemlerden 4 katından fazla pay ayırdı ve hizmet verildi. Bir şeye önem verip vermediğiniz ona ayırdığınız bütçeden anlarsınız” dedi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Genel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8751 TL 6.8476 TL
Euro
EURO
7.8072 TL 7.7761 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA