Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 18.08.2019 SAAT 12:41:27
Advert
Advert
 

ÜFE'de sert düşüşler olacak

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, şubat ayından sonra üretici fiyatlarında çok daha hızlı düşüşler beklediğini vurguladı. Zeytinoğlu, cari açığın da gerileyeceğini belirtti
ÜFE'de sert düşüşler olacak

KOCAELİ Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ocak ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Zeytinoğlu ocak ayında yüzde 32,93 olarak gerçekleşen üretici fiyatlarının, döviz kurunun etkisiyle gerilemeye başladığını, şubat ayından sonra, özellikle yılın ikinci yarısından itibaren çok daha hızlı düşüşler beklediklerini bildirdi.

MAKAS HALA YÜKSEK
Tüketici fiyatlarında gıda enflasyonundaki yüksekliğe dikkati çeken Zeytinoğlu, "Döviz kurlarındaki gerileme ile tüketici fiyatlarının da düzeldiğini görüyoruz. Ancak ocak ayında yüzde 30,97 ile TÜFE’nin çok üzerinde gerçekleşen gıda fiyatlarındaki artışı dikkat çekici buluyoruz. Kur tarafından herhangi bir anormallik olmaz ise önümüzdeki aylarda TÜFE tarafında da aşağı yönlü gidiş bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu. ÜFE ve TÜFE makasının hala çok yüksek olduğunu belirten Zeytinoğlu, şöyle devam etti:
BİR BİR KAPANIYOR
"Geçtiğimiz ekim ayından bu yana gerilemeye başlayan ve ocak ayında 12,58 puan olarak gerçekleşen ÜFE-TÜFE makasının hala çok yüksek olduğunu düşünüyoruz. Bu makasın kapanabilmesi için üretici, üzerine binen yükü kar marjından fedakarlıkla sağlıyor ya da maalesef piyasadaki varlığını sonlandırıyor. Dolayısıyla enflasyonun talep artışından ziyade maliyet kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Çok hızlı yükselen enflasyonun düşmesi ne yazık ki zaman alıyor. Petrol fiyatlarının şu anki seviyesi ya da daha da düşmesinin maliyetlere etkisi olacaktır."
RAKAMLAR GÜZEL
Ayhan Zeytinoğlu, yılın ilk ayında enflasyonun beklentilere uygun gerçekleştiğini aktararak, "Ocak ayında yüzde 32,93 olarak gerçekleşen üretici fiyatlarının döviz kurunun etkisiyle gerilemeye başladığını görüyoruz. Şubat ayından sonra, özellikle yılın ikinci yarısından itibaren çok daha hızlı düşüşler bekliyoruz" ifadelerini kullandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından açıklanan dış ticaret rakamlarına ilişkin de değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, şunları kaydetti:
DIŞ TİCARET
"Sayın Bakan, yaptığı açıklamada özel ticaret sistemine ilave olarak, gümrük sınırları içerisinde üretilen her üretimin dahil edildiği genel ticaret sistemine göre de dış ticaret rakamlarını açıkladı. Her zaman olduğu gibi takibimizi özel ticaret sistemi üzerinden yapmaya devam edeceğiz. Buna göre ocak ayında ithalattaki gerileme devam etti. İhracatımız hız kesti ancak geçen yıla kıyasla artışa devam ediyor. Ocak ayında ihracatın 13,1 milyar dolar ile 5,9 arttığını ve ithalatın 15,7 milyar dolar ile yüzde 27 gerilediğini görüyoruz. Dış ticaret açığımız da yüzde 72,1 gerileyerek 2,5 milyar dolar oldu."
SANAYİ DARALACAK
İhracat artışlarının cari açığa pozitif katkısına değinen Zeytinoğlu, ihracat artışının rekabetçi kurdan kaynaklandığını düşündüklerini belirterek, 2019 yılı turizm hedeflerinin gerçekleşmesi halinde, bu sene cari açıkta ciddi gerilemeler görülebileceğini belirtti. Ayhan Zeytinoğlu, ithalattaki gerilemenin ise yüzde 40,3 ile en fazla yatırım malı ithalatındaki gerilemeden kaynaklandığını gördüklerini ve bunu dikkati çekici bulduklarını ifade ederek, sanayi üretim rakamlarında bu daralmayı görebileceklerini kaydetti.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5581 TL 5.5359 TL
Euro
EURO
6.1617 TL 6.1371 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA