Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.08.2019 SAAT 12:55:50
Advert
Advert
 

Yalan gerekçeyle izin alan işçinin durumu ne olur?

Eğer çalışan işverene bir gerekçe sunarak izin istemiş ancak bu beyanının yalan olduğu ortaya çıkmışsa işçinin durumu ne olur? Böyle bir sebeple işini ya da tazminat hakkını kaybedebilir mi? İşte hem işçi hem de işverenler tarafından cevabı merak edilen bu soruyla ilgili detaylar...
Yalan gerekçeyle izin alan işçinin durumu ne olur?

İşverenler, yanlarında çalışan işçi yalan beyan ile izin alırsa bunun ne gibi sonuçlar doğuracağını merak ederken, işçiler de böyle bir durumda iş sözleşmelerinin işveren tarafından haklı feshi yoluyla geçersiz kılınıp kılınamayacağını öğrenmek istiyor.
YALAN BEYANLA İZİN ALMANIN SONUCU NEDİR?

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin Esas: 2009/1692 ve 2011/2159 nolu kararıyla bu konuyu açıklığa kavuşturmuştur. Kayınvalidesinin öldüğünü söyleyerek işten izin alan ancak daha sonra bunun yalan olduğu ortaya çıkan işçinin durumu ile ilgili kararında işvereni haklı görmüştür. Bu durumda işverenin haklı nedenle derhal feshi hakkı olduğuna hükmedilmiş ve işçinin tazminatsız olarak işten kovulması haklı bulunmuştur.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Genel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7234 TL 5.7006 TL
Euro
EURO
6.3406 TL 6.3153 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA