Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 23.08.2019 SAAT 00:05:47
Advert
Advert
 

Artık zorunlu olacak. Bundan sonra...

İkinci el konutta ekspertiz raporu zorunlu olacak. Gayrimenkul alım-satımında gayrimenkulün rayicini düşük gösterme uyanıklığı son bulacak. Ekspertiz raporunda ortaya çıkan fiyatın altında satış bedeli bildirilemeyecek
Artık zorunlu olacak. Bundan sonra...

Evin değerini düşük gösterme devri artık bitiyor! Kurulacak ‘Taşınmaz Değerleme Sistemi’ ile her il ve ilçeye hatta mahalleye özel değer haritası çıkarılacak. Satılacak evlerin değeri bu değerin altında gösterilemeyecek. Meltem Kara'nın yazdığı yazıda gayrimenkul alım-satımında değeri düşük gösterme uyanıklığı bitiyor. Alım-satımda vatandaşlar gerçek satış bedelini değil de rayiç bedelini beyan edip daha düşük tapu harcı ödüyordu. Artık ikinci el dahil tüm satışlarda ekspertiz (değerleme) raporu hazırlanması zorunlu olacak. Böylece evin değerinin düşük gösterilmesinin önüne geçilecek.
100 GÜNLÜK PLAN
Alım-satımdaki vergi kaybını azaltmak için uzun süredir çalışan hükümet, rayiç bedel ile evin gerçek değeri arasındaki uçurumu bitirecek düzenlemeye imza attı.
Hükümetin 100 günlük eylem planında yer alan ‘Taşınmaz Değerleme Sistemi’ (TDS), dün Resmi Gazete’de yayımlanan 30 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde yer aldı.
BAŞKANLIK KURULDU
Kararnamede, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kuruluş, yetki ve sorumluluklarına ilişkin maddeye “toplu değerleme faaliyetlerini düzenlemek ve yürütmek” ibaresi eklendi. Bu kapsamda ‘Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanlığı’ kurulmasına karar verilirken ayrıca kurum bünyesinde yurtdışı teşkilatı oluşturulmasına ilişkin düzenleme yapıldı.
DEĞER HARİTASI
Başkanlığa taşınmazların toplu değerleme yöntemleriyle değerini belirleme, değer bilgi merkezini kurma, yönetme ve değer haritalarının üretilmesi ile güncel tutulmasını sağlama görevi verildi. TDS, değer haritası ile bölgesel fiyatlar çıkarılacak. Alım-satımda veya değerlemede bu fiyatların altı kabul edilmeyecek.
SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?
Şu anda sadece konut kredisi alınırken uygulanan ekspertiz (değerleme) raporu, tüm satışlar için istenecek.
Ekspertiz raporunda ortaya çıkan fiyatın altında satış bedeli bildirilemeyecek.
Bu değerleme raporlarıyla elde edilen veri tabanı sayesinde de mahalle mahalle bölgesel fiyatlar belirlenecek.
Belirlenen bu değer haritasına göre, fiyat ortalamaları oluşturulacak ve gayrimenkuller gerçek değerleri üzerinden tapuda işlem görecek.
Uygulamanın başlaması için önce usul ve esasların belirlendiği bir yönetmelik çıkarılacak.
Seçilen bir pilot bölgede uygulama denendikten sonra tüm Türkiye’ye yayılacak.
VERİ HAVUZU OLUŞTURULACAK
TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, Taşınmaz Değerleme Sistemi’nin gayrimenkul değerlerinin doğru ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması anlamında olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, “Bu düzenlemenin birden fazla amacı var.
Bunların başında ülkemizdeki gayrimenkul değerleri ile bilgilere istinaden veri havuzu oluşturulması ve bilginin şeffaflaşması geliyor.
Gayrimenkule yönelik vergisel düzenlemeler ve vergiye esas değerin gerçek değer ile uyumlu hale gelmesi, gelişmiş ülkelerdeki gayrimenkul piyasaları ile uyumlu veri altyapısının oluşturulması, değer değişimlerinin analizi ve ekonomik açıdan yorumlanması konularına da yardımcı olacağı görüşündeyim” diye konuştu.
TAPU İŞLEMLERİ YURTDIŞINDA
Kararname kapsamında bazı ülkelerde açılacak tapu ve kadastro temsilcilikleriyle yurtdışındaki Türk vatandaşları ile yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişilerin Türkiye’de bulunan taşınmazlara ilişkin tapu ve kadastro işlemlerini bulundukları ülkelerden yapabilmeleri sağlanacak.
Tapu sicili ve kadastro işlemlerinin yurtdışında yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7668 TL 5.7438 TL
Euro
EURO
6.3933 TL 6.3678 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA