Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.08.2019 SAAT 06:32:40
Advert
Advert
 

Erken teşhis hayat kurtarır

Büyükşehir Belediyesi, Dünya Kanser Günü'nde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, erken teşhisin önemine vurgu yapıldı
Erken teşhis hayat kurtarır

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, Dünya Kanser Günü nedeniyle farkındalık oluşturmak üzere kent genelinde farklı etkinlikler gerçekleşti. Erken teşhisin önemine vurgu yapılan etkinliklerde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde Kocaeli Devlet Hastanesi ve Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi onkolji servis ve polikliniğinde kanser hastalarına müzik eşliğinde moral ve motivasyon etkinliği düzenlendi.

BİLGİLENDİRDİLER
Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre kanser 2018 yılında en fazla ölüme yol açan en büyük hastalık ve ölüm nedenleri arasında yer aldı. Erken teşhis ile kanserden tamamen korunmanın sağlandığı günümüzde bu konunun toplumda daha fazla bilinirliğinin olması ise büyük önem göstermekte. Bu doğrultuda Büyükşehir de Dünya Kanser Günü’nde kanser üzerinde farkındalık oluşturmak için İzmit ve Derince'de erken teşhisin önemine dair bilgilendirmelerde bulundu.
BESLENME ÖNEMLİ
Büyükşehir, kanser hastalarına iyileşme sürecinde beslenmenin ne kadar önemli olduğu mesajı verilerek bu doğrultuda broşürler dağıttı.  Ayrıca hastalık sürecinde nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda bilgi verildi, Bilgilendirmenin yanında sağlıklı beslenmeyi desteklemek amacıyla kanser hastalarına uygun meyveler dağıtıldı. Ayrıca rafine şeker yiyememelerinden dolayı hastalara özel meyvelerle tatlandırılmış aşure ve mideyi rahatlatıcı zencefil çayı ikram edildi.
KANSER FARKINDALIĞI
Kocaeli Devlet Hastanesi ve Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan etkinliklerin yanı sıra gün boyu İzmit Cumhuriyet Parkı’nda akciğer kanseri farkındalığı yaratmak adına dev akciğer maketi sergilendi. Halkın klinik bulgularına göre kontrollerinin önemli olduğu vurgulanmak amacıyla tanı yöntemlerinden biri olan akciğer filmi ve solunum fonksiyon testi tanıtıldı. Dev akciğer maketini gezen vatandaşlar bunun yanında akciğer kanseri ve sigaranın akciğer kanserine etkisi konulu broşürlerle bilgilendirildi.
TARANMAYAN KALMASIN
Ayrıca yine gün boyu Fevziye Camii önünde Gezici Kanser Tarama Aracı vatandaşlar için hazır bulundu. Rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri farkındalığı yaratmak için broşür dağıtılıp vatandaşlar bilgilendirildi. Ücretsiz olarak faaliyet gösteren kanser tarama aracından 108 vatandaşımız kolon kanseri taraması yapıldı. Ayrıca vatandaşlara gaitada gizli kan testi kitleri dağıtıldı.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7285 TL 5.7056 TL
Euro
EURO
6.3568 TL 6.3314 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA