Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 20.02.2019 SAAT 03:12:13
Advert
 
Advert Advert

Erken teşhis hayat kurtarır

Büyükşehir Belediyesi, Dünya Kanser Günü'nde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, erken teşhisin önemine vurgu yapıldı
Erken teşhis hayat kurtarır

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, Dünya Kanser Günü nedeniyle farkındalık oluşturmak üzere kent genelinde farklı etkinlikler gerçekleşti. Erken teşhisin önemine vurgu yapılan etkinliklerde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde Kocaeli Devlet Hastanesi ve Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi onkolji servis ve polikliniğinde kanser hastalarına müzik eşliğinde moral ve motivasyon etkinliği düzenlendi.

BİLGİLENDİRDİLER
Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre kanser 2018 yılında en fazla ölüme yol açan en büyük hastalık ve ölüm nedenleri arasında yer aldı. Erken teşhis ile kanserden tamamen korunmanın sağlandığı günümüzde bu konunun toplumda daha fazla bilinirliğinin olması ise büyük önem göstermekte. Bu doğrultuda Büyükşehir de Dünya Kanser Günü’nde kanser üzerinde farkındalık oluşturmak için İzmit ve Derince'de erken teşhisin önemine dair bilgilendirmelerde bulundu.
BESLENME ÖNEMLİ
Büyükşehir, kanser hastalarına iyileşme sürecinde beslenmenin ne kadar önemli olduğu mesajı verilerek bu doğrultuda broşürler dağıttı.  Ayrıca hastalık sürecinde nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda bilgi verildi, Bilgilendirmenin yanında sağlıklı beslenmeyi desteklemek amacıyla kanser hastalarına uygun meyveler dağıtıldı. Ayrıca rafine şeker yiyememelerinden dolayı hastalara özel meyvelerle tatlandırılmış aşure ve mideyi rahatlatıcı zencefil çayı ikram edildi.
KANSER FARKINDALIĞI
Kocaeli Devlet Hastanesi ve Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan etkinliklerin yanı sıra gün boyu İzmit Cumhuriyet Parkı’nda akciğer kanseri farkındalığı yaratmak adına dev akciğer maketi sergilendi. Halkın klinik bulgularına göre kontrollerinin önemli olduğu vurgulanmak amacıyla tanı yöntemlerinden biri olan akciğer filmi ve solunum fonksiyon testi tanıtıldı. Dev akciğer maketini gezen vatandaşlar bunun yanında akciğer kanseri ve sigaranın akciğer kanserine etkisi konulu broşürlerle bilgilendirildi.
TARANMAYAN KALMASIN
Ayrıca yine gün boyu Fevziye Camii önünde Gezici Kanser Tarama Aracı vatandaşlar için hazır bulundu. Rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri farkındalığı yaratmak için broşür dağıtılıp vatandaşlar bilgilendirildi. Ücretsiz olarak faaliyet gösteren kanser tarama aracından 108 vatandaşımız kolon kanseri taraması yapıldı. Ayrıca vatandaşlara gaitada gizli kan testi kitleri dağıtıldı.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3227 TL 5.3015 TL
Euro
EURO
6.0156 TL 5.9916 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA