Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.08.2019 SAAT 06:22:52
Advert
Advert
 

Tıkanıklığa yeni çözümler

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi, damar tıkanıklıklarını yeni yöntemlerle gideriyor. Üstelik başarı oranı yüzde 100'ü buluyor
Tıkanıklığa yeni çözümler

DERİNCE Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Şaşkın önderliğindeki Kalp Damar Cerrahisi'nin İdari Klinik Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Hakan Parlar "Derin Ven Trombozu" hakkındaki tüm soruları cevaplayıp, tedavi ettikleri hastalar hakkında bilgiler verdi.  Hakan Parlar şunları söyledi:

DAMAR TIKANIKLIĞI
Toplardamar tıkanıklığı genel olarak toplardamarların ani olarak pıhtı ile tıkanması ve tıkalı kalan damarın yıllar içinde toplardamar kanının iletimini engelleyip, bacaklarda sorunlara yol açmasıdır. Toplardamarlar içinde pıhtı oluştuğunda kan akımı engelleneceği için kan bacaklarda birikir ve bacak aniden ağrılı, şiş, mor hale gelir. Toplardamarlarda bir kez pıhtı oluştuktan sonra, pıhtı tam olarak ortadan kalkmadan damar normale dönmez ve bacaktaki kanın akımına sürekli engel olduğu için zamanla kılcal damar çatlamasından varislere, bacakta şişmeden yara oluşumuna kadar bir çok şikayet ile karakterize toplardamar yetmezliği gelişir. Toplardamar yetmezliğinde temelde olan sorun toplardamarlar içinde biriken kanın bacak dokusuna zarar vermesidir.
BELİRTİLERİ NELER?
Belirtiler iki aşamalıdır. Toplardamar tıkanıklığının ilk aşaması olan pıhtı ile damarın tıkanması yani derin ven trombozu bacakta ani başlayan şişlik, ağrı, morarma, bazen yürüyemeyecek kadar şiddetli acı ve ağırlık hissi ile beraberdir. Toplardamardaki pıhtı klasik olarak tedavi edildiğinde ya da hiç tedavi edilmediğinde şikayetlerin hafiflemesi haftalar bazen aylar sürer. Ancak şikayetlerde zamanla belirli bir düzeyde rahatlama olsa da genelde hastaların yarısında yıllar sonra şikayetler karakter değiştirerek ağırlaşabilir. Bu ikinci aşamada bacakta uzun süre ayakta kalındığında ortaya çıkan şişme, yorulma, ağrı, ağırlık hissi, baldırlarda varis oluşumu, özellikle ayak bileklerinde çok sayıda mavi mor kılcal damar varisleri, zamanla ayak bileğinde kahverengiye doğru giden koyulaşma, deride kalınlaşma, kabalaşma ve ayak bileği çevresinde yaralar oluşur.
TEDAVİ YÖNTEMİ...
Kliniğimizde toplardamar tıkanıklığı bulunan hastalarımıza girişimsel anjiyografik yöntemlerle lokal anestezi ile uyguladığımız sistemler bulunuyor. Akciğerlere pıhtı atmaması için kullandığımız tedaviler var. Bu tür işlemleri yaptığımız ürünlerin de yerli olması bizi ayrıca gururlandırıyor. İşlem ortalama 60-90 dakika sürüyor. Yaptığımız işlemlerde 14 güne kadar olan damar tıkanıklıklarında başarı oranı yüzde 100.  Fakat 14 gün ve üzeri olan hastalarda ise başarı oranlarımız yüzde 90’ın üzerinde. Yapılan bu işlemlerde pıhtıları parçalayıp aspirasyonunu yaptıktan sonra hastaların dramatik bir şekilde bacağının yumuşadığını görüyoruz. İşlemler yapıldıktan sonra yapılan görüntülemelerde de damarın tamamen açıldığını görüp ve hastanın şikayetlerini görüyoruz."
SON HASTAYI ANLATTI
Kendisi de aynı zamanda kalp damar cerrahı olan Başhekim Doç. Dr. Hüseyin Şaşkın ise, "'İl içinden hastanemize sevk edilen G.Y. isimli hastamızda akut derin ven trombozu olduğu yapılan ultrason sonucu tarafımıza bildirildi. Fakat işleme aldığımızda yumuşak pıhtıların akut altında kronik bir tıkanıklık ile karşılaştık. Yaptığımız trombektomi işlemleri sonrasında akım sağlandı fakat kasık ve karın içinde ciddi darlıklar saptandı. Bu bölgelere balon işlemleri yapılarak tamamen damar açıklığı sağlandı ve işlem sonlandırıldı. Yapılan işlemden 1 gün sonra hastanın bacağı diğer sağlam bacağı ile aynı duruma gelip tüm şişlik ve ağrılardan kurtuldu. Hasta ile konuştuğumuzda ise 10 yıllık eski bir öyküsü olduğunu anlatınca ameliyatta yaşadığımız zor süreci tam anlamıyla anlamış olduk. Hastanın kontrollerini yapıp şifa ile taburcu edildi" dedi.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7285 TL 5.7056 TL
Euro
EURO
6.3568 TL 6.3314 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA