Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.08.2019 SAAT 06:17:43
Advert
Advert
 

İşçilerden sendikaya sorular

Taşerondan kadroya geçen Güvenlik İş Sendikasına üye işçiler, sendika yetkililerine sorular yönelterek, geçtiğimiz yıl imzalanan toplu iş sözleşmesi hükümleri kapsamında 6 ayda bir ve yüzde 4 oranında alacakları zamların düşük olduğunu, sendikanın konunun çözümünde gerekli çabayı göstermediğini ifade ettiler
İşçilerden sendikaya sorular
Arif BULUT   -Taşeron işçi olarak çalışırken sürekli işçi ve belediye şirketlerine geçen çalışanlar için ise Yüksek Hakem Kurulu kararı ile yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi hükümleri 2020 yılına kadar geçerli olacak olan sosyal ve mali hakları düzenlenmişti. Kamuda kadroya geçirilen taşeron işçilere, 1 Ocak 2018’den 31 Ekim 2020’ye kadar 6 ayda bir yüzde 4 zam yapılacak. Belediyelerde, belediye şirketlerine geçirilen taşeron işçilere de 1 Ocak 2018’den 30 Haziran 2020 tarihine kadar 6 ayda bir yüzde 4 zam yapılacak. İşçilerin ücretlerine 2020’ye kadar başka bir yüzdelik zam olmayacak. Böylece, kamuda kadro alan işçiler Ekim 2020’ye, belediyelerdeki taşeron işçiler de Haziran 2020’ye kadar 6 ayda bir alacakları yüzde 4’lük zamma mahkum olmuş durumda. İşçiler enflasyon farkı da alamayacak.
 
 
SORULAR SORDULAR
 
Türk-İş Konfederasyona bağlı Güvenlik-İş Sendikası Arızlı’da bulunan Kredi Yurtlar Kurumu’nda çalışan üyeleriyle bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına Güvenlik İş Sendikası Anadolu Şube Sekreteri Serkan Tenk ve Güvenlik İş İl Temsilcisi Muhammet Ali Tatlıgül, iş yeri temsilcileri ve sendika üyeleri katıldı. Basın toplantısının ardından Güvenlik İş Sendikası üyelerinden Ergin Yılmaz sendikanın Anadolu Şube Sekreteri Serkan Tenk’e sorular yönelterek eleştirilerde bulundu. 
 
 
SENDİKACILARIN SUÇU
 
Ergin Yılmaz  Güvenlik İş Sendikası Anadolu Şube Sekreteri SerkanTenk’e, asgari ücretin yüzde 30’luk, yüzde 40’lık dilimi ile çalışan işçilerin 2019’da asgari ücretin  yüzdelik dilimini alamadığını hatırlatarak, “Burada hak kaybı söz konusu. Bu kadar açık olan bir konuda neden ilerleme kaydedilemedi.Bakanlıktaki kişiler kanun maddelerinden habersizler mi? Basın toplantılarında karışık konular söylüyorsunuz. Bu konuda baskı oluşturamıyorsunuz. Bu sadece sizin değil, bütün sendikacıların suçu. Ortak hareket edilebilseydi şu iş bu zamana kadar çözülürdü.” dedi.
 
 
 
 
DAVA AÇACAĞIZ
 
Yılmaz’a yanıt veren Serkan Tenk, “Basın toplantılarında bu konuyu gündeme getiren tek konfederasyon Türk-İş, tek sendika da Güvenlik İş Sendikasıdır.  Resmi itirazlarımız bakanlığa yapılmıştır. Yüzde 4 konusuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na itirazda bulunduk. Bakanlık komisyon topladı. Fakat resmi bir açıklaması yok. İkinci bir talimata kadar yüzde 4 uygulanacak diyorlar. Bizlerin yapmış olduğu itiraz yüzde 20 zammın kesinlikle yetersiz olduğu ve Nisan Mayıs ayına kadar bu işin düzeltilmesi. Nisan ve Mayıs ayından sonra yine taşerondan kadroya geçen işçilerin yüzde 4 uygulaması devam edecekse biz bunu dava edeceğiz. Bu dava da yüzde yüz kazanılacak bir davadır” dedi. 

 

TEZGAH 
 
Tenk sözlerini, “Konfederasyon Genel Başkanımız bu Türkiye’nin ayıbıdır, kadro verdiniz yüzde 4’le üstünü kapattınız diyor.  Nisan ve Mayıs ayında bu yüzde 4’ler birikmiş olacak ve otomatikman dava da açılmış olacak. Teknik şartname yüzde 36 yada yüzde 40 fazlası ödenir yazıyor. Uygulanan ne? Yüzde 4. Bunu ilkokul çocuğuna sorsanız tezatlık olduğunu anlar. Bunu biz sendika olarak kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz” ifadeleriyle sonlandırdı. 
 
 
YANLIŞ HAREKET ETTİNİZ
 
Ergin Yılmaz Tenk’in yanıtının ardından, “Mahkeme olayını en son dile getirdiniz. Yılbaşından önce hiçbiriniz mahkeme olayından bahsetmediniz. Bu konuda yanlış hareket ettiniz. Kamuoyu asgari ücret yüzdesini neden almamız gerektiği hakkında bilgi sahibi değil. Çünkü basın toplantınızı genel konulara ayırıyorsunuz. Sadece bu konuyla ilgili basın toplantısı yapmanız gerekiyor” şeklinde konuştu. 
 
 
 
 
 
Kaç emekçiyi daha kandıracaksınız!
Kaç emekçiyi daha kandıracaksınız!
Güvenlik İş Sendikası Anadolu Şube Sekreteri Serkan Tenk Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Öz-Güven Sen’in çalışanları kandırdığını belirterek, “Daha kaç çalışan emekçiyi kandıracaksınız baskı korku ve yalanlar ile sendikacılık yapacak sadece üye peşinde koşacaksınız” dedi.
Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7285 TL 5.7056 TL
Euro
EURO
6.3568 TL 6.3314 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA