Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 18.02.2019 SAAT 02:06:12
Advert
 
Advert Advert

Kiralık mühendis istihdamına hayır

TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekçi, kamuda kiralık usulle mühendis istihdam etmek isteyen Maden Tetkik Arama'ya mahkemenin 'dur' dediğini vurguladı
Kiralık mühendis istihdamına hayır

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl yapılan hizmet alımı yoluyla mühendis istihdamı ihalesine ilişkin TMMOB'un açtığı iptal davasında idare mahkemesi, kamuda sürekli ve asli görevlerde çalışacak personelin ihale yoluyla istihdam edilemeyeceği gerekçesiyle ihalenin iptaline karar vermişti. Mahkemenin iptal kararına rağmen MTA, kamusal hizmetin kiralık personel aracılığıyla görülmesi için benzer bir ihale gerçekleştirdi. MTA’nın gerçekleştirdiği bu yeni ihaleye karşı açtığımız davada da mahkemesi birliğin talebini haklı buldu. TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekçi de konu ile ilgili bir açıklama yayımladı. Kürekçi şunları söyledi:

 

ANAYASA'DA VAR


"Mahkeme heyetinin davanın esasına ilişkin değerlendirmesinde, Anayasa’nın 128. maddesinin birinci fıkrasında devletin, kamu iktisadi teşebbüslerinin ve diğer kamu tüzel kişilerinin genel idare esaslarına göre yürütmekle görevli oldukları kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevlerin memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle görüleceğinin belirtildiği dile getirilerek, MTA tarafından gerçekleştirilen ihalenin hukuka uygun olmadığına karar verildi. Tüm bu değerlendirmeler sonucunda, mahkemece daha önce verilen iptal kararına esas olan ihalenin sadece ihale usulü değiştirilerek yeniden gerçekleştirilmesinin, yargı kararının uygulanması sonucunu doğurmadığı vurgulandı.


MÜCADELEYE DEVAM


Mahkemenin bu kararı, kamuda kadrolu, güvenceli istihdam mücadelemizin haklılığını ve meşruiyetini bir kez daha göstermektedir. Kamu hizmetlerinin güvencesiz, kiralık, taşeron, geçici, sözleşmeli personeller aracılığıyla gördürülme anlayışından derhal vazgeçilmelidir. Kamuda mühendis, mimar ve şehir plancıları için kadro tahsis edilerek, kalıcı, güvenceli atama yapılmalıdır. Mahkeme kararlarının takipçisi olmaya, kamuda kadrolu ve güvenceli istihdam mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz."

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.2775 TL 5.2564 TL
Euro
EURO
5.9531 TL 5.9293 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA