Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 24.09.2020 SAAT 17:03:15
Advert
 

Deniz anaları neden arttı?

Gölcük sahilinde yaşanan denizanası istilası üzerine Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi. Açıklamada, istilanın doğa olayı nedeniyle gerçekleştiği, kirlilikle ilgisi olmadığı belirtildi
Deniz anaları neden arttı?
Advert

Deniz analarının kirlilik nedeniyle Gölcük'te kıyıya vurduğuna haberler üzerine Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından yapılan çalışmanın ardından detaylı bir rapor hazırlandı. Raporda, denizanalarının çoğalmasının nedeninin kirlilik değil, iklim değişikliklerine bağlı sıcaklıklar olduğu belirtildi. 

 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ 


Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'nca yapılan açıklamada denizanalarının artışının son yıllarda tüm dünyada gözlemlendiğine dikkat çekildi. Küresel iklim değişikliği ile birlikte zaman zaman hava sıcaklığındaki ani artışların, ayrıca yağışlar sonrası ve ani sıcaklık artışıyla karların erimesi sonucu dereler vasıtası ile denize taşınan besin elementleri sayesinde yaşandığı ifade edildi. 


SADECE BİZDE DEĞİL


Hazırlanan raporda artışın sadece İzmit Körfezi’nde değil, tüm dünya denizlerinde yaşandığı ifade edildi. Denizanası artışları zaman zaman İstanbul Boğazı, Marmara Denizi, Karadeniz, Ege Denizi’nde de görülmekte olduğu ifade edilen raporda, söz konusu denizanası artışları ya da azalışları ekosistem dengesi açısından değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı. 


KÖRFEZ KİRLİ DEĞİL


Büyükşehir ise, 15 yılda İzmit Körfezi’nin temizlenmesine yönelik yaptığı çalışmaları kamuoyu ile paylaştı. Buna göre; Gemilerden kaynaklanan deniz kirliliklerine yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca verilen yetkiye istinaden, 2006 yılından bu yana yaklaşık 460 gemiye 17,5 milyon lira ceza kesildi. Deniz çöpleri ile mücadele kapsamında; deniz süpürgeleri ve amfibik araçlar ile deniz yüzeyindeki atıklar toplanarak bertaraf ediliyor.  


22 ARITMA TESİSİ


Evsel atık suların arıtılması kapsamında, İzmit Körfezi etrafında yerleştirilen kuşaklama kollektörü ve ayrıca işletilen 22 adet biyolojik ve ileri biyolojik atık su arıtma tesisi sayesinde yüzde 100 arıtım sağlanıyor. 22 adet biyolojik arıtma tesisi sayesinde, arıtılan atık sular, tekrar işlemden geçirilerek geri kazanılmakta ve gri su olarak sanayide kullanılıyor.


DENİZ SUYU TAKİBİ


İzmit Körfezi’nin su kalitesi de periyodik olarak takip ediliyor. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile 2007 yılından bu yana aralıksız olarak 12 yıldır sürdürülen proje ile, İzmit Körfezi ve İzmit Körfezi’ne dökülen 12 adet derenin su kalitesi ekipler tarafından kontrol ediliyor. Su kalitesini belirleyen fiziksel, kimyasal ve biyolojik parametreler “Yüzeysel Su Kalitesi Yönetimi Yönetmeliği” çerçevesinde belirlenmektedir.


POPİLASYON ARTTI


İzmit Körfezi’nin temizlenmesi için önemli projelere imza atan Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi Balıklandırma Projesi'ni başlattı. Proje kapsamında Trabzon Merkez Araştırma Enstitüsü ile birlikte yürütülen çalışmalar kapsamında; 2017 ve 2018 yılları içerisinde levrek, kalkan ve çupra balıkları olmak üzere toplam 12 bin adet balık İzmit Körfezi’ne bırakıldı. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.6883 TL 7.6576 TL
Euro
EURO
8.9572 TL 8.9215 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA