Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 11.07.2020 SAAT 21:09:13
Advert
Advert Advert
 

İki adayla sohbet benim görüşlerim

İki adayla sohbet benim görüşlerim
Advert

Ve nihayet Cumhur İttifakı’nın İzmit Belediye Başkan Adayı Sibel Gönül ile oturma fırsatı bulduk. Bir türlü randevu günü ve saatinde anlaşamadıktan sonra Perşembe sabahı gazetede bir araya geldik.

Sibel Gönül, gece 02.00- 03.00’e kadar çalıştıkları halde sabah randevuya tam saatinde geldi. Bir saati aşkın sohbet ettik.

İlk izlenimlerimi yazayım.

Kendinden emin, motive olmuş, enerjik bir siyasetçi ile sohbet ettim.

***

BİR- Aday tanıtım toplantısındaki coşku ve heyecanın bundan sonra da devam edeceğini söylüyor ve “Bu filmin  devamını izleyeceksiniz” diyor.

İKİ- Kente fiziksel, sosyal, kültürel ve ekonomik dokunuşlarda bulunacaklarının altını çiziyor.

ÜÇ- Gönül, “Halka rağmen asla bir çalışma yapmayacağız” diyor.

DÖRT-  “Sandık bazlı çalışıyoruz. Hem masada hem de sahada çalışıyoruz” diyor.

BEŞ- Gönül, bu dönem kaynak üretmeye de dikkat edeceklerinin altını çiziyor:  “Gelir elde edecek projeler ve gençlerin istihdamına yönelik somut projeler yapmak gerekiyor.”

ALTI- Gönül, “Kocaeli sanata aç bir şehir. Gençler, yaşlılar kim ne istiyorsa onu yapacağız. Konser salonu, resim galerileri yapacağız” diyor.

Doğrusu iyi bir proje hazırlığı yaptıklarını anlıyorum. Lansmanı merakla bekliyoruz.

***

Sabah ikinci program CHP Kocaeli Milletvekili ve Millet İttifakı İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet’in, yerel basının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıydı.

Fatma Hanım daha önce muhtarlar ve STK temsilcileriyle de bir araya gelmiş ve bir nevi SWOT analizleri yapmıştı. Onun da amacı kendi projeleri için farklı fikirleri derlemek. Basın temsilcileri ile de benzer bir çalışma yapmak istemiş.

Hürriyet, “Kentin daha yaşanabilir olması için herkesten fikir alıyoruz. İşin ehli insanlarla seçim çalışması yürütüyoruz. Ben hukukçuyum, her şeyi bilmem mümkün değil. Sizlerin çözüm önerileri noktasında bizlere çok büyük katkınız olacak. Yarına nasıl bir kent bırakmak isteriz noktasında önerileriniz, bizlere ışık olacak” dedi. Ama medya ile bu işler zor. Biz gazetecileri bir formata sokup yalın ve bir noktada görüşlerini almak çok zor bir mesele…

Öyle de oldu.

Harala gürele bir iki saat geçirdik.

Farklı ve çarpıcı tespit yapan arkadaşlarımız da oldu. Umut ediyorum Hürriyet ve ekibi faydalanacak notlar alabilmişlerdir.

***

Ben de her iki başkana görüşlerimi izah ettim:

BİR- Bu kentin estetik sorunu var. Kentsel dönüşüm önemli.

İKİ- Sadece Çarşı ile olmaz yeni cazibe alanları oluşturulmalı. Kent desantralize edilebilmeli.

ÜÇ- İzmit geleneksel sanatlar dışında sanatın da merkezi haline dönmeli.

DÖRT- Kentin meydanlara ihtiyacı var. Kentsel seyreltme ile bunlar sağlanmalı.

BEŞ- Projelerin çoğu insana dokunmalı; doğrudan fayda sağlamalı.

ALTI- Sadece kampanya döneminde değil başkanlıkları döneminde de “kadın eli” değdiğini hissetmeliyiz.

 

 

 

 

 

Burcu Çetinkaya siyaseten intihar etti

 

 

Bir haberde imzamız çıksın diye aylarca beklemiş bir gazeteciyim.

Haberim manşet olurdu ama imzamız olmazdı. Çünkü pişmemiştik, henük gerçek gazeteci olmamıştık.

“Sabır” ve “emek” merkezliydi hayat.

Günümüz insanı -ne yazık ki- her şey hemen olsun istiyor.

Kısa yoldan köşeyi dönme kültürü” bir virüs gibi hayatın her alanına sıçradı.

Bir dizide oynayan “ünlü”, iki şarkıyı doğru okuyan “sanatçı” ilan ediliyor.

Siyaset de böyle oldu…

***

Herkes vekilliğe, belediye başkan koltuğuna, meclis üyeliğine, yada teşkilat başkanlığına hemen ulaşayım istiyor. Ulaşanlar da kalkmak istemiyor. 10 gün kadar önce  “Koltuk, başka bir şey. Vazgeçmesi kolay değil. Ülke genelini takip ediyorum. Özellikle DP ve DSP, CHP ve Ak Parti’den aday yapılmayan isimleri aday olarak lanse ediyor” diye yazmıştım.

Eksik yazmışım.

Siyasetin çabuk popüler yaptığı isimler “aday olmaktan” bile vazgeçemiyor.

***

Bu çerçevede Gebze’de ilginç bir durum var. Serap Çakır, MHP’nin aday çıkarmayacağını anlayınca bağımsız aday oldu. Hadi bir yere kadar onu anlıyorum ancak dün yaşanan gelişmelere akıl sır erdiremedim. Burcu Çetinkaya İYİ Parti adaylığı olmayınca SP’nin adayı yapılmış.

Nasıl yani…

Aynı seçim döneminde ikinci bir partiden adaylık olur mu?

***

Süreci bir hatırlayalım.

İYİ Parti’den Gebze Belediye Başkan Adayı yapılan Operatör Doktor Burcu Çetinkaya ittifak gereği geri çekilmişti.

Çetinkaya da bunu olgunlukla karşılamış ve 15 gün önce sosyal medyasında şunları yazmıştı:

 “Gebze ve Kocaeli başta olmak üzere, tüm illerimizde, “Millet İttifakı” adına yürütülmekte olan işbirliği görüşmeleri, bugün itibariyle genel başkanlar düzeyinde neticelendirilmiş ve tamamlanmıştır. Öncelikle milletimiz ve partilerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yaklaşık 2 ay önce, genel başkanımız Meral Akşener’in takdirleriyle İYİ Parti Gebze Belediye Başkanı Adayı olarak açıklanmıştık. Bu noktada bu teklifi bize ileten ilçe başkanımız, il başkanımız ve bölge milletvekilimizin de teklif ve önerileri doğrultusunda bende bu adaylığı kabul etmiş ve çalışmalara başlamıştım. Geçen süre zarfında son derece verimli geçen saha çalışmaları yaptık. Ancak gelinen noktada partiler bir işbirliği yapma noktasında anlaşmaya vardılar. Önemli olan bu işbirliğinin bir netice elde etmesiydi. Bu bağlamda Gebze ilçemiz ittifak kapsamında CHP’ye bırakıldı. Asla bir kırgınlığım veya küskünlüğüm söz konusu değildir. Dün partimin emrinde olduğum gibi bugün ve yarında partimin ve genel başkanımın emrinde olacağımdan ve bu ittifaka katkı sunacak bir duruş sergileyeceğimden kimsenin şüphesi olmasın. İttifakın ortak adayı olan Recep beye başarılar diliyorum.”

Çetinkaya’nın bu yaklaşımını ben de çok beğenmiştim.

Ama dün iki paylaşım daha yaptı:

Aslında her başlangıcın nihayete erebilmesi için bir veda gerekliydi. Zümrüdü Anka kuşunun bile küllerinden yeniden doğa bilmesi için önce yanması ve veda etmesi gerekirdi ki küllerinden yeniden doğa bilsin…. Mevlana derki; “Neyi arıyorsan; sen, O’sundur.”

“Ne kadar zormuş kadın olmak.. Onurunla , gururunla dimdik eğilmeden bükülmeden ayakta durmak. Benim ailem bana dedi ki ömrüm boyunca  ‘Ya başladığın işi bitir ya da hiç başlama’. Vatan millet sevdası, çocuklarımın geleceği için çıktığım bu yolda yürümeye devam edeceğim . Yollar taşlı dikenli olsada yürümeye devam edeceğim. Çünkü benim hayallerim var. Ne demişti küçük kız HAYAL ET, İSTE ..GERÇEK OLSUN.”

***

Meğer, 15 günde çok şey değişmiş.

İYİ Parti’den SP’ye bir siyasi yaşam nasıl uzandı bilmiyorum ama bence bu “siyasi intihar”dan başka bir şey değildir.

İyi bir çalışma performansı gösteren Çetinkaya siyasetin parıltısı içinde –bence- çok yanlış bir karar vermiş.

Evet, Saadet Partisi doğru yapmış, popüler ve farklı bir ismi partilerinden aday yapmış. Kısa zamanda çok iş ama Burcu Hanım için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

O çıktığı siyasi yolculukta maraton koşmak yerine 100 metreyi tercih etmiş.

Ama siyaset maraton işidir. Emek ve sabır işidir.

Bakın Fatma Kaplan Hürriyet’in çizgisine…

İzmit aday adayı olup aday yapılmadığı süreçte herkesin beğenisini kazandı. Sabretti, mahalle temsilciliği bile yaptı. Ardından vekil oldu, şimdi de tekrar İzmit Belediye Başkan Adayı…

Burcu hanım da siyasette uzun yolu tercih etmeliydi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8741 TL 6.8466 TL
Euro
EURO
7.7564 TL 7.7255 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA