Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 15.07.2020 SAAT 11:32:48
Advert
Advert Advert Advert
 

Metal işçileri greve hazır

Metal işçileri greve hazır
Advert Advert

MESS’in verdiği ücret teklifini kabul etmeyen 120 bin metal işçisinin temsilcisi sendikalar 6 iş günü içinde grev kararı alacak. Sendikalar grev kararını aldıktan sonra hemen uygulamaya geçeceklerini açıkladı

Süriye ÇATAK TEK - Türkiye genelinde 120 bin, Kocaeli’de ise 20 bin işçiyi ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmesinde grev aşamasına gelindi. Birleşik Metal-İş, Türk Metal ve Çelik-İş Sendikası ile masaya oturan işveren sendikası MESS, sendikaların tekliflerine karşı verdiği yüzde 3,2 oranındaki zamda ısrar edince Arabulucu sürecinde de anlaşma sağlanmadı. Arabulucu raporu sendikaların genel merkezlerine dün itibariyle ulaştı. Sendikalar 6 iş günü içinde grev kararı alacak.

ZAM ORANIN YÜZDE 6,4’E ÇIKARDI

MESS’in Türk Metal’in yüzde 38, Birleşik metal’in ise yüzde 30 oranındaki zam talebine karşı ilk olarak masaya yüzde 3,2, daha sonra arabulucudan sonra yaptığı görüşmede yüzde 6,4 oranında zam teklifini masaya getirdi. Ancak sendikalar kendi teklifleri ve MESS’in teklifinin arasında uçurum olduğunu, bu teklifin işçilerin yaşadığı mağduriyeti karşılamayacağını belirterek kabul etmedi. Arabulucu ve ardından yasal süreç içinde de anlaşma sağlanmadı ve Arabulucu’nun raporu sendikalara ulaştı.

TÜRK METAL KARARLI

Sendikalar raporun ulaşması ile birlikte sendikaların greve çıkması için 60 günlük yasal süreç başladı. Sendikalar 6 iş günü içinde grev kararını alarak fabrikalara asması bekleniyor. Türk Metal Sendikası MESS’in anlaşmaya varmayan tavrı karşısında arabulucu raporu geldiği gibi grev kararı alarak uygulamaya gideceğini açıkladı. 2015 yılında yaşanan metal eylemlerinde üye kaybı yaşayan ve daha sonra zor toparlanan Türk Metal bu dönem işçilerin tepkilerini azaltmak için işçilerin talepleri olan zammı almakta kararlı davranması bekleniyor.

HEMEN UYGULANACAK

Her dönem MESS ile anlaşmayan ve iş yerlerinde greve giden Birleşik Metal-İş Sendikası bu dönemde greve en hazır sendika konumunda. Sendika, Arabulucu’nun kararının ellerine ulaştığını ve 6 iş günü içinde grev kararı alıp hemen uygulayacağını açıkladı. Birleşik metal-İş Sendikası daha önce MESS ile yapılan anlaşmalara rağmen iş yerlerinde işverenle yaptığı fiili anlaşmalarla işçilerin ücretlerini yükseltmesi nedeniyle üye işçilerin ücretleri birçok metal fabrikasındaki işçilerin çok üzerinde. Bu dönem de sendikanın işverenlerle MESS dışında anlaşma yapması bekleniyor.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Sivil Toplum haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8751 TL 6.8476 TL
Euro
EURO
7.8072 TL 7.7761 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA