Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 26.09.2020 SAAT 17:06:23
Advert
 

Kocaeli dünya sıralamasında 58. sıraya yükseldi

Kocaeli dünya sıralamasında 58. sıraya yükseldi
Advert

 

Kocaeli Sanayi Odası Ocak ayı meclis toplantısında konuşan Oda Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,  2017 yılında Türkiye’nin ihracat rekoru kırdıklarını belirterek, Kocaeli’nin ihracatta dünya sıralamasında 58. Sıraya yükseldiğini söyledi

Emre ARKIN - Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Ocak ayı 7’nci dönem 57’nci meclis toplantısı oda binasında gerçekleşti. Meclis üyelerinin katılım gösterdiği toplantıda konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 2017 yılında Türkiye’nin ihracat rekoru kırdığını belirterek, “Kocaeli ihracatta 23 milyar doları geçti. Dünya sıralamasında 58. sıraya yükseldi. İstihdam oranı ise 9 bin 990 olarak ortaya çıktı. Görmüş olduğumuz kadarıyla 15 Temmuz’un izleri silindi diyebiliriz” diye konuştu.

157,1 MİLYAR DOLAR

Meclis toplantısında konuşan Ayhan Zeytinoğlu, “2017 yılını geride bıraktık. Hemen hemen takip ettiğimiz tüm göstergeler tamamlandı. Şimdi kısaca ekonomik değerlendirmeye geçmek istiyorum. Aralık ayında ihracat 13,9 milyar dolar, ithalat 23,5 milyar dolar, dış işaret açığı ise 9,6 milyar dolar olarak yansıdı. Yılın tamamında ise ihracat 157,1 milyar dolar, ithalat 234,1 milyar dolar, dış ticaret açığı ise 77,1 milyar dolarak yansıdı” dedi.

İHRACATTA ARTIŞ SAĞLADIK

2014′ten sonra tarihin en yüksek ihracat seviyesine ulaştıklarını ifade eden Zeytinoğlu, “Bu rakam 2014 yılında 157,6 milyar dolardı.  Teşviklerle ihracatta artış sağladık. OVP hedefini aştık. Bundan sonraki süreçte artışların devamını bekliyoruz. Ancak sıkıntımız ithalatın daha fazla artmış olması. AB yine en büyük pazarımız olmaya devam ediyor.  Ancak AB ile ihracatımızın belli bir seviyede kaldığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

YELPAZEMİZİ BÜYÜTMEMİZ GEREK

“AB hem yakın, gümrüksüz, güvenilir hem de bizim için fırsatların olduğu daha büyük pay alabileceğimiz bir Pazar” diyen Zeytinoğlu, “Avrupa ekonomisi bu yıl yüzde 2,5 büyüdü. Gelecek yıl da yüzde 2'nin üzerinde büyümesi bekleniyor. Son aylarda Avrupa ile ilişkilerde ılımlı bir hava yakalanıyor olmasını memnuniyetle karşılıyoruz.  Gümrük Birliği revizyonu 2018’de de gündemimizde olmaya devam edecek. Böylece AB ile ihracat artışımızın yüzde 9’dan yüzde 20-25’lere çıkacağını bekliyoruz.  Bunun için bir taraftan ihracat kalitemizi artırırken, bir taraftan pazar yelpazemizi büyütmemiz gerekiyor. Bu da talebi olan malları ve katma değeri yüksek ürünler üretmemize bağlı. Ancak ihracatımızın % 3.8’i yüksek teknoloji, % 61.8’i düşük ve orta teknolojili ürünler. Bu oranı artırmamız lazım” diye konuştu.

KOCAELİ 58. SIRADA YER ALDI

2017 yılında ilimiz ihracat artış oranının, ithalat artış oranından fazla olması yönüyle Türkiye genelinden ayrıştığını dile getiren Zeytinoğlu, “2017’de; 70,6 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile de ülkemiz dış ticaretine yüzde 18,1 katkı verdik. İhracatın yüzde 14,7’sini, ithalatın yüzde 20,3’ünü karşıladık.  2017 yılında ihracatta tarihi rekor kırdık. Kocaeli dünya sıralamasında 58. sırada yer aldı. Bu performansın Avrupa’daki iyileşme sebebiyle, 2018 yılı boyunca sürmesini düşünüyoruz. İhracat şampiyonu yine otomotiv sanayi oldu. Kocaeli otomotiv ve yan sanayinin toplam ilimiz ihracatındaki payı yüzde 46,1’e yükseldi. İkinci sırada yer alan kimya sanayi ise geçen seneye göre payını yüzde 29.5’ten yüzde 31,1’e yükseltti. İhracata katkı veren tüm firmalarımızı kutluyorum” dedi.

KAPASİTE ARTIRIM ORANLARI

Kapasite artırım oranlarına da değinen Zeytinoğlu, “Hem ilimiz hem Türkiye genelinde kapasite kullanım oranlarındaki Bu artışla 15 Temmuz darbe girişiminin izlerinin silindiğini görüyoruz. Artışların üretime, ihracata ve büyüme oranlarına da olumlu katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Otomotiv sektörü yüzde 86,3 kapasite kullanım oranı ile zirveye oturdu.  Kimya ve metal sanayinde ise bu oran yüzde 79,2 oldu. Bu sektörler ilimiz için de öncü sektörler olduğundan olumlu yansımalarını ilimizde de göreceğimizi düşünüyoruz” dedi.

1,5 PUAN GERİLEDİ

Konuşmasının sonunda işsizlik oranlarına değinen Zeytinoğlu, “İşsizlik oranı bir önceki aya göre 0,3 puan, 2016 Ekim ayına göre ise 1,5 puan geriledi. Genel trende göre ekim ayında işsizlik oranı eylülden daha yüksek gelir. Bu yıl farklı bir eğilim göstermesinde Kredi Garanti Fonunun ekonomiye verdiği katkının ve istihdama yönelik teşviklerin etkisi oldu. Nitekim Ocak’tan bu yana geçen yıla göre istihdam edilen kişi sayısında artan bir ivme olduğunu memnuniyetle görüyoruz. Umarız, Suriyelilere rağmen aynı eğilim sürer ve işsizlik tek haneli rakamlara düşer” ifadelerini kullandı.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.5796 TL 7.5493 TL
Euro
EURO
8.8341 TL 8.7989 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA