Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 20.02.2019 SAAT 03:07:56
Advert
 
Advert Advert

Kullarlı vatandaşlar tepki gösterdi

İmar sorunu nedeni ile yıllardır tek bir inşaatın yapılmadığı Kullar'da vatandaşlar, çözüm için yetkililere tepki gösterdi
Kullarlı vatandaşlar tepki gösterdi

Başiskele Belediyesi, 2009 yılında 5 beldenin birleşmesiyle oluştu. O beldelerden biri de Kullar'dı. Kullar'da yaşayan binlerce kişi, Başiskele ilçe olduktan sonra beldelerinin kalkınmasını bekliyordu. Ancak aradan geçen 10 yıla rağmen Kullar, bırakın gelişmeyi, gerilemeye başladı. Bunun ana nedeni ise imar konusunda uygulanan çifte standart. 

 

ÇİFTE STANDART
Çünkü Kullar’da imar emsali 0,60’ın altında uygulanıyor. Oysa diğer beldelerde bu oran 0.90. Bu nedenle mahalledeki evler 2 katlı yapılabiliyor. 3-3.5 katlı evlerin yapılmasına izin verilmiyor. İmardaki bu adaletsizlik, Kullarlıları çileden çıkarmış durumda. Yeni bina yapılamadığı için birçok kişi, özellikle de gençler, bölgeyi terk etmek zorunda kalıyor. 2 kat imarlı olan Kullar’da, inşaat sektörü tamamen bitmiş durumda. Yeni tek bir yapı bile bulunmuyor.


PLATFORM KURULDU
Yeni evlenenler, kiralık ve satılık ev bulamadıkları için Kullar dışına taşınmak zorunda kalıyor. Haliyle yıllardır tek bir inşaatın yapılmadığı Kullar’da genç nüfus git gide azalıyor. Başiskele'nin en geri bölgesi haline gelen Kullar’da vatandaşlar, bu olumsuzluğa bir 'dur' demek istiyor. Bunun için de Yakacık, Tepecik, Mahmut Paşa, Yaylacık ve Mehmetağa mahallelerindeki vatandaşlar tarafından Kullar Sivil Halk Platformu kuruldu.


IŞIK SÖZ VERMİŞTİ
Platform ile birlikte Kullarlıların çözüm umudu arttı. Ancak yıllar ilerledikçe, bu umut da yerini öfkeye bıraktı. Buna, siyasilerin verip tutamadığı sözler de eklenince öfke iyice tavan yapmış durumda. Özellikle 24 Haziran 2018 genel seçimleri öncesinde bölgeyi ziyaret eden, dönemin Başbakan Yardımcısı ve şimdinin AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, sorunu çözeceğinin sözünü verdi. Ancak Işık'ın sözü havada kaldı.


MENGÜÇ'E TEPKİ
Genel seçimden sonra devreye Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç girdi. Aynı zamanda Büyükşehir'deki imar işlerinden sorumlu olan Mengüç, iddiaya göre Kullarlılardan yerel seçime kadar beklemelerini istedi. Gökmen Mengüç'ün, "Yerel seçim öncesinde sorununuzu çözeceğiz" dediği öne sürüldü. Ancak bu söz de tutulmadı.

 

  

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3227 TL 5.3015 TL
Euro
EURO
6.0156 TL 5.9916 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA