Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 18.08.2019 SAAT 12:38:09
Advert
Advert
 

Kız çocukları için konuştu

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü" kutlamaları çerçevesinde Kocaeli Bilim Merkezi’nde bir konuşma yaptı
Kız çocukları için konuştu

BM Genel Kurulu tarafından 2015'te kabul edilen "Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü" kutlamaları çerçevesinde, kadın ve kız çocuklarının bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında varlık göstermelerinin teşvik edilmesi amacıyla Kocaeli Bilim Merkezi'nde etkinlik düzenlendi. Etkinlikte konuşan Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bilimde, fende ülkemize ve insanlığa ışık tutan tüm kız çocuklarının 11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü'nü kutladı. Bilimin ve teknolojinin ülkeler için artık stratejik bir güç haline geldiği bir çağda yaşandığını belirten Selçuk, bunun için de bilim ve teknoloji çağının ihtiyacı olan hızlı değişime ayak uydurmakla kalmayıp, öncülük edebilmek gerektiğini vurguladı.

 

 

GELECEĞİN UMUDU
Bakan Selçuk, "Geleceğe yön vermek istiyorsak, bugünümüzün heyecanı ve geleceğin umudu olan genç nesillerimizi, milli ve manevi değerlerimizle olduğu kadar bilimle, teknolojiyle, sanatla ve edebiyatla da donatarak, çağın ruhunu yakalamalarını sağlamalıyız." diyerek, bu anlamda, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin gençlerin farkındalığını ve yetkinliğini arttırmak amacıyla kurduğu Bilim Merkezi projesini değerli bulduğunu kaydetti.

 

AİLELERİMİZ GÜÇLÜ OLACAK
Kültür ve medeniyet tasavvurunun, sağlam toplum yapısının önemli yapı taşlarından birinin aile yapısı olduğuna işaret eden Selçuk, şöyle konuştu: "Aileyi gelecek kuşaklara taşıyan ve toplumu asıl olarak inşa edenler ise erdemli, hikmetli ve bilge kadınlarımız. Dolayısıyla kız çocuklarımıza ne kadar değer verirsek, onların önünü ne kadar açarsak ailelerimiz de o kadar güçlü olacak, toplumu daha ileriye götürecekler. Peygamberimiz çocuklara hediye verirken önce kız çocuklarından başlar, onlara olan sevgisini her fırsatta gösterirmiş. Bizler tarihimizde bu değeri, saygınlığı her zaman koruduk, yücelttik. Tarihimizde var olan bu değeri, özellikle milli teknoloji hamlemizin ön plana çıktığı günümüzde kız çocuklarımıza daha fazla göstermeliyiz."

 

 

GELECEĞİN GÜVENCESİ
Selçuk, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her çalışmanın, sosyo-ekonomik ve kültürel anlamda geleceğin de güvencesi olacağını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu doğrultuda hükümetimiz de kadın ve kız çocuklarımızın potansiyellerini ortaya çıkaracak projelere ve faaliyetlere öncelik veriyor. Şartlı Eğitim Yardımları, kız yurtlarının yapımı ve farkındalık çalışmalarıyla kız çocuklarımızın eğitimine katkı sağladık. AK Parti Hükümetlerimiz döneminde uyguladığımız politikalar ve saygıdeğer Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde gerçekleşen 'Haydi Kızlar Okula' gibi projelerimizle kız çocuklarımızın eğitim hayatında büyük başarı elde ettik." 

 

OKULLAŞMA ORANI
Liselerde kız çocuklarının okullaşma oranının, 2002'de yüzde 45 iken, bugün yüzde 83'lere yükseldiğine dikkati çeken Selçuk, şu bilgileri verdi: "2002'de yüzde 13 olan yükseköğretimde genç kızlarımızın okullaşma oranı ise 2017-2018 öğretim yılında yüzde 46,5'e yükseldi. Lisansüstü eğitim alanların yarıya yakını kızlarımızdan oluşuyor. Yüksek lisansta genç kızlarımızın oranı yüzde 39,3, doktorada da yüzde 42,6 olarak gerçekleşti. Bununla birlikte bilişim ve iletişim teknolojileri alanında lisans eğitimi görenlerin beşte biri (yüzde 21,7), mühendislik eğitimi alanların ise üçte biri (yüzde 28,7) kızlarımızdan oluşuyor."

 

 

KADIN İSTİHDAMI
Selçuk, hükümet ve Bakanlık olarak bu oranları yeterli bulmadıklarını ve arttırmak için çok çalıştıklarını belirterek, "Bu kapsamda Bakanlığımız özel sektör iş birliğinde 'Türkiye'nin Mühendis Kızları Projesi'ni yürütüyoruz. Projede, liselerde mühendislik eğitimi kızlarımıza anlatılıyor ve mühendislik okuyan başarılı kızlarımıza burs veriliyor. Desteklediğimiz 'Geleceği Yazan Kadınlar Projesi'nde ise kızlarımızı yazılım konusunda eğiterek, bilişimde kadınların istihdamını ve girişimciliklerini artırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.5581 TL 5.5359 TL
Euro
EURO
6.1617 TL 6.1371 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA