Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 24.07.2019 SAAT 06:08:49
Advert
 
Advert

Balkaya: “Halk Sebze”zararına satış yapıyor

“Halk Sebze” uygulaması kapsamında İstanbul ve Ankara’da oluşturulan Tanzim Satış Noktaları’na dair açıklamalarda bulunan Kocaeli Meyve ve Sebze Komisyoncuları Tüccarları Derneği Başkanı Hüseyin Balkaya “Onlar fiyatı yarı yarıya kırarak, zararına satış yapıyor” dedi
Balkaya: “Halk Sebze”zararına satış yapıyor

Arif BULUT 
“Halk Sebze” uygulaması kapsamında oluşturulan Tanzim Satış Noktaları İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri tarafından hayata geçirildi. Vatandaşlar uygulama sayesinde birçok sebzeyi marketteki fiyatının neredeyse yarı fiyatına satın alabiliyor. Konuyla ilgili olarak Kocaeli Meyve ve Sebze Komisyoncuları Tüccarları Derneği (KOMESKOM) Başkanı Hüseyin Balkaya  ve Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim değerlendirmelerde bulundular. 
YAZLIK ÜRÜN KIŞIN YENMEZ 
Meyve ve Sebzedeki yüksek fiyatların sadece Kocaeli’nde değil Türkiye’nin genelinde bir sorun haline geldiğinin altını çizen Kocaeli Meyve ve Sebze Komisyoncuları Tüccarları Derneği (KOMESKOM) Başkanı Hüseyin Balkaya  “ Fiyatlardaki yüksekliğin en büyük nedeni Antalya’da yaşanan hortum ve kötü hava koşulları oluyor.  Bu bölgedeki hava koşulları normal seviyelere ulaştığında fiyatlarda otomatik olarak düşecektir. Antalya’dan ürünü alan herkes aynı fiyata alıyor ve ülkenin dört bir tarafında bu ürünler dağıtılıyor. Ürünün az olması nedeniyle fiyatlar her yerde yüksek. Vatandaşın yazlık meyveyi kış aylarında tüketmek istemesi de birçok ürünün fiyatını artırıyor. Her ürünün mevsiminde tüketilmesi gerekiyor” dedi.

 


SEÇİM YATIRIMI
Balkaya sözlerini, “ Halk Sebze Uygulaması ile satılan ürünler zararına satılmaktadır. Onlarda bizde ürünü aynı fiyat üzerinden satın alıyoruz. Ancak onlar fiyatı yarı yarıya kırarak, zararına satış yapıyor. Bunu da belli şirketler üzerinden yapıyorlar. 12 ay boyunca o fiyatlardan satmaları mümkün değil. Seçim yatırımı olan bir çalışmadır. Seçimlerin ardından bu uygulama zaten yürütülemez. Maalesef fiyatlar ilk defa bu kadar yüksek seviyelere ulaştı. Bu durumdan vatandaş kadar bizlerde rahatsızız. Sebze ve meyve fiyatları düşürmektense, vergiyi ve yakıt masraflarını düşürmek gerekiyor. Vatandaşın gözünde bizde zor bir duruma düşürüldük” ifadeleriyle sonlandırdı. 
FİYATLAR UYGUN
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim ise, “Biz de öyle bir sıkıntı yok. Bizim pazarlarımızda fiyatlar uygun. Bizde Halk Sebze uygulaması kapsamında tanzim satış noktaları kurulması bir durum söz konusu değil. İhtiyaç olmadığı için büyükşehir belediyesinde bu konuya dair herhangi bir çalışma yok. Esnaf tanzim satış noktalarına sıcak bakmıyor doğal olarak.  Esnafa zarar veren bir uygulama ama ilimizde bir ihtiyaç yok. Yakında bu konu çözüme kavuşacaktır” diye konuştu.

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.6971 TL 5.6744 TL
Euro
EURO
6.3709 TL 6.3455 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA