Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 21.02.2019 SAAT 05:48:26
Advert
 
Advert Advert

Körfez'in balık çeşidi arttı mı?

İzmit Körfezi’nin Balıkçılığı ve Sürdürülebilir Hale Getirilmesi projesinin 2. çalıştayı yapıldı. Çalıştayda, İzmit’te artık 30 türde balıkçılık yapılabildiği vurgulandı
Körfez'in balık çeşidi arttı mı?

Büyükşehir Belediyesi İzmit Körfezi’nde balık popülasyonun arttırılması ve balıkçılığın yeni nesiller tarafından devam ettirilmesi için İzmit Körfezi’nin Balıkçılığı ve Sürdürülebilir Hale Getirilmesi projesini başlattı. Proje kapsamında balıkçılığın sorunlarının tartışıldığı ve çözüm önerilerinin arandığı Çalıştayın ikincisi gerçekleştirildi. Çalıştayda, İzmit Körfezi’nin eski kötü görüntüsünün hayata geçirilen önemli çalışmalarla 30 türden fazla balıkçılık yapılabilen ter temiz bir hale dönüştüğü kaydedildi.

 

PROJE ORTAKLARI
Büyükşehir, öncülüğünde gerçekleştirilen “İzmit Körfezi’nin Balıkçılığı ve Sürdürülebilir Hale Getirilmesi” projesi Kocaeli Valiliği, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kocaeli Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği, Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği iş birliği ile yapılıyor. Fuar içi Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştaya, amatör, sportif, ticari balıkçılar, dernekler, STK temsilcileri ve su ürünleri kooperatifleri katıldı. Çalıştayda ilgili kurumlar arasında İzmit Körfezi’nde balıkçılığının sorunları ve sürdürülebilir hale getirilmesi için fikir alışverişinde bulunuldu. 


ESKİYE DÖNECEK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Çevre Koruma Şube Müdürü Mesut Önem; “Büyükşehir Belediyemizin denetimleri ve Körfezin etrafını saran arıtma tesisleri ile İzmit Körfezi eski günlerine kavuştu. Bunun yanında İzmit Körfezini Balıklandırma projesi başlattık. 2 kez İzmit Körfezimize Levrek, Çupra ve Kalkan balığı bırakıldı. Bu süreç devam edecek. Amacımız İzmit Körfezini eski günlerine döndürmektir” dedi. 

 


30 TÜRDE AVCILIK
1990 yıllarda Körfez'in sanayi ve nüfus yoğunluğunun artması ile kirlendiğini ifade eden İstanbul Üniversitesi, Balıkçılık Teknolojisi ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Firdevs Saadet Karakulak; “Son yıllarda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit Körfezi için önemli projeler gerçekleştirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın balıkçılık yönetiminde almış olduğu kararlar ve Belediyenin deniz izleme çalışmaları ile önemli aşama kaydedildi. Bunun yanında “İzmit Körfezini Balıklandırma Projesi” önemli bir değişikliğe imza attı. Denizin temizlenmesi ve Balıklandırma Projesi ile artık balık stoklarında artış gözlemliyoruz. Eskiden İzmit Körfezi’nde birkaç türde avcılık yapılırken, bugün İzmit Körfezi’nde yaklaşık 30 türde avcılık yapılıyor. Bunun yanı sıra Bakanlık tarafından sit alanı ilan edilen İzmit Kuş Cenneti bölgeye ayrı bir değer katıyor” dedi.


SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMALI
Kocaeli Amatör Balıkçı Derneği Başkanı Engin Öztürk; “Derneğimiz 2005 yılında kuruldu. Ulusal ve Uluslararası düzeyde organizasyonlar yapıyoruz. Bizim için balıkçılık ikinci planda. Biz öncelikle temiz çevre, sağlıklı yaşam ve en önemlisi sürdürülebilir avcılık ilkesiyle hizmet veriyoruz. Bizim tek beklentimiz İzmit Körfezinde sürdürülebilir bir avcılık yapmak” ifadesini kullandı. 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3139 TL 5.2927 TL
Euro
EURO
6.0270 TL 6.0030 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA