Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 07:07:37
Advert
 
Advert

Kandıra'nın kaderi sosyal projelerle değişti

Görevdeki 5 yıl boyunca hayata geçirdiği sosyal projelerle dikkat çeken Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, "Vatandaşlarımıza, yaşanabilir bir Kandıra bırakıyoruz" dedi
Kandıra'nın kaderi sosyal projelerle değişti

KOCAELİ'nin en bakir ilçesi olan Kandıra'da, Belediye Başkanı Ünal Köken’in girişimleriyle hayata geçen birçok proje ve yatırım, sosyal yaşam kalitesini her geçen gün artırıyor. Havva Yıldız Gençlik Merkezi’nde oluşturulan Akademi Lise, o projelerin başında geliyor. Kandıra’da bir ilki gerçekleştirecek olan Akademi Lise'nin inşaatı tamamlanmak üzere. Binanın dış cephe giydirmeleri bitti. Sıra iç tefrişatta. Akademi Lise'de Türkçe, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya ve İngilizce derslerinin yanı sıra sosyoloji, felsefe, medeniyet ve sinema atölyesi gibi kulüp faaliyetlerinin yapılması da planlanıyor. 

AKADEMİK LİSE
Lise öğrencilerinin eğitim ve öğretimine destek olmak amacıyla hayata geçirilen Akademi Lise’ye gidecek öğrenciler üniversiteye hazırlık programlarıyla beraber, atölye faaliyetleri ve diğer sosyal faaliyetlerin yapılacağı programlara da başvurabilecek. Akademi Lise’de okula destek, mezun bilgi destek, rehberlik hizmetleri, değerler eğitimi, kültürel etkinlikler, spor faaliyetleri, sanat atölyeleri ve yazarlık okulu, okuma grupları konularında eğitim destekleri verilecek. Akademik Lise'ye büyük önem verdiğini vurgulayan Ünal Köken, “Gençlerimize sunulacak kaliteli eğitimle ilçemizdeki eğitim düzeyinde büyük başarı yakalanacak’’ dedi. 

 


YENİ BELEDİYE BİNASI
Yıllardır aynı binada bulunan Kandıra Belediyesi, önümüzdeki aylarda yeni hizmet binasına kavuşacak. Akdurak'da inşaat çalışmaları devam eden yeni hizmet binası toplamda 13 bin 893 metrekare kullanım alanına sahip olacak. Toplam üç blok halinde yapılmakta olan hizmet binası, 3 bodrum katı, zemin kat ve 3 ana kat şeklinde inşa edilecek. Bina tam donanıma sahip olacak. Yapının en alt ve bodrum katlarında 84 araçlık otopark yer alırken, beraberinde sığınak, depo ve arşiv alanları düzenlenecek.
HEPSİ AYNI BİNADA
Üst bodrum katta ise giriş fuayesi, bekleme salonu ve hizmet birimleri yer alacak. Yapının zemin katında başkanlık girişi, bekleme salonu ve hizmet birimleri bulunacak. İkinci katta belediye meclis salonu ve meclis grup odaları yer alırken, üçüncü kat ise başkanlık makamı olarak düzenlenecek. Bu katta ayrıca personel dinlenme terası da yer alacak. Yeni yapılan hizmet binası ile Kandıra Belediyesi birimlerinin tek merkezde hizmet vermesi sağlanacak. Başkan Köken mevcut binada hizmet birimlerinin farklı yerlerde olmasından dolayı vatandaşların yaşadığı karışıklıkların önüne geçmeyi hedeflediklerini vurguladı.
YÜZME HAVUZU
Belediye tarafından projelendirilen Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’nun inşaat çalışmaları da hızla devam ediyor. Yapılan tesis ve yatırımlarla Kandıra, hem Kocaeli’nin hem de çevre illerin dört mevsim uğrak yerleri haline gelecek. Çarşı Mahallesi'nde inşaatı devam eden tesis tamamlandığında 3 bin 370 metrekare inşaat alanına sahip olacak. Yapı, bodrum, zemin ve bir kat şeklinde inşa edilecek. Zemin katta giriş fuayesi, 12,50 x 25 metre ebadında yarı olimpik yüzme havuzu, 3 x 10 metre çocuk havuzu yer alacak. Bu katta ayrıca kafeterya, idari birimler, 2 adet antrenör odası, 2 adet soyunma odası bulunacak. 
BİZE GURUR VERİYOR
Birinci katta fuaye, bay ve bayan spor salonu, soyunma ve duş alanları, mescitler, büfe ile 94 kişilik seyirci tribünü yer alacak. Bodrum katta da su deposu, kazan dairesi, havuz tesisat odası, klima santrali gibi bölümler oluşturulacak. Projeye büyük önem veren Başkan Ünal Köken, "Gençlerimiz bizim hizmette enerji kaynağımızdır. Kandıra’ya yarı olimpik yüzme havuzu kazandırma hedefimize her geçen gün daha da yaklaşıyoruz. Çocuklarımızın yarınlara sağlıklı bir şekilde kavuşmaları için çalışıyor olmak bizlere gurur veriyor’’ dedi.
NAMAZGAH PARKI
Yapımı tamamlanarak hizmet vermeye başlayan Namazgah Kültür Merkezi ve Tema Park ise Kandıra'ya ayrı bir hava kattı. Tema Park, vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. İlçenin çehresini değiştiren bu proje içinde bulunan çok amaçlı salon, düğün ve sünnet cemiyetlerinde yoğun olarak kullanılırken, Tema Park kısmı da aileler ve çocuklar tarafından tercih ediliyor. Ramazan aylarında kültürel etkinliklerin ve geleneksel Kandıra Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin gerçekleştiği Tema Park, her yaş grubuna ve her kesime hitap ediyor. 
YELKENCİOĞLU KONAĞI
Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, ilçenin tarihi dokusunu yansıtan projelerini bir bir hayata geçirdi.  Yelkencioğlu Konağı da onlardan biri. Aile ile yapılan görüşmeler sonucunda bedelsiz olarak 100 yıllığına Kandıra Belediyesi'ne tahsis edilen konakta restorasyon çalışmaları yapıldı ve müze şeklinde açılışı gerçekleştirildi. Açılış kurdelesini kesen Başkan Ünal Köken, "Çarşı Mahallesi'nde bulunan, Kandıra’nın tarihine tanıklık etmiş Yelkencioğlu Konağımızı gezi evi ve müze olarak vatandaşlarımıza kazandırdık, ilçemize hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.
TARİHE TANIKLIK
Ünal Köken ayrıca, "Konaklara layık olan Kandıra’mıza böyle köklü bir konağı kazandırmış olmamıza vesile olan, Yelkencioğlu ailesine teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı. Geçmişten günümüze taşınan konağın manevi değeri oldukça fazla. Yelkencioğlu ailesi tarafından 30’un üzerinde eski döneme ait eşyalarının sergilendiği müze, vatandaşlar tarafından beğeni topluyor. 1870-80 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilen tescilli yapının yeni yüzü, Kandıra’nın misafirperverliğini geçmişten günümüze taşıyor.
BİSİKLET YOLU
Kandıra Belediyesi’nin sürdürdüğü çalışmalar ve Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle sanayi bölgesinde bisiklet yolu çalışmaları tamamlandı. Sanayi bölgesinden başlayarak eski İzmit yolu üzerinden Kandıra-İzmit yoluna kadar olan 3 kilometrelik bisiklet yolunun açılmasıyla çocuklar özgürce pedal çeviriyor. Bisiklet yolunu Kandıra’ya kazandınmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Ünal Köken, “Bisiklet yolu hem seçim beyannamemizde vardı hem de Kandıra’ya kazandırılması gereken güzel bir hizmet alanıydı. Özellikle gençlerimiz için önemli bir ihtiyaçtı. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak için amaçladığımız hedeflerimizin içerisindeydi. Bu anlamda hem çevre yolumuzu yapıp hem de bisiklet yolunu ilçemize kazandırmaktan dolayı mutluyuz” ifadelerini kullandı.
BİSİKLET DAĞITIMI
'Kandıra’yı Seviyorum Bisiklete Biniyorum' projesiyle her yıl Kandıra’daki 20 ortaokulda, yaklaşık 500 öğrenciye bisiklet dağıtımı gerçekleştiriliyor. Yüzlerce çocuğu bisiklet hayaline kavuşturan Kandıra Belediyesi, geleneksel hale getirdikleri bisiklet dağıtım törenlerini belirlediği 5 merkezi okulda yapıyor. Ünal Köken, "Geleceğimizin teminatı gençlerimiz bizler için çok önemli. Büyükşehirlerimizdeki imkanların mahallelerimizde eğitim gören yavrularımız için de olmasını istiyoruz’’ dedi. Bisikletlerine kavuşan öğrenciler de, "Bizleri ilk defa bisikletle buluşturan, hayallerimizi gerçekleştiren Belediye Başkanımız Ünal Köken’e teşekkür ediyoruz" dedi.

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA