Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 26.05.2019 SAAT 07:01:41
Advert
 
Advert

Beslenme Konseyi yapısı niye değişti?

Beslenme Konseyi yapısı niye değişti?

ULUSAL Beslenme Konseyi Yönetmeliği, 9 Şubat'ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. TMMOB ve Türk Tabipler Birliği, konseyden çıkarıldı. Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema Kopal da bir açıklama yaparak yönetmeliğe tepki gösterdi. Kopal şunları söyledi:
AMACI DIŞINDA
"Konseyin kuruluş amacı; sağlıklı beslenme, beslenme ile ilişkili hastalıkların önlenmesi ve kontrolü ile ilgili mevcut şartların iyileştirilmesi, sağlıklı beslenme kültürünün ülke genelinde yaygınlaştırılması, ülke genelinde doğrudan veya dolaylı olarak beslenme ve yiyecek içeceklerden kaynaklı sağlık durumu ve hastalıklarla ilgili politika ve stratejilerin belirlenmesi için tavsiyelerde bulunmak olarak tanımlanıyor. Bu kadar önemli görevler yüklenen konseyin üyeleri arasında, gıda mühendisleri ve doktorların olmasını haklı olarak bekliyoruz.
BİLİMSEL DEĞİL
Ancak yönetmeliğe baktığımızda, sağlıklı beslenme alanında ülke politikalarını oluşturacak, tarafların görüş ve düşüncelerini alacak olan konseyin üyeleri arasında değiliz. Ticari kuruluşların olduğu konseyde bizlere yer verilmemesi, sağlıklı beslenme ve halk sağlığını olumlu yönde geliştirecek beslenme politikalarını oluşturma görevinin kebapçılara, tatlıcılara, lokantacı ve fırıncılara, ticari kuruluşlara emanet edilmesi bilimsel bir yaklaşım değildir.
RAKAMLAR ORTADA
Ülkemizde gıda zehirlenmeleri her geçen gün artmış, gıdalarda tağşişler had safhaya ulaşmıştır. Sağlıksız koşullarda hizmet veren işletmeler, uygun olmayan biçimlerde saklanan gıda malzemeleri halk sağlığını tehlikeye atıyor. Açıklanan araştırma sonuçlarına göre, 2018 yılında Türkiye’de en az 104 bin gıda zehirlenmesi vakası yaşanmış, bu vakalarda en az 13 bin 190 kişi gıda zehirlenmesinden etkilenmiştir. 18 kişi de gıda zehirlenmesi sonucu hayatını kaybetmiştir.
BİZ DE OLMALIYIZ
Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenmenin sağlanabilmesi, başta çocuklarımız gelmek üzere tüm toplumun sağlıklı, güvenli ve ucuz gıdaya erişmesini sağlamakla mümkündür. Bu yüzden ülkemizde gıda güvenliğiyle ilgili ciddi boyuttaki sorun çözülmeden halkımızın sağlıklı beslenmesi de sağlanamaz. Ülkemizin gıda ve beslenme politikaları, gıda ve halk sağlığı alanında çalışan bilim insanları tarafından belirlenmelidir."

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0857 TL 6.0614 TL
Euro
EURO
6.8088 TL 6.7816 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA