Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 23.05.2019 SAAT 02:39:49
Advert
 
Advert

Soğan fiyatları daha da yükselecek

Tarım alanlarının daraldığına ve nüfusun da arttığına dikkat çeken Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı, 2019 yılı içinde soğan fiyatlarının 9-10 TL'ye kadar çıkabileceğini söyledi
Soğan fiyatları daha da yükselecek

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, tanzim satışları ve tarım politikasını değerlendirdi. Tanzim satışların 2 buçuk ay sonra biteceğini hatırlatan Güngör, esnafın bütün girdilerine yüzde 60 ile yüzde 120’lere varan zamlar yapıldığına dikkat çekti. Halci ve esnafların, kira, personel, rüsum, Bağ-Kur katkı payı gibi bir çok giderinin olduğunu dile getiren Güngör "Devlet şu anda bu maliyetin hepsini kendi üstleniyor. Böyle olunca otomatik olarak fiyatlar düşer. Seçimler bittiği an yine üreticinin sıkıntısı olacak ve yine fiyatlar yükselecek. Gıda enflasyonu artacak.” dedi
ÜRETİCİ KÂR ETMİYOR
Üreticinin kâr etmediği için ilaç atmaktan vazgeçtiğini ya da ilaç miktarını azalttığını belirten Güngör,i "Depolardaki ürün hastalandı. Bir kısım depoların uygun olmaması da ayrı bir faktördü. 2018'in ekim ayında soğan fiyatları ocak ayında 6-7 lirayı bulabilir dedik, öyle de oldu. Çünkü ekim alanları daraldı, üretim az, soğan tüketimimiz belli. 2019 yılında soğan fiyatları 9-10 liraya kadar çıkabilir” diye konuştu.
ÜRETİM YOK TÜKETİM VAR
Üretim alanlarının arttırılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Güngör, şu ifadeleri kullandı: "Ekim planlaması yapılıp teşviklerin ona göre verilmesi lazım, kooperatifçiliğe önem verilmesi lazım. 2017 yılında 57 bin hektar olan soğan ekim alanımız 2018 yılında 52 bin hektara, 2,1 milyon ton olan üretimimiz 1,9 milyon tona düştü.
BU FİYATLARI ARAYABİLİRİZ
Nüfusumuz ise geçen yıla göre 2 milyon arttı. Ülkemizde ekim planlaması yok, girdi maliyetleri çok yüksek, üretici para kazanamıyor, üstüne üstlük doğal afetlerle mücadele etmek zorunda kalıyor. Böyle giderse  2019 yılının sonundan itibaren bugünkü fiyatları ararız çünkü tarım alanları daralıyor”

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0963 TL 6.0720 TL
Euro
EURO
6.8043 TL 6.7772 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA