Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 20:16:41
Advert
Advert
 

Koltuğa değil İzmit’e sevdalıyım

31 Mart Yerel Seçimleri için yoğun bir tempoda çalışan DSP İzmit Belediye Başkan Adayı Hülya Yıldırım, “Koltuğa değil İzmit’e sevdalıyım” diyerek DSP’nin varlığını İzmit’te hissettirdiklerini dile getirdi
Koltuğa değil İzmit’e sevdalıyım
Advert

Röportaj: Uğur ULUSOY  -Dile kolay, DSP’de neredeyse bir ömür… Hülya Yıldırım’ın Ecevit hayranlığıyla başlayan siyasi yolculuğu 90’lı yıllardan beri aynı çizgide devam ediyor. Partide kendine verilen her görevi seve seve yaptığını dile getiren Yıldırım, 2011 yılından beri de İzmit İlçe Başkanlığını sürdürdü. Toplam 14 il başkanı değiştiren Yıldırım, partideki çizgisini istikrarlı bir şekilde koruyor. Ekonomik anlamda partisinin tüm imkansızlıklarına karşı İzmit’e aday olan Yıldırım, DSP’nin varlığını İzmit’te hissettiriyor ve “Bu yarışta biz de varız” diyor.

 

 

-Hülya Yıldırım kimdir? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

1973 Almanya doğumluyum. 1979 yılından beri İzmit’teyim. Ailem, 1979 yılında gelerek Yenidoğan Mahallesi’ne yerleşmiş. O yıldan beri de İzmit’te yaşıyorum. Demokratik Sol Parti’de siyasete 90’lı yıllarda başladığımda daha küçüktüm ama Bülent Ecevit aşığıydım. O dönemde anlattıkları, yaptıkları, projeleri hoşuma gittiği için Bülent Ecevit’i tercih ettim. Dürüstlüğü çok farklıydı benim için. 1990 yılından beri DSP’nin içindeyim.

 

-O günden buyana hangi görevleri üstlendiniz?

Gençlik kollarında yönetimle başladım. Sonra gençlik kolları başkanı oldum Körfez İlçe’de. Derince’de kadın kollarında ve yönetimlerde bulundum. Bana ne görev verdilerse yaptım. Koltukla derdim olmadığı için benim için aldığım görevlerde hiç sıkıntı yaşamadım. Sayman oldum, sekreter oldum sora da ilçe başkanı oldum…

 

-Uzun sayılabilecek bir süredir de İzmit İlçe Başkanlığını yürüttünüz…

Siyasete girdiğimden beri 14 il başkanı değiştirdim. 2011’den beri İzmit’te ilçe başkanıyım. Bir dönem ara verdim, ayrıldım. İşlerimin yoğunluğu vardı. 1 yıl kadar kendi işlerime ağırlık verdim. O süreç boyunca ilçeyi tekrar kuramadılar, yeniden atama yapılamadı. Sonradan il başkanı değişince tekrar başkanlık için teklif geldi.

 

-Yani DSP çizginizden hiç vazgeçmediniz…

Yok, hayır, vazgeçmeye de hiç niyetim yok. Olduğu yere kadar gideceğim. Sonrasında belki DSP faklı boyutlara girer. Ben yükseldiği, iktidarda olduğu dönemde de vardım, sıfırın altına indiği dönemde de vardım. He var olacağım.

 

 

-Bu dönem kaç ilçede aday çıkartınız?

11 ilçede aday çıkarıldı. Bir tek Darıca’da adayımız yok. Orada birkaç kişiyle görüşüldü, önce aday olacağız dediler sonra olmayacağız dediler. Böyle bir sürece girildi, sonra da zaten zaman daralmıştı.

 

 

İZMİT, 2. EFES OLMALI

- İzmit’e fark katacak en popüler projeniz…

Diğer adayların projelerini bilmiyorum ama bizim projelerimizde güzel şeyler var. DSP olarak bütün il ve ilçelerde ortak bir proje uygulanmasını istedi genel başkanımız. Bu projeyi de halkla birlikte gerçekleştireceğiz. Halkla ortak çalışarak yapma noktasındayız biz. Halktan gelen talepler doğrultusunda hep birlikte halk meclisleri kurup oradan çıkan projelere göre hareket etmek istiyoruz. Yani biz yaptık oldu noktasına getirmek istemiyorum. Bir de İzmit artık sanayiye doydu. Turizm şehri olmalı. Bunu da Kültürkent projemiz ile sağlayacağız. Sanayi olduğu noktada dışarıdan bir sürü insan geliyor İzmit’e. Yani işsizlik daha da çoğaldı. O yüzden sanayiye doymuş İzmit’imizi tarih ve turizm kenti yapmak için Çukurbağ ve Antik Tiyatro’yu gün yüzüne çıkararak Türkiye’nin 2. Efes olmasını sağlayacağız.

 

-Cumhuriyet Kent projesi nedir?

Kavga ve çatışma ortamına son verme, birlik ve bütünlüğü sağlama, Demokratik Sol Halkçı Belediyecilik anlayışı içinde sevgi odaklı, insanca ve hakça bir düzen kurma projesidir. Kimliğini kaybetmiş kentlerimize ve köylerimize yeni bir kültürel kimlik, yeni sosyal kişilik kazandırma projesidir. Talanın, rüşvetin yaygınlaştığı kentlerimizi dürüstlüğün, adaletin, insanlık felsefesinin hakim olduğu kentler haline döndürme projesidir. Halkın iktidarda olduğu, sürekli denetlediği yeni projelerle katkı koyabildiği katılımcı ve halkçı kentler oluşturma projesidir. Sevgikent, Halkkent, Bilimkent, Doğalkent, Kültürkent, Hukukkent, Üretkent, Kentsel Dönüşüm, Köykent ve Teknokent projelerimiz ile İzmit’i her konuda en iyi şekilde yöneteceğiz.

 

-Şehir merkezinde bazı yerlere afiş astınız. Ancak AK Parti’nin destek olduğu yönünde birtakım söylentiler oldu. Bu konuda ne diyeceksiniz?

AK Parti’nin bize destek olması söz konusu değil. Böyle bir şey yok. Biz gücümüzün farkındayız aslında. Diğerlerine bakıyorsun bir sürü seçim büroları tutuluyor. O seçim bürolarının kirasını, masrafını hepimiz az çok biliyoruz. Hülya Yıldırım olarak aday oldum ve bu kentte tanınıyorum. Bir şey yapmak zorundaydım. ‘Ben adayım’, ‘Bu yarışta Demokratik Sol Parti de var’ demek zorundayım. Bir şekilde bunu göstermem gerekiyordu halka. Kamuoyunda AK Parti ve CHP adayı sürekli ön planda tutuluyor. Bu noktada da bir şey yapmak zorundaydım. Çok insanla görüşerek, destek isteyerek. Ama AK Parti değil o desteğin içinde. Olmaz da, olamaz da. Çünkü karşılarında Hülya Yıldırım var. Herkese saygım sonsuz, herkes kendi siyasetini yapıyor olabilir. Ama bu noktada bize destek olacak tarafları yok yani onların. Zaten 10 tane billboard tuttuk 10 taneye 10 tane promosyon verdiler. Yani 20 tane yerde varız. Onun dışında her yerde yokum maalesef. Afiş yerlerini seçerken biraz dikkat çekici yerleri tercih etmeye çalıştım. Onu da reklam şirketine zar zor hallettirdik. Çünkü biz başkalarına göre sıfır 1’lerdeyiz. Bizden bir şey olmaz boyutunda düşünüyorlar. Ama bir şeylerin olacağını göstermek için bunu yapmak zorundaydım.

 

 

 

MİTİNG YAPACAK GÜCÜMÜZ YOK

-Seçim büronuz var mı?

Hayır, hiçbir yerde seçim büromuz yok.

 

-İnsanlar size nasıl ulaşıyorlar

Parti binasından ulaşıyorlar, telefonla ulaşabiliyorlar. Başka türlü ulaşabilecek hiçbir şeyleri yok.

 

-Seçim çalışmalarınızı nasıl sürdürüyorsunuz?

Ev ziyaretleri yapıyoruz, sokak sokak gezip insanlarla tek tek birebir görüşmelere çalışıyoruz. Çünkü bir miting yapacak gücümüz yok ekonomik anlamda. Buraya ister istemez insanları taşımak zorundasın ya da oradaki düzeni kurmak zorundasın. Oradaki insanlara bir şeyler yedirip içirmek zorundasın ama o gücümüz yok bizim. Olsa onu da yapmaya çalışacağız. O yüzden de birebir insanlara dokunmaya çalışıyoruz. Tek tek gidiyoruz, insanlarla tokalaşıyoruz, kendimizi anlatıyoruz, DSP’nin var olduğunu ve aday olduğumuzu anlatıyoruz. Daha önce ‘DSP var mıydı?’ diyenler şimdi onu demiyorlar artık. Fakındalar varlığımızın. Evlere, sokaklara, mahallelere, kahvelere gidiyoruz. Her yere gidiyoruz elimizden geldiğince. Ekonomik şartlar bu şekilde olduğu için ulaşamadığımız noktalar da oluyor.

 

-DSP bu seçimde İzmit için bir alternatif olacak mı?

Zaten alternatif olmak için çıktık. Biz bir alternatifiz ve gerçekten bir hedefimiz olduğu için başarmak istiyoruz. DSP’nin varlığını, İzmit’e bir şeyler yapabileceğini göstermek için çıktık.

 

-Çalışma ekibinizi nasıl oluşturdunuz?

Çalışma ekibim yönetim kurulu üyelerimiz, meclis üyesi arkadaşlarımız. Bunlarla yol yürüyoruz şu anda.  

 

 

 

BU KENT ÇOK MECNUN GÖRDÜ

-Son aylarda Leyla ve Mecnun polemikleri var. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Saadet Partisi’nin adayı Ahmet Bey, Mecnun olması gerektiğini düşünüyor ama ben de bir Leyla’nın bu kenti yönetmesinden tarafım. Bu kente kadın elinin değmesi gerekiyor. Bir kadın eli değecek gibi gözüküyor. Mecnunları gördü bu kent. Zaten çok fazla Mecnun oldu bu kentte. Leyla Atakan’dan sonra yok tabi… Tüm adaylar, tüm başkanlar bu kente çok şey kattılar, güzel yaptıkları şeyler de var. Kimsenin hakkını yememek gerekiyor. Ama yapılmayanları artık yeniler, Mecnunların düşünmeyeceği şeyleri Leylalar düşünerek hareket etmek zorunda herhalde. Kesinlikle bu kente kadın eli değmeli.

 

-İzmit’te eksik gördüğünüz, bu da olmalıydı dediğiniz bir şey var mı?

Sefa Sirmen’in de, Hikmet Erenkaya’nın da güzel yaptığı şeyler varken Nevzat Doğan’ın da güzel yaptığı şeyler var. Hakkını yememek lazım kimsenin ama yapamadıkları da çok şey de var. Şunu yapmasaydı da bunu yapsaydı diyoruz ama bir de içeriden bakmak lazım. Şartlar nasıl yürüyor, orada nasıl hareket ediliyor içeride görüp ondan sonra konuşmak lazım bunları.

 

-İzmit seçmenine mesajınız ne olacak?

İzmit seçmenine şöyle bir mesajım var; Ben yapı olarak da, partim olarak da hiçbir zaman koltukla işim olmadı. Biz İzmit’i, bu kenti, bu ülkeyi o koltuklarda oturarak yönetmekten yana değiliz. ‘Ben koltuğa değil İzmit’e sevdalıyım’ diye sloganım var. İzmit’e gerçekten sevdalıyım. Kızım üniversiteyi kazanınca başka bir şehre gideceğim diyordum ama bir türlü gidemiyorum. Daha pek çok şey daha yapmam gerektiğini düşünüyorum. Çok insan için fedakarlıklar yapmak gerekiyor İzmit’te. Yani biz koltuğa değil İzmit’e sevdalıyız, İzmit için bir şeyler yapmak istiyoruz. Ve halkla birlikte yapmak istiyoruz bunu.

 

 

DİĞER SİYASİ PARTİLER MÜDAHALE ETTİ

-Yıllarca ticaretle uğraştınız, esnaflık yaptınız. Esnafın durumu nasıl?

Esnaf çok kötü durumda. Ekonomik anlamda çok ciddi bir sıkıntı var zaten. Ekonomi dibe vurmuş durumda. İnsanlar artık bir şeyler değişsin istiyorlar. Çünkü gerçekten çok büyük sıkıntılar var. Esnaf bitmiş durumda. Dün Bulvar’a girdim, Bulvar esnafına baktım bir kişi yok dükkanlarda. Berbat kötü durumda. Şehir merkezi işlek oluyor diğer yerler kötü oluyor. Her yeri eşit seviyede götürmek lazım. Bana göre büyük alışveriş merkezlerini biraz daha dışarıya çıkarmak gerekiyor. Ayrıca otopark sorunu da var. Araç parkı nedeniyle insanlar kent esnafına gelmiyor. Esnaf da aracını park ettiğinde akşama en az 15 lira park ücreti ödüyor. Mahalle bakkallarının ayakta kalması için büyük market zincirlerine her mahallede açılmasına izin vermemeleri lazım. Ayrıca İzmit’te dükkan kiraları aşırı derecede yüksek gidiyor. Bu sayede insanlar kaçıyorlar, daha farklı yerlere gidiyorlar. İş yapmaları çok zor. Kiralarda esneklik sağlanması lazım. Kent esnafını canlandıran projelerimiz olacak. Uzun yıllardır esnaflık yaptığım için onların sıkıntılarını çok iyi biliyorum. Bazı noktalarda belediyenin de esneklik yaparak hareket etmeleri lazım.

 

-Belediye meclis üyesi adaylarını seçerken dengeleri korudunuz mu?

Elimizden geldiğince dengeleri korumaya çalıştık. Belediye meclis üyesi adaylarımızda da çok sıkıntı yaşadık. Diğer siyasi partilerden çok baskılar oldu meclis üyesi adayı olacak arkadaşlarımıza. Evraklarını getirdiler, son anda geri çekme noktasına girdiler. Gerçekten çok sorun yaşadım. Üzüldüm de… Diğer siyasi partilerin müdahale etmesine, insanların o noktada geri adım atmalarına, korkmalarına gerçekten üzüldüm. Ama elimden geldiğince kadroyu gençlerden oluşturmaya çalıştım. Çünkü genç bir kadroya ihtiyaç vardı. Gençler bu işi başarmalılardı. Gençler çok uzun zamandan beri siyasetten uzaklaşmanın derdindeler. Siyaset yapmıyorlar, korkuyorlar, o korkularını yenmeleri için meclis üyelerini gençlerden tercih ettik.

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Röportajlar haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA