Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 22.02.2020 SAAT 03:53:03
Advert
 

Ağdacı: Sapanca gölünde kanserojen maddeler bulundu

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) tarafından “Dünya Su Günü” nedeniyle gerçekleştirilen programda konuşan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, “Sapanca’da sitelerden, evlerden göle kanalizasyon akıyor. Sapanca gölünde kanserojen maddeler bulundu. Sapanca Gölü içilebilir su kaynağı olmaktan yakından çıkıyor” dedi.
Ağdacı: Sapanca gölünde kanserojen maddeler bulundu
rek

Arif BULUT  -Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kocaeli Şubesi tarafından “Dünya Su Günü” vesilesiyle “Dünya’da ve Türkiye’de Su Durumu” başlıklı program gerçekleştirildi. Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleştirilen programa ÇYDD Kocaeli Şube Başkanı Meral Dönmez, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İbrahim Altınoğlu, Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık,  ÇYDD Çevre Birimi Koordinatörü Avukat Olcay Ekinci Yezdane, ÇYDD Şube başkanları ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

 

 

SU LOBİLERİ

ÇYDD Kocaeli Şube Başkanı Meral Dönmez programda gerçekleştirdiği konuşmada,  “1993’te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan kararla  22 Mart “Dünya Su Günü” olarak belirlendi. Bugünü çok önemsiyorum. Artan su sorununa dikkat çekmeliyiz.  Suyumuza, doğamıza sahip çıkmak adına çevre birimimiz canla başla çalışıyorlar. Gençlerimizin projeleri gelecekte ses getirecektir. Su tüketimi konusunda çocuklarımızı küçük yaşta eğitmeliyiz. Umarım gelecekte su sıkıntıları çekmeyiz. Gelecek bize su savaşları çıkacağını söylüyor. Silah lobileri gibi su lobileri ortaya çıkabilir gelecekte” dedi.

 

 

SUYUMUZU KİRLETİYOR

Dönmez’in ardından kürsüye gelen, ÇYDD Çevre Birimi Koordinatörü Avukat Olcay Ekinci Yezdane, “Suların hunharca harcanması, kirlenmesi, şirketler tarafından sömürülmesinden dolayı Birleşmiş Milletler Dünya Su Günü’nü oluşturdu. Ne kadar çalışmalar yaparsak yapalım büyük şirketler suyumuzu kirletiyorlar. Fakirleri susuz bırakıyorlar. Bugünlere geldik malesef. Anayasamızda çevre bir insan hakkıdır diyor. Biz kimseden beklemeyeceğiz, bizim suyumuzu koruyun diye. Biz suyumuzu korumak için herşeyi yapacağız” diye konuştu.

 

 

ÖNÜNE GEÇEMEYİZ”

“Dünya 2030 yılında su sıkıntısı yaşayacak” diyen Yezdane sözlerinin devamında, “ Türkiye su fakiri olma yolunda. Bizler damlayan musluklarımızı kapatırız ama bunlardan öte bizi aşan tedbirler var. Bu da devleti yönetenlerin su politikalarıdır. Önlemi onların alması gerekir. Doğal kaynaklar rant için heba ediliyor. Tarih tekürrür etmez hatalar tekerrür eder. Derhal yeni politikalar izlemezsek ekolojik intiharın önüne geçemeyiz” ifadelerini kullandı.

 

11 DERENİN ÇIKIŞINDA TESİS VAR

Yezdane’nin sonrasında söz alan Çevre Mühendisleri Odası Sait Ağdacı, “Dünya malesef susuzluğa doğru hızla gidiyor. 10 kişiden 3’ü güvenli suya ulaşamıyor. 10 kişiden 6’sı da kirli su içiyor. 2017’de ülkemizde kişi başına düşen su miktarı 1302 metreküptü 2030’da bu rakam 700 metreküpe düşecek gözüküyor. Suyu hoyratça kullanıyoruz. Devlet eliyle su kaynaklarımız yok ediliyor. Sapanca Gölü’ne su sağlayan 11 derenin çıkışlarında şişeleme tesisleri var” dedi.

 

 

KANSEROJEN MADDE BULUNDU

Ağdacı sözlerini, “Sapanca’da sitelerden, evlerden göle kanalizasyon akıyor. Sapanca gölünde kanserojen maddeler bulundu. Sapanca Gölü içilebilir su kaynağı olmaktan yakından çıkıyor. Tarımsal sulama maksadıyla yeraltı suları bilinçsizce çekiliyor” ifadeleriyle sonlandırdı. Konuşmaların ardından Elif Öz ve Batuhan Burak tarafından sunum gerçekleştirildi. Sunumlardan sonra da katılımcılara belgesel gösterimi yapıldı.

 

 

 

Bu haber eklendi
kocaeliizmitÇYDD
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Siyaset haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.1225 TL 6.0981 TL
Euro
EURO
6.6140 TL 6.5876 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA